Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Dobrodružné robotické hrátky ve veletržních stáncích FCC Public

Návštěvníci stánků nakladatelství FCC Public na veletrzích Electron a Amper se již tradičně budou moci seznámit s tím, jaká robotická zařízení jsou v rámci výuky sestrojována na katedře řídicí techniky FEL ČVUT v Praze. Na tomto pracovišti vymýšlejí pro studenty stále dobrodružnější úlohy. V jedné z nich má robot za úkol přejet řeku. Veze si s sebou můstek, který si sám položí a po překonání řeky si jej zase odveze. V jiné úloze má robot plošinku a na ní míček. Jeho úkolem je přejet zvlněnou dráhu, aniž by mu míček spadl. K vidění bude robot skládající Rubikovu kostku, robot-pavouk a inverzní kyvadlo (segway) ovládané z gamepadu.  

Roboty jsou sestaveny ze stavebnice Lego Mindstorms NXT, s níž pracují studenti v rámci motivačního předmětu roboti. Hned v prvním ročníku studia mají za úkol postavit mobilní robot, který má splnit zadanou úlohu – projet bludištěm, přejet řeku, přejet zvlněnou dráhu. Schopnosti robotů jsou ověřovány v soutěži, která má vždy strhující atmosféru. Katedra řídicí techniky zavedla předmět roboti před třemi lety se záměrem ukázat studentům hned v úvodu studia, že práce inženýra je zajímavá a že stojí za to pustit se do náročného studia.

Přehlídka výukových robotů se uskuteční ve stáncích nakladatelství FCC Public na dvou elektrotechnických veletrzích. Na veletrhu Electron v PVA Letňany (stánek 2D1) jsou pro výukové roboty vyhrazeny dva dny: úterý, 13. března a čtvrtek 15. března. Na veletrhu Amper v Brně se robůtky představí ve středu, 21. března ve stánku č. P 097. Vystoupení robotů je plánováno každou sudou hodinu, tedy v 10, 12, 14 a 16 hodin.

(ev)

Obr. 1. Robot ze stavebnice Lego Mindstorms naprogramovaný tak, aby složil Rubikovu kostku