Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Deset let firmy Emerson Process Management (Fisher-Rosemount) na českém a slovenském trhu

Automa 9/2001

(Bk)

Deset let firmy Emerson Process Management (Fisher-Rosemount) na českém a slovenském trhu

Firma Emerson Process Management (Fisher-Rosemount) letos oslavila deset let působení na českém a slovenském trhu. Bylo to úspěšných deset let. Není to jen zásluha kvality dodávaných produktů, ale i vysoké odborné úrovně a obchodní zdatnosti pracovníků firmy.

Obr. 1.

V roce 1990 byla podepsána licenční smlouva na výrobu snímačů tlaku 1151 mezi švýcarskou firmou Rosemount a českou firmou ZPA Nová Paka. Tato smlouva vytvořila předpoklad pro přímý vstup firmy Rosemount, AG, na československý trh, a 1. března 1991 vzniklo v Poděbradech zastoupení, jehož zakládajícím pracovníkem byl pan Lothar Schwarze. Již v květnu k němu přibyli další tři spolupracovníci. Fisher Control, který byl v té době ještě součástí koncernu Mosando, měl zastoupení v Brně v osobě pana Jožky Preveji (později přešel do bratislavské kanceláře Fisher-Rosemount). V roce 1992 vznikla sjednocením firem Rosemount a Fisher Control firma Fisher-Rosemount a v říjnu 1993 bylo i české zastoupení transformováno na Fisher-Rosemount, s. r. o. Již začátkem roku 1993 byla otevřena kancelář v Bratislavě, která od roku 1994 působí jako samostatný subjekt. V roce 1994 se české zastoupení přestěhovalo z Poděbrad do Prahy, nejprve do Budějovické ulice, později do ulice V Olšinách. Od letošního roku firma sídlí na nové adrese v Hájkově ulici v Praze 3.

Letos kromě stěhování na novou adresu učinila firma ještě jeden významný krok: název firmy se změnil z Fisher-Rosemount na Emerson Process Management. O významu této změny jsme již psali v čísle 6 (s. 48 - 49), připomeňme proto jen stručně, že nový název má vyjadřovat těsnější vztah firmy k mateřskému koncernu Emerson a připravenost poskytovat zákazníkům komplexní nabídku produktů i služeb.

Co všechno firma Emerson Process Management zákazníkům nabízí? Především špičková zařízení pro měření různých fyzikálních veličin (tlaku, průtoku, výšky hladiny atd.), pro provozní analýzu kapalin a plynů, pro regulaci výrobních procesů, dále řídicí systémy, software pro řízení výrobních zdrojů, jednotný automatizační koncept PlantWeb orientovaný na potřeby procesní výroby a k tomu plný sortiment služeb: konzultace, správu a řízení projektu, zajištění dodávky, uvedení do provozu i nezbytný servis.

S novinkami a zajímavostmi ze sortimentu firmy Fisher-Rosemount, resp. Emerson Process Management, se pravidelně mohou seznamovat i čtenáři odborných časopisů. Autoři článků z řad pracovníků firmy v nich nejen propagují své výrobky, ale také vysvětlují základní principy funkce dodávaných automatizačních prostředků a neváhají se s čtenáři rozdělit o zkušenosti z jejich aplikací. Těžko se najde odborník na automatizační techniku, který by o firmě Fisher-Rosemount nikdy neslyšel. I proto se firmě daří získávat mnohé velké a náročné zakázky v petrochemii (rafinérie), v chemickém průmyslu (např. výroba kyseliny akrylové v Chemických závodech Sokolov), v jaderném průmyslu (elektrárny, sanace po těžbě uranu), v produktovodech (předávací stanice ropy a zemního plynu) a v mnoha dalších oblastech průmyslu. Zatímco v roce 1991 firma uzavřela obchody za 3,6 miliónu švýcarských franků, loni překročil objem obchodu v České republice 20 miliónů franků (tj. asi 450 miliónů korun).

Jaké jsou výhledy do budoucnosti? Na slavnostním večeru, který se při příležitosti desetiletého výročí konal v hotelu Pecínov nedaleko Benešova, o tom hovořil ředitel firmy pan Ján Veselý: „Som presvedčený, že trend uplynulých desiatich rokov sa nám spoločným úsilím podarí udržať. Všestranná podpora zákazníka je a bude v ohnisku záujmu spoločnosti Emerson Process Management. I naďalej sa bude rozvíjať osvedčený systém predaja, založený na skúsenostiach a odborných znalostiach miestnych predajcov a na priamych predajných vzťahoch. Súčasne s rozširujúcou sa ponukou budú obchodný zástupcovia v spolupráci s odbornými konzultantmi a servisnými pracovníkmi schopný pomoc zákazníkom vytvárať riešenia šité na mieru.“