Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Dovednosti v programování řídicího relé Easy

V rámci svého programu podpory vzdělání spolupracuje Eaton Elektrotechnika s. r. o. dlouhodobě se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Lanškroun. Tato spolupráce vedla k tomu, že společnost Eaton Elektrotechnika vybavila v této škole pracoviště mechatroniky pro výuku žáků řídicími relé Easy, na kterých si žáci cvičí praktické dovednosti. V rámci této spolupráce byla uspořádána soutěž v programování řídicích relé Easy pro žáky odborných škol, které při své výuce toto řídicí relé používají. Soutěž se konala 26. března 2010 v prostorách SOŠ a SOU v Lanškrouně, v odborných učebnách v Sokolské ulici. Soutěže se kromě žáků pořádající školy zúčastnili žáci SPŠ Hronov, SOŠE a SOU Pardubice a SŠT Žďár nad Sázavou.
 
Žáci měli za úkol vytvořit program pro programovatelné relé Easy řady 500. Ten měl sloužit k řízení reverzace motoru. Cílem bylo na PC odladit program vytvořený v Easy-Soft, dále připojit programovatelné relé Easy500, navázat komunikaci, předvést správnou funkci a nakonec vytisknout kompletní dokumentaci k programu.
 
Hodnocení měla ve svých rukou odborná porota, jejímž předsedou byl zástupce firmy Eaton Karel Špaček. Hodnocena byla funkčnost, délka a kvalita programu, doba potřebná pro přípravu a odladění programu na relé Easy a kvalita technické dokumentace. Soutěž vyhrálo družstvo SPŠ Hronov, zatímco středoškoláci z Lanškrouna (obr. 1) obsadili druhé místo.
Jindřich Král
 
Obr. 1. Středoškoláci Jiří Junek a Antonín Müttermüler z Lanškrouna soutěží v programování řídicího relé Easy