Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Delta nabízí energeticky úsporná řešení pro chytré továrny i chytrá města

Společnost Delta Electronics EMEA, dceřiná firma tchajwanské firmy Delta, působí na evropském trhu od roku 1995. Společnost Delta podniká ve třech hlavních oborech: výkonová elektronika, automatizace (průmyslová automatizace i automatizace budov) a infrastruktura (komunikační i energetická). Pravidelně se účastní veletrhu Hannover Messe a vždy zde představí mnoho novinek. Letos to byla unikátní řešení pro chytrou výrobu a pro chytrá a bezpečná města. 

Chytrá výroba

Společnost Delta klade velký důraz na ochranu životního prostředí. Proto je její řešení pro chytrou výrobu organicky spojeno se systémem správy energií. Toto spojení automatizace a energetického managementu tak kromě zvýšení produktivity vede i ke snížení energetické náročnosti. Vysoce flexibilní víceúčelová linka pro chytrou výrobu, kterou společnost Delta na veletrhu představila, se vyznačovala integrací platformy pro monitorování výroby, systémů IIoT, tří robotických pracovišť a chytrých dopravníků (obr. 1). Umožnila návštěvníkům na místě zadat výrobní objednávku a sledovat postup výroby produktu upraveného na zakázku. Navíc nový inspekční systém se zpracováním obrazu ve 3D zvyšuje efektivitu logistiky tím, že přesně určí polohu, tvar a rozměry balíků na dopravníku.

Andy Liu, generální ředitel obchodní skupiny Industrial Automation firmy Delta, na tiskové konferenci v Hannoveru řekl: „Chytrá výroba není jen trend; pro firmy, které chtějí posilovat svoji konkurenceschopnost, je nutností. Delta se soustředí na posilování svých kompetencí v oblasti průmyslové automatizace a její hardware i software pomáhají zákazníkům nejen dosahovat vynikajícího výkonu, ale také prostřednictvím chytré výroby snižovat dopady výroby na životní prostředí.“

Jak probíhala výroba na ukázkové výrobní lince? Zákazník zadal svou objednávku z PC nebo prostřednictvím mobilního zařízení připojeného k internetu. Objednávka se přenesla do systému DIAMES (MES od firmy Delta) a současně byl vygenerován QR kód, který sloužil pro sledování výroby. Chytrý dopravník analyzoval průběh výroby a posílal rozpracované produkty k těm robotickým stanicím, které byly právě volné. Zde šestiosé roboty DRV90L vykonávaly přesnou manipulaci v úloze pick and place a robot SCARA DRS60L produkty balil. Roboty identifikovaly produkty prostřednictvím systému strojového vidění DMV2000, který dokáže určit tvar, polohu a barvu výrobku. Systém SCADA DIAMMP se staral o monitorování průběhu výroby jednotlivých objednávek a vyhodnocování efektivity výroby. Chtěl-li si zákazník vyrobený upomínkový předmět (pouzdro s kuličkovým perem) vyzvednout později, dostal na mobilní zařízení notifikaci o dokončení výroby. QR kód potom kdykoliv načetl novou průmyslovou čtečkou DAH a šestiosý robot mu jeho výrobek podal ze skladu. 

Chytrá města

Nejen chytrá, ale i ohleduplná k životnímu prostředí a bezpečná – taková budou města budoucnosti podle vizí firmy Delta.

Platforma pro správu budov založená na IoT, kterou firma Delta na veletrhu představila, je podporována technikou partnerských společností Loytec a Delta Controls a umožňuje řídit energeticky náročné funkce, jako např. HVAC, osvětlení, výtahy, lokální zdroje energie nebo nabíjecí stanice elektromobilů, ale také funkce spojené se zabezpečením budovy. Je kompatibilní se všemi běžnými protokoly používanými k řízení technického vybavení budov: BACNet, DALI, KNX, Modbus, EnOcean, OPC a LonMark.

Další novinkou byl monitorovací a zabezpečovací kamerový systém využívající protokol IP. Byl vyvinut partnerskou firmou Vivotek a obsahuje unikátní funkce, jako např. řešení pro sčítání osob ve 3D. Pozornost vzbudila rovněž nová 12Mpx panoramatická IP kamera, umožňující sledovat prostor v úhlu 360°.

Také nové řešení pro ovládání osvětlení je založeno na IoT. Jeho velkou výhodou je to, že ovladače komunikují bezdrátově. Je to tedy systém vhodný pro retrofit starších budov, ale též do průmyslových hal, kde dokáže ušetřit velké náklady spojené s instalací kabeláže. Pro průmyslové prostředí dodává Delta osvětlovací tělesa s LED Staccato. Mají dlouhou životnost a velkou odolnost proti nepříznivým podmínkám, včetně teploty okolí až +60 °C.

Dalším tématem pro udržitelný rozvoj měst je rozvoj elektromobility. V tomto oboru Delta uplatňuje své znalosti a zkušenosti s integrací energeticky efektivních zařízení a softwaru pro tvorbu infrastruktury nabíjecích stanic. Na veletrhu mohli návštěvníci vidět nabíjecí stanici Ultra Fast EV Charger s kapacitou výkonu do 150 kW. Z jedné nabíjecí stanice lze současně nabíjet až čtyři elektromobily, a to se stejnosměrným i střídavým portem. V režimu rychlonabíjení je za 15 min elektromobil nabit pro dojezd zhruba 100 km. Avšak to není vše: nabíjecí stanice dokáže minimalizovat dopady na rozvodnou síť. K tomu je vybavena softwarem DEEMS (Delta Efficient Energy Management Solution), který umožňuje komunikaci mezi nabíjecími stanicemi, elektrickou sítí a dostupnou infrastrukturou pro uchovávání elektřiny.

Dalším produktem pro chytrá města představeným na veletrhu Hannover Messe byl třífázový bateriový systém pro uchovávání elektřiny BESS (Battery Energy Storage System) s kapacitou až 90 kW·h. Systém obsahuje Li-ion bateriové moduly po 6 kW·h. Je vhodný pro komerční i průmyslové použití a umožňuje snížit účty za elektřinu tím, že optimalizuje využití větrných a fotovoltaických elektráren. Vysoce kvalitní Li-ion baterie mají životnost 6 000 cyklů. Součástí dodávky je 30kW střídač s účinností 99 %, umožňující dvouhodinovou kontinuální dodávku elektřiny (z plného nabití), a integrovaný systém pro správu baterií.

Delta nabízí také široký sortiment měničů pro solární elektrárny s účinností až 98,8 %, výkonem od 3 do 88 kV·A a krytím IP65. Tyto měniče jsou vhodné pro obytné, komerční i průmyslové budovy, stejně jako pro velké fotovoltaické elektrárny. 

Závěr

Společnost Delta svou expozici na veletrhu Hannover Messe ukázala nejen to, že je schopná nabídnout špičkové produkty, ale také to, že péče o životní prostředí pro ni není jen heslem.

[Tiskové zprávy společnosti Delta, duben 2018.]

Petr Bartošík

Obr. 1. Ukázková výrobní linka s robotickými pracovišti vyráběla personalizované upomínkové předměty: pouzdra s kuličkovým perem (https://youtu.be/vGbbwZHL6u0)

Obr. 2. Expozice společnosti Delta na Hannover Messe se věnovala také chytrým, energeticky úsporným a bezpečným městům (zde o nich hovoří prezident Delta EMEA Jackie Chang)