Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

DesignSpark Electrical pro elektrikářské návrhy snadno a zdarma

Profesionálních softwarů pro elektrikářské návrhy je na trhu dostatek, jinak je tomu ale v případě softwarů poskytovaných zdarma. Společnost RS Components na začátku září představila nový bezplatný software pro návrhy elektrických systémů s názvem DesingSpark Electrical. Jeho hlavní předností má být úspora času a omezení chyb v návrhu díky intuitivnímu ovládání.

 
Návrhový software DesignSpark Electrical je balíček elektrikářských nástrojů CAD s mnoha výhodami. Ty vedou mimo jiné k úspoře času a zabraňují chybám při vytváření návrhu. Software je určen především pro návrhy řídicích a elektrických systémů strojů (obr. 1) a nabízí nepřeberné množství jazyků včetně češtiny. DesignSpark optimalizuje metody navrhování elektrických a řídicích systémů a usnadňuje tak vývoj nových strojů a zařízení. Nová funkce, kterou jistě ocení všichni zákazníci firmy RS Components, je možnost tvorby vlastních maker. Je vhodná zejména při opakujícím se či velmi podobném zapojení součástek. DesignSpark Electrical také automaticky vyhledává chyby v návrhu a okamžitě je pomáhá řešit.
 
Jádro softwaru tvoří integrovaná knihovna, obsahující více než 250 000 součástek a dílů, včetně 80 000 položek od společnosti Schneider Electric a 10 000 položek od společnosti RS Components. Z návrhu lze pak jednoduše vygenerovat rozpisku materiálu nebo součástky rovnou objednat prostřednictvím webu společnosti. Program je velmi intuitivní, proto není třeba absolvovat žádná dlouhá školení, jak je tomu u jiných konkurenčních programů. Navíc může být rozhraní programu libovolně přizpůsobeno potřebám konkrétního návrháře, což zrychluje a usnadňuje práci na dalších projektech.
 
Sdílení a šíření návrhu je velmi jednoduché díky tiskovému manažeru, exportu do souboru PDF nebo do DWG; soubor DWG je potom možné upravovat v libovolném programu CAD. Soubor PDF lze využít např. k přeposlání návrhu zákazníkovi či spolupracovníkům, kteří nemají k dispozici CAD. Celý projekt lze také snadno archivovat např. na firemním serveru, aby k němu měli jednoduchý přístup i další pracovníci týmu.
 
Software DesignSpark Electrical je podporován společností Schneider Electric a doplňuje řadu velmi úspěšných a osvědčených profesionálních nástrojů DesignSpark. Program lze bezplatně stáhnout z webové adresy: www.rs-online.com/designspark/automation/designspark-electrical.

Obr. 1. DesignSpark Electrical je software určený k vytváření návrhů řídicích a elektrických systémů strojů