Aktuální vydání

celé číslo

06

2020

Automatizace v potravinářství a farmacii

celé číslo

Dostaveníčko techniků na MSV 2007

Dostaveníčko techniků na MSV 2007

Příprava letošního 49. mezinárodního strojírenského veletrhu 2007 je v plném proudu. Pořadatel veletrhu, společnost Veletrhy Brno, očekává, že se na brněnském výstavišti bude prezentovat více než dva tisíce vystavovatelů a přijede sto tisíc návštěvníků. Podrobnosti z příprav a očekávaného průběhu MSV 2007 přiblížil pan Jiří Erlebach, manažer PR a reklamy MSV.

Mají zájemci o vystavování ještě šanci objednat si v těchto dnech výstavní plochu na MSV 2007?
Výstavní haly jsou téměř vyprodané, několik volných míst ještě zbývá na galeriích. Prezentovat své výrobky a služby je ovšem stále možné na venkovních výstavních plochách.

MSV 2007 proběhne v době 1. – 5. 10. 2007. Těsně předtím, od 17. do 22. 9. 2007, se uskuteční veletrh obráběcí a tvářecí techniky EMO Hannover. Jak se tato skutečnost projeví na zájmu vystavovatelů z tohoto oboru o vystavování v Brně?
Stejně jako v roce 2005 je i letos účastníkům EMO Hannover umožněno vystavovat stroje a zařízení i na jiných veletrzích v Evropě. Řada vystavovatelů plánuje přivézt vystavované novinky z Hannoveru přímo na brněnské výstaviště. Rád konstatuji, že zájem o výstavní prezentaci v tomto oboru roste. Nové firmy se hlásí nejen z České republiky a Slovenska, ale zejména ze západní Evropy, především z Německa, Itálie a Švýcarska. Stále častěji se objevují i španělští producenti. Velký zájem registrujeme v oblasti robotů a silná účast se očekává také v segmentu přesné nástroje.

Které obory mají na veletrhu nejsilnější zastoupení?
Spolu s obráběcími a tvářecími stroji jsou tradičními dominantami MSV materiály a komponenty pro strojírenství, elektronika, automatizace a měřicí technika a plastikářské stroje a zařízení. Své zastoupení každoročně posilují i průmyslové informační systémy.

Obr. 1.

Obr. 1. Pavilon B v době konání 48. MSV

Jaký zájem mají letos o vystavování firmy z oboru automatizace?
I když je automatizace nosným tématem sudých ročníků MSV, bude účast v oborovém celku elektronika, automatizace a měřicí technika opět velmi silná. V současnosti jsou přihlášeny desítky nových vystavovatelů ze zemí jako Tchaj-wan, Polsko, Německo nebo Rakousko. Nováčci vystavují především roboty pro automatizaci, senzoriku a přístroje pro měření fyzikálních veličin.

U kterého oboru jste zaznamenal zvlášť dynamický růst?
Velmi dynamický je kromě obrábění a tváření např. obor plasty, gumárenství a chemie. Plastikářský průmysl v České republice i dalších zemích regionu zažívá boom, přibývá významných odběratelů z automobilového průmyslu, elektrotechniky apod. Zájem o prezentaci v rámci MSV je značný, a to i letos, tedy v roce, kdy se koná v Düsseldorfu největší světový veletrh tohoto oboru. Nejvíce se budou vystavovat vstřikovací lisy, periferní zařízení a formy pro vstřikování plastů.

Současně s MSV 2007 proběhne na brněnském výstavišti 4. ročník Mezinárodního veletrhu dopravy a logistiky Transport a logistika. Jaké nové směry lze vypozorovat v tomto oboru?
Nejvíce nových vystavovatelů i nejvyšší nárůst účasti zaznamenávají obory telematika a komunikační, informační a řídicí systémy pro logistiku. Vystavovat se budou také nová řešení, jako je rozpoznávání hlasu „move-by-voice“ nebo RFID. Návštěvníci veletrhu získají také přehled o manipulační technice, skladovacích systémech, dopravních službách atd.

Jak velká je účast vystavovatelů ze zahraničí?
Zájem zahraničních firem o účast na MSV roste, a to je velmi potěšitelné. Zatímco loni překročil podíl zahraničních vystavovatelů 36 %, aktuální stav přihlášek na MSV 2007 naznačuje další zvýšení zahraniční účasti.

Jaký je zájem evropských vystavovatelů?
Značný zájem projevují především firmy ze zemí střední Evropy. Dominovat budou firmy z Německa, a to v oborech kovoobráběcích a tvářecích strojů, nářadí, povrchových a tepelných úprav a svářecích strojů. Představí se také tři oficiální expozice podporované spolkovými zeměmi Durynska, Saska a Porýní – Falcka. Zvýší se účast ze Slovenska a třetím největším zahraničním vystavovatelem bude Rakousko. Oproti loňsku se zdvojnásobila účast z Polska a roste i zájem vystavovatelů ze západní Evropy. Je ohlášena oficiální účast z Nizozemí, svou prezentaci rozšíří Francie a zdvojnásobí se zastoupení Švýcarska.

Významným odbytištěm pro český průmysl se stávají východoevropské trhy. Projevuje se to na zájmu o MSV?
Ano, zejména firmy z významných ruských průmyslových regionů stále častěji hledají nové obchodní partnery právě na brněnském strojírenském veletrhu. Návštěvnost z Ruska se loni ztrojnásobila oproti roku 2005 a překročila 700 osob. Také letos se v rámci veletrhu uskuteční Ruský business den za účasti podnikatelů z různých regionů. Ohlášeny jsou podnikatelské mise z Jekatěrinburgu, Čeljabinsku, Voroněže a Nižného Novgorodu. Noví ruští vystavovatelé se budou prezentovat např. v oboru svářecí stroje a odlitky.

Roste také zájem o asijské trhy. Našli si na veletrh do Brna cestu i vystavovatelé a návštěvníci z Asie?
Asijské firmy na MSV vystavují ve stále větší míře. V letošním roce přivítáme např. nové vystavovatele z Indie, Číny a Tchajwanu, objeví se i firmy z Jižní Koreje a Japonska. Asijské firmy budou nabízet zejména materiály a komponenty pro strojírenství, ložiska, pohony, nářadí, ale i vstřikovací lisy a jejich periferní zařízení. Počet návštěvníků z těchto zemí zatím není příliš vysoký, s našimi zahraničními zástupci nyní intenzivně pracujeme na tom, aby se návštěvnost asijských odborníků zvýšila.

Na co byste rád upozornil z bohatého doprovodného programu?
Hned první den bude zahájeno Ekonomické forum 2007 s podtitulem „Západ – Východ: Integrace, rozvoj – investiční a obchodní perspektivy na východních trzích“. Příležitostí k navázání nových obchodních kontaktů se zahraničními partnery bude obchodní a investiční setkání evropských regionů Kontakt – Kontrakt 2007. Ve dnech 3. a 4. října se uskuteční repríza veletrhu Kariéra 2007. Absolventi technických oborů středních i vysokých škol i další zájemci o práci se na něm budou moci setkat s personalisty významných firem, které hledají nové zaměstnance. V Business centru v pavilonu E bude otevřeno Středisko pro podporu podnikání. Kompletní seznam doprovodných akcí a další informace o veletrzích MSV a Transport a Logistika 2007 naleznete na www.bvv.cz/msv

Rozmlouvala Eva Vaculíková