Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Dostupná operátorská rozhraní

číslo 12/2002

Dostupná operátorská rozhraní

Firma SofCon již několik let vyrábí a dodává operátorské panely. Nabídka obsahuje větší množství typů od jednoduchých znakových, určených např. pro ovládání a modifikaci parametrů strojů, až po grafické, ze kterých je možné po doplnění rozšiřujícími deskami vytvořit autonomní řídicí systémy. Mezi nejrozšířenější patří operátorský panel Term10B s monochromatickým displejem s 5" úhlopříčkou.

Trendem posledních let je používat operátorské panely s dotykovým displejem. Firma SofCon na tento požadavek trhu reagovala tak, že vyvinula a od letošního roku dodává operátorský panel Touch55.

Obr. 1.

Operátorský panel Touch55 může být použit pro vizualizaci, parametrizaci a archivaci dat řídicích a informačních systémů. K zobrazení je použit plochý 15" displej TFT LCD s rozlišením 1 024 × 768 bodů a k ovládání dotykový panel se stejným rozlišením. Samozřejmou vlastností všech operátorských panelů dodávaných firmou SofCon, včetně Touch55, je vysoký stupeň čelního krytí IP65.

Průmyslový terminál Touch55 lze použít ve spojení s řídicími systémy firmy SofCon nebo s řídicími systémy a programovatelnými automaty jiných firem.

Operátorský panel Touch55 je řízen procesorovou jednotkou PCU01, jejímž základem je deska Micro-ATX s integrovanými periferními zařízeními, osazená procesorem Intel Celeron 1 000 MHz a pamětí 128 MB. V základní variantě se dodává pevný disk s kapacitou 40 GB. Vybavení procesorové jednotky je možné modifikovat podle požadavků zákazníka.

Základní deska Micro-ATX obsahuje analogové rozhraní pro připojení zobrazovací jednotky VGA, rozhraní pro připojení myši a klávesnice v provedení PS2, dva sériové komunikační porty COM, paralelní port LPT, řadič sítě Ethernet, dvě rozhraní USB a vstupy a výstupy zvukového rozhraní. Konektory rozhraní a napájecí konektor pro panel Touch55 jsou vyvedeny na boční stěně procesorové jednotky PCU01. Chlazení PCU01 je zajišťováno chladicím žebrem se dvěma ventilátory, umístěnými na horní stěně jednotky. Při používání procesorové jednotky v prostředí, kde nemůže dojít k jejímu přehřátí, je možné vnější ventilátory odpojit.

Operátorský panel Touch55 je svou mechanickou konstrukcí určen k zabudování do čelních dveří rozváděčových skříní. Procesorovou jednotku PCU01 je možné montovat samostatně nebo na zadní stranu operátorského panelu Touch55.

Procesorová jednotka PCU01 je dodávána s operačním systémem Windows 2000 nebo Windows XP.

Operátorský panel Touch55 získal na veletrhu Amper 2002 ocenění Zlatý Amper.

SofCon, spol. s. r. o.
Střešovická 49
162 00 Praha 6
tel.: 220 180 454, 220 610 348
http://www.sofcon.cz

Inzerce zpět