Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Dohoda mezi EU a Čínskou lidovou republikou je podle ZVEI příležitostí pro investice, obchod a růst

Německé sdružení ZVEI označilo obecnou dohodu o investicích mezi EU a Čínskou lidovou republikou za významný krok k posílení mnohostranných obchodních vztahů. Smlouva má podle ZVEI přispět zejména k tomu, aby evropské firmy mohly v ČLR investovat bez diskriminace.

 „Dosažení dohody po sedmi letech tvrdých jednání je sice v tuto chvíli překvapivé, ale může podpořit obě strany,“ doufá Wolfgang Weber, předseda správní rady ZVEI. Předpokladem podle něj však je, aby ČLR dohodu skutečně respektovala. Soukromí evropští investoři nesmějí být diskriminováni čínskými vládními a stranickými opatřeními. Čína nyní musí zaručit volný přístup na trh a spravedlivou hospodářskou soutěž, včetně ochrany investic a dodržování mezinárodních standardů v sociální oblasti.

ZVEI vidí po volbách v USA, dohodě o brexitu na poslední chvíli a dohodě s Čínou nové příležitosti pro rozvoj mnohostranných hospodářských vztahů. „EU musí na začátku nového roku okamžitě zahájit rozhovory s Bidenovou administrativou s cílem vyřešit transatlantické obchodní konflikty, které se za posledních několik let nahromadily,“ vysvětluje Weber. Těsné transatlantické vztahy na politické a ekonomické úrovni jsou podle něj nejlepším předpokladem pro to, aby byly ostatní hospodářské regiony, včetně Čínské lidové republiky, nuceny respektovat pravidla mezinárodního obchodu určovaná smlouvami a Světovou obchodní organizací (WTO).

[Tisková zpráva ZVEI, 30. prosince 2020.]

(Bk)