Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Divize přístrojů nízkého napětí ABB na veletrhu Amper 2013

Divize přístrojů nízkého napětí společnosti ABB slaví letos dvacet let přítomnosti na českém trhu. Návštěvníci veletrhu Amper jsou zváni do stánku č. 35 v hale P, aby se podívali na přístroje, které pomáhají zvyšovat výkon a efektivitu při omezování negativního dopadu na životní prostřední. Na veletrhu Amper 2013, který se bude konat ve dnech 19. až 22. března 2013 na brněnském výstavišti, představí ABB mimo jiné také přístroje popsané v tomto článku.

Rozváděčové skříně – systém TriLine-R

Základem rozváděče je montovaná kostra z trojúhelníkových profilů, které si firma ABB Striebel & John sama vyrábí, tak jako ostatně veškeré součásti používané v rozváděčích. Profil s montážním rastrem 25 mm je vyroben z pozinkovaného plechu tloušťky 1,2 mm na tvářecí válečkové stolici a je na něm neuvěřitelných 36 ohybů, díky nimž má profil, a tím i celá skříň, vynikající pevnost a stabilitu. Udávaná nosnost jedné skříně je až 1 200 kg. Stupeň krytí skříní, které jsou určeny pro vnitřní použití, je IP54 a pro jejich povrchovou úpravu je použita prášková vypalovaná barva odstínu RAL7035. Jmenovitý proud skříní je do 4 000 A. 

ABB Jokab Safety – vše pro bezpečnost výrobních strojů

ABB Jokab Safety vyvíjí a inovuje své výrobky s cílem co nejvíce zjednodušit návrh bezpečnostního obvodu a montáž při zachování maximální bezpečnosti. Všechny komponenty nabízí s nejvyšší úrovní bezpečnosti PL e. Bezpečnostní relé jsou maximálně univerzální pro snadné použití. Byl vyvinut dvouvodičový dynamický sběrnicový systém (obr. 1), který umožňuje při jednokanálovém zapojení připojit až 30 spínačů a snímačů v sérii do jednoho vyhodnocovacího systému Vital, a tím ušetřit velký počet bezpečnostních relé. Pro složitější případy použití jsou nabízeny i bezpečnostní PLC se statickým i dynamickým signálem. Prostřednictvím systému All master lze propojit až 32 PLC a využít je i k řízení technologických procesů. Všechna tato jedinečná zařízení svou vysokou spolehlivostí, dostupností a technickou podporou usnadňují všechny činnosti od návrhu, přes výrobu po údržbu.

KNX

KNX je první globálně standardizovaný systém inteligentního síťového propojení elektrických instalací v domě, jenž je určen pro automatizaci budov. Vyhovuje normám EN 50090 a ISO/IEC 14543. Přístroje ABB i-bus® KNX odpovídají mezinárodním normám KNX, a představují tedy špičkovou techniku pro inteligentní řízení budov. V rámci tohoto inovativního systému spolu všechna zařízení vzájemně komunikují za použití jediného sběrnicového kabelu, jehož prostřednictvím jsou vzájemně propojeny všechny elektrické funkce v budově (řízení a regulace osvětlení, řízení clon a žalužií v oknech, regulace vytápění, větrání, klimatizace a vzduchotechniky, bezpečnost a monitorování budov, centralizace automatizačních procesů, hospodaření s energií a správa zátěží, audio- a videofunkce, dálkové ovládání a dálková údržba, vizualizace a provoz, rozhraní a další systémy).

Stykače AF do 38 A

Uspořit energie lze i jinak než jen výměnou klasické žárovky za úspornou. Jednoduchou variantou je i použití stykačů AF s vestavěnou elektronickou cívkou charakteristickou sníženou spotřebou, a to nejméně o 30 %. Ovládací napětí cívky stykače je typické svým širokým rozsahem (např. 100 až 250 V) a možností připojit jak střídavé, tak i stejnosměrné ovládací napětí cívky na stykač. Elektronická cívka stykače typu AF je také vybavena vestavěnou ochranou proti přepětí, tudíž není třeba další příslušenství, jako jsou diody, variátory a RC členy. Cívka stykačů AF do 38 A je válcového tvaru, jenž se svou delší mechanickou životností osvědčil v prašném prostředí. Splnění bezpečnostních požadavků na mechanicky spřažené pomocné kontakty, zrcadlené kontakty a nucené rozepnutí pomocných kontaktů stykače je v současné době u takovýchto zařízení samozřejmostí.

Elektroměry

ABB nyní uvádí na trh novou řadu elektroměrů konstruovaných pro upevnění na lištu DIN a zabudovaných do pouzder typu DIN. Nové elektroměry EQ (obr. 2) jsou primárně určeny pro podružná i fakturační měření.

Nové elektroměry řady EQ od ABB jsou navrženy v souladu s normou DIN. Znamená to, že je vždy možné zabudovat je do pouzder podle uvedené normy. Elektroměry EQ lze snadno začlenit do systému pro odečet spotřeby v kombinaci s dalšími produkty, jako např. miniaturními jističi. Dále je možné je přizpůsobit výrobkům systému Pro-M, což je celosvětově největší výrobní program jističů, chráničů a příslušenství. Elektroměry EQ jsou proto velmi vhodné i k dalším výrobkům pro montáž na lištu DIN. Výhodou je úspora instalačního místa a také vzhled instalace. Šířka elektroměrů EQ je od jednoho do sedmi modulů DIN. Společnost ABB má dlouholeté zkušenosti z výroby elektroměrů pro montáž na lištu DIN. Vyrábí je od roku 1986 a dosahuje jejich vysoké kvality a dlouhé životnosti.

 (ABB s. r. o.)

Obr. 1. Zdvojený dynamický bezpečnostní sběrnicový systém

Obr. 2. Elektroměr EQ k připevnění na lištu DIN