Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Dny teplárenství a energetiky

„Letošní zimu jsme zvládli, ale je to teprve začátek“ – to jsou slova ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely na letošní konferenci Dny teplárenství a energetiky. Konference se věnovala práci energetiků v období, které bylo ještě loni před topnou sezonou označováno za velmi nejisté. Konference rovněž přinesla pohledy na novou legislativu a posoudila dosavadní cestu v oblasti transformace oboru.

 

Jozef Síkela ve své přednášce hovořil především o uplynulé zimě a o jejím bezproblémovém zvládnutí. Jedním z hlavních atributů je podle něj nižší spotřeba. „Snížení spotřeby elektřiny, plynu a tepla sehrálo rozhodující roli v tom, jak naše republika a vůbec celá Evropa minulý rok ustála,“ řekl ve svém vystoupení a dodal, že v České republice se meziročně ušetřilo takové množství plynu, které by za běžných okolností vystačilo na dva zimní měsíce. Ovlivnily to především vysoké ceny energií, ale podle Síkely také vládní opatření a kampaně na podporu úspor energií.

K cenám za energie se mimo jiné vyjádřil prostřednictvím kritiky Evropské unie i Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. „Brusel se chová tak, jako by reagoval na ruskou agresi na Ukrajině. Ale přece všichni víme, že prapříčinou energetické krize není tato válka – ta to možná akcelerovala a přidala negativní prémii k cenám,“ uvedl Topolánek a doplnil: „Stáhneme-li z trhu buď uměle, nebo na základě (ne)údržby jaderných elektráren ve Francii tak obrovský výkon a přidá se postcovidové oživení, klesne nabídka a vzroste poptávka, takže i student prvního ročníku ekonomické školy vám řekne, že dojde k razantnímu zvýšení ceny.“

 

Rekordní účast

Letošní konference byla rekordní hned v několika ukazatelích. Z hlediska nejen počtu návštěvníků, ale i počtu hostů na společenském večeru. V obou případech se organizátoři dostali na hranici možné kapacity. Každopádně zájem vysoce překonal i velmi dobrá předcovidová čísla. Letošní ročník navštívilo 1 363 hostů, což představuje meziroční nárůst o 7 %. Zvýšil se rovněž počet partnerů konference a vystavovatelů. Ti si pochvalovali schéma a uspořádání výstavních ploch, které zajišťovalo větší možnost „být viděn“, což se také odrazilo na počtu neformálních rozhovorů nad vystavovanou produkcí. Letos mohli hosté navštívit 26 výstavních stánků.

Konference Dny teplárenství a energetiky 2023 v Olomouci zcela jistě dodala oboru nový impulz. Pro teplárenství je to každoroční vrcholné setkání významných představitelů a firem z oboru. Pořadatelům a organizátorům, tedy Teplárenskému sdružení ČR a společnosti Exponex, výsledky ve všech směrech přinesly uspokojení, naproti tomu také vrásky. Vzrůstající zájem o akci totiž znamená řešit i otázky kapacity. „Velmi nás těší obrovský zájem o konferenci. Je dokonce tak velký, že jsme čtrnáct dnů před začátkem museli ukončit registraci i příjem dalších účastníků. Vnímáme, že jsme na hranici kapacity. Rozhodně nechceme v honbě za čísly snižovat kvalitu servisu pro partnery a návštěvníky, což v praxi bohužel znamená, že musíme pozdější zájemce odmítat. Z diskusí s Teplárenským sdružením ČR a firmami také vyplývá, že konference dosáhla optimální velikosti a neměla by se dále výrazně zvětšovat. Do příštího roku tedy bereme jako hlavní úkol kvalitu přednášek, zároveň se chceme zaměřit na logistiku včetně parkování a zvyšování kvality služeb,“ říká Aleš Pohl, jednatel firmy Exponex, která dlouhodobě akci organizuje.

Radim Adam