Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Distrelec na veletrhu MSV 2008 v Brně

Zásilková firma Distrelec, zaměřená na automatizační techniku a příslušenství k počítačům, se představuje na letošním veletrhu MSV v Brně od 15. do 19. září 2008 s elektronickým katalogem, v němž je kompletní program se sníženými a velmi příznivými cenami. Jedním z přístrojů v tomto katalogu je přenosný kapesní osciloskop, který je představen v tomto příspěvku.
 

Přenosný osciloskop pro profesionály i laiky

Přenosný kapesní osciloskop o rozměrech 195 × 90 × 55 mm a hmotnosti 280 g je navržen pro profesionály i kutily. Lze jej využít k pohotovému servisu v místě provozu přístroje, k ověřování signálů v automobilu a k dalším operacím.
 

Parametry přístroje

Jednokanálový osciloskop se vzorkovací frekvencí 10 MHz má citlivost 0,1 mV a pracuje s rozpětím 5 mV až 20 V rozděleným do dvanácti kroků. Měří efektivní hodnotu výkonu (RMS), popř. výkon v jednotkách dBV (decibel above 1V) či dBm (decibel above 1 mV). Přístroj automaticky nastavuje citlivosti a časovou základnu podle dané měřicí úlohy. Kapesní osciloskop má několik módů spouštění:
  • run – mód automatického spouštění,
  • normal – běžné spouštění: signál bude zobrazen v případě, že hodnota dosáhne nastavené spouštěcí úrovně,
  • once – vzorkování začne po dosažení nastavené úrovně spouštění,
  • roll – nepřetržité vzorkování, po zaplnění obrazovky signálem začne posuvné zobrazování (rolování),
  • slope – spouštění sestupnou nebo vzestupnou hranou signálu.

Zobrazování a ukládání dat

Osciloskop je opatřen displejem LCD s rozlišením 128 × 64 obrazových bodů a s vysokým kontrastem. Pro ukládání signálů jsou k dispozici dvě paměti. K ovládání přístroje je určen joystick, s jehož pomocí lze nastavit všechny funkce přístroje. Uživatel může podle potřeby posouvat na displeji osy x a y do vhodné polohy. Prostřednictvím rozhraní RS-232 je možné připojit osciloskop k PC.
 
Obr. 1. Přenosný osciloskop z katalogu firmy Distrelec