Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Dodavatelské řetězce v oboru výroby obráběcích strojů – od testu odolnosti k novým spojenectvím

Jedním z hlavních témat diskusí v době pandemie se stala spolehlivost dodavatelských řetězců. Bude se o ní diskutovat i na virtuální akci METAV Digital, jež se bude konat od 23. do 26. března 2021, aby alespoň částečně nahradila zrušený veletrh METAV.

K narušení dodavatelských řetězců vlivem opatření proti šíření covidu přibývají obchodní konflikty a nevyzpytatelná politická rozhodnutí. Spouštějí všechny tyto faktory deglobalizaci? V Německu se skutečně objevují tendence preferování domácích zdrojů, tj. hledání dodavatelů na domácím trhu a v zemích eurozóny.

Změny dodavatelských řetězců

Na jaře roku 2020 zveřejnila Technická univerzita v Mnichově studii, podle níž se budou dodavatelské řetězce v budoucnosti dramaticky měnit. Studie zdůrazňovala nutnost mít vždy po ruce záložní řešení z geograficky stabilnějších nebo méně postižených oblastí. Platí to i v oboru výroby obráběcích strojů?

Wilfried Schäfer, výkonný ředitel VDW, s tím nesouhlasí. Jako hlavní argument uvádí vysoké požadavky na kvalitu, které jsou v oboru obráběcích strojů typické. Dodavatelské řetězce jsou proto velmi konzervativní.

Benjamin Eichinger s firmy Scoutbee z Würzburgu říká: „Ano, firmy jsou vystaveny šokům, ale existují nástroje, které jim mohou pomoci.“ Firma Scoutbee se specializuje na digitální vyhledávání dodavatelů. Její systém, založený na umělé inteligenci a zpracování velkého objemu datových souborů, pomáhá vyhledávat vhodné dodavatele požadovaných produktů. Firma svůj vyhledávač nabízí jako placenou službu (SaaS, Software as a Service). Informace získává z detailních informací, včetně finančních údajů firem, studií udržitelnosti a aktivních certifikátů – a to v různých jazycích a v reálném čase. Cílem je identifikovat vhodné a spolehlivé dodavatele kdekoliv na světě. Manuální vyhledávání trvá týdny a měsíce, vyhledávání s využitím umělé inteligence nejvýše dny. Průměrná úspora času je podle klientů firmy Scoutbee 85 %.

V roce 2020 zaznamenala firma Scoutbee zvýšený zájem o své služby, včetně rostoucí poptávky od výrobců obráběcích strojů, kteří dříve portál tak často nevyužívali. Firma založená v roce 2015 má nyní 130 zaměstnanců a bude jedním z vystavovatelů virtuálního veletrhu METAV Digital 2021. Eichinger potvrzuje zvýšený zájem o „lokální“ dodavatele. Není to ale způsobeno jen pandemií – ke zkracování dodavatelských řetězců přispívají také zvýšené požadavky na kvalitu a ohledy na snižování nákladů na dopravu.

Zapojení dodavatelů do plánování

Také výrobci obráběcích strojů musí být připraveni na různá překvapení a možné výpadky dodávek. „V podstatě se na naší strategii nákupu nic podstatného nemění,“ odpověděl Manfred Maier, výrobní ředitel firmy Heller Group z Nürtingenu na otázku, jaké důsledky pro ně má koronavirová krize. Heller Group vyrábí CNC stroje a výrobní systémy pro obrábění. „I nadále se spoléháme na vysokou kvalitu a spolehlivost našich dodavatelů, z nichž většina je z Evropy.“ Přesto i oni, aby snížili výrobní náklady, některé díly nakupují ze zemí s nižší cenou práce. Příkladem mohou být litinové odlitky z Asie. Ovšem ani v tom nevidí Maier žádný problém: „Obecně se snažíme, abychom pro klíčové skupiny polotovarů měli po ruce záložního dodavatele, nebo dokonce několik.“

Podle Maiera zůstala spolehlivost dodávek i v roce 2020 vysoká, přestože se velké množství dodavatelů muselo vypořádat s dočasnou nedostupností zaměstnanců. „Dodavatele kritických dílů seznamujeme s našimi výrobními plány a odhady. Ty se každý měsíc aktualizují.“ Dodavatelé tak mohou snáze a včas reagovat na výkyvy poptávky a lépe zajistit spolehlivost potřebných dodávek. Nákupčí současně pečlivě sledují vývoj u dodavatelů a vyhodnocují ukazatele jejich kvality a spolehlivosti.

Malé a střední podniky sázejí na osobní důvěru a dlouhodobou spolupráci

Studie pracovní skupiny Fraunhoferova ústavu věnující se službám v dodavatelských řetězcích v oboru automatizační techniky zjistila, že malé a střední podniky mají tendenci hledat dodavatele produktů i služeb ve svém okolí a že preferují vztahy založené na osobní důvěře a dlouhodobé spolupráci. Naproti tomu velké podniky hledají své dodavatele globálně, zapojují se do komplexních struktur a používají ověřitelné metriky a řídicí mechanismy založené na předpovědích a plánování.

Ovšem i malé a střední podniky se začínají zapojovat do komplexních dodavatelských vztahů. Jednoduchý proces „objednávka – platba“ je nahrazen složitou sítí provázaných firem. Stroje, dopravníky, roboty, řídicí systémy a software jsou propojeny společným marketingem, obchodem a distribučními procesy do uceleného uzavřeného ekosystému. Úspěch na trhu je stále více závislý na tom, jaké doprovodné služby firmy ke svým projektům poskytují: údržbu včetně servisu na dálku, opravy, školení atd. Dodavatel sám na to nemusí mít kapacitu, a proto jsou často využíváni externí specialisté. Roste význam kyber-fyzických systémů a digitálních dvojčat.

Zaměřeno na procesy obrábění a zpracování kovů

Veletrh METAV se tradičně zaměřuje na celý proces kovoobrábění a zpracování kovů. Již na minulých veletrzích se hodně hovořilo o tématech, jako jsou průmysl 4.0, propojená výroba, správa dat, cloudové aplikace nebo kybernetická bezpečnost. O těchto tématech se bude diskutovat i na akci METAV Digital.

[Tisková zpráva VDW, leden 2021.]

(Bk)

 

Obr. 1. Veletrh Metav bude letos od 23. do 26. března nahrazen virtuální akcí Metav Digital