Digitalizovaný softstartér Altivar ATS480 vyhovuje požadavkům na kybernetickou bezpečnost

Společnost Schneider Electric uvádí na český trh nový softstartér Altivar ATS480. Tento pokročilý model, postavený na předchozím úspěšném modelu ATS48, je dalším vývojovým stupněm digitalizovaných softstartérů splňujícím přísné požadavky na kybernetickou bezpečnost stanovené normou IEC62443.

S novým softstartérem Altivar ATS480 (dále jen ATS480) Schneider Electric rozšiřuje svou nabídku řízení a ochrany motorů zaměřenou na služby a navazuje na prokázanou spolehlivost a úspěch jeho předchůdce ATS48. Jen pro připomenutí, Altistart 48 Telemecanique byl poprvé představen na veletrhu Amper 2002. Jeho nástupce tak přichází dvacet let poté a stejně jako on je navržen do nejnáročnějšího prostředí: nabízí zvýšenou odolnost proti chemickému znečištění a znečištění prachem. Kromě toho se široce uplatní v mnoha průmyslových odvětvích: je určen jak pro běžná zařízení, tak pro náročné stroje, jako jsou kompresory, dopravníky, čerpadla a ventilátory, odstředivé stroje či zařízení pro těžbu minerálů a kovů. Ideálně je vhodný také pro úlohy v odvětví vodárenství a zpracování odpadních vod.

 

Vylepšený, přesto kompatibilní

ATS480 si zachovává osvědčenou robustnost a výkon spouštění a vypínání. Konstrukce výkonového stupně je totiž stejná jako u ATS48. Díky shodnému půdorysu, způsobu upevnění a I/O svorkovnici je tento softstartér plně kompatibilní s původním modelem ATS48. Integrace do stávajících systémů je proto bezproblémová a nevyžaduje složité úpravy, pomoci popř. může i volně stažitelný dokument pro substituci ATS48 na ATS480. Pro konverzi konfigurace z ATS48 na ATS480 lze využít přímo nástroj v SoMove.

Výhodou modelu ATS480 je pouze jedna napěťová varianta pokrývající rozsah 208 až 690 V AC, tudíž je vyloučena chybná specifikace. Proudový rozsah od 17 do 1 200 A je totožný s rozsahem, který byl k dispozici u ATS48. Ovládací napětí nutné pro ATS480 je však jednotné, a to 230 V.

Jednou z nejdůležitějších funkcí ATS480 je unikátní funkce TCS (Torque Control System), zajišťující adaptivní regulaci momentu během rozběhu a zastavování. Zároveň poskytuje ochranu motoru a poháněného zařízení. Zařízení s vysokou setrvačností lze účinně zastavovat díky dynamickému brzdění založenému na injektáži stejnosměrných pulzů. ATS480 lze zapojit jednak standardně mezi síť a motor, jednak i uvnitř trojúhelníku pro zmenšení provozního proudu. Při zapojení softstartéru uvnitř trojúhelníku je k dispozici nově vestavěná testovací procedura pro zjednodušení uvedení do provozu.

 

Intuitivnější, snadněji ovladatelný a nově i s možností aktualizace softwaru

ATS480 je vybaven základním vestavěným uživatelským panelem VW3A1113, který sdílí s pohony Altivar Process. Uživatelé tak mohou nejen provádět konfiguraci, ale nově i lokálně ovládat softstartér, což u ATS48 nebylo možné. Lepší uživatelský komfort zajišťuje rozšířený grafický terminál VW3A1111.

Další inovací je možnost přidávat komunikační moduly přímo do softstartéru a provozovat ho prostřednictvím komunikačních rozhraní, jako jsou Modbus TCP, Ethernet/IP, Profibus nebo CANopen. Tato funkce usnadňuje integraci softstartéru do řídicích systémů a centrálního systému monitorování motorů. Uživatelé mohou využít i webové rozhraní při použití komunikačního modulu VW3A3720 Modbus TCP/Ethernet IP, což umožňuje přístup k softstartéru prostřednictvím webového prohlížeče na počítači nebo mobilním zařízení.

Mezi další nové funkce a vlastnosti patří:

  • možnost připojit čidla teploty PTC nebo PT100,
  • baterie vestavěná přímo v softstartéru k nastavení data a času určená např. k časovému záznamu poruch a monitoringu spotřeby elektrické energie,
  • informace o délce provozu interního chladicího ventilátoru,
  • možnost stahovat až 500 záznamů událostí, které se uchovávají v tzv. log souboru,
  • přímý přístup na chybovou stránku dokumentace díky dynamickému QR kódu.

V případě použití ethernetového modulu je zaručena komunikační robustnost splňující certifikaci Achilles L2.

Zcela unikátní novinkou je možnost aktualizace firmwaru softstartéru na nejnovější verzi, která často obsahuje vylepšení z hlediska kybernetické bezpečnosti. Toto lze provádět z konfiguračního softwaru SoMove nebo z nástroje k tomu speciálně určenému – EADM (EcoStruxure Automation Device Maintenance).

 

Pokročilá kontrola, ochrana i diagnostika

ATS480 dále nabízí rozsáhlé funkce, které umožňují pokročilou kontrolu a řízení několika motorů. Navíc umožňuje konfiguraci nezávislých sad parametrů a monitorování provozních parametrů včetně zatížení a provozní doby motorů. S dostupností čtyř logických vstupů, dvou logických výstupů, analogového výstupu a tří reléových výstupů poskytuje flexibilitu v konfiguraci vstupů a výstupů.

Nový softstartér ATS480 se vyznačuje pokročilou diagnostikou a ochranou motorů. Monitoruje nadměrné zatížení, ztrátu zátěže a další abnormální situace, včetně přetržení řemenů, přítomnosti cizích těles v mechanismu, zadírání ložisek, nepřiměřeného chvění nebo rezonance. Kromě toho poskytuje omezení rozběhových proudů a podpěťových stavů při rozběhu. Dovoluje opětovný rozběh běžícího motoru dokonce i v opačném směru. Detekuje také přehození dvou fází, čímž zvyšuje bezpečnost provozu.

Přestože je ATS480 z výroby přednastaven pro běžné použití, nabízí možnost individuálního doladění parametrů. K tomu lze vy­užít software SoMove, který je sdílený celou skupinou měničů frekvence Altivar. Tento nástroj umožňuje uživatelům upravit nastavení podle konkrétních požadavků aplikace, což zajišťuje optimální výkon a efektivitu motorů.

 

Cesta k optimalizaci energetické efektivity

ATS480 poskytuje informace o aktuálním odběru proudu, napětí, výkonu, o energetické spotřebě během provozu elektromotoru a provozní době, což je užitečné pro identifikaci úspor energie, analýzu provozních nákladů a optimalizaci energetické efektivity. Příslušné informace jsou k dispozici na displeji ovládacího panelu softstartéru nebo prostřednictvím komunikačních rozhraní a mohou být rovněž využity ke sledování dlouhodobých trendů a porovnávání spotřeby energie mezi různými provozy nebo aplikacemi.

Softstartér ATS480 je začleněn do platformy EcoStruxure™ od Schneider Electric a tím je zajištěna bezproblémová integrace do moderních řídicích systémů. Díky nástrojům EcoStruxure a ATS480 Device Type Manager (DTM) se doba inženýrinku výrazně zkracuje a standardizuje. Tento nový softstartér je součástí iniciativy Green Premium, která klade důraz na ekologické hledisko v souladu s normami RoHS a REACH. Nejenže tak reaguje na potřeby moderního průmyslu, ale také na udržitelnost a ochranu životního prostředí.

(Schneider Electric)

 

Obr. 1. Jednotlivé velikosti softstartéru Altivar ATS480

Obr. 2. Softstartér Altivar ATS480 – sériové linky Modbus (1 a 2) a slot pro komunikační moduly (3)

Obr. 3. Softstartér Altivar ATS480 – dynamický QR kód

Obr. 4. Jednoduchá záměna ATS48 za ATS480

Obr. 5. Softstartér Altivar ATS480 – snadná konverze konfigurace v SoMove

Obr. 6. Softstartér Altivar ATS480 – integrace ATS480 do systému SCADA