Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Danubia NanoTech vyhrála finále soutěže PowerUp! 2019

Výsledky pátého ročníku soutěže PowerUp!, kterou pořádala firma InnoEnergy, byly vyhlášeny: absolutním vítězem se stala společnost Danubia NanoTech ze Slovenska. Firma získala odměnu 50 000 eur a příležitost připojit se k programu podnikatelského akcelerátoru Highway, díky němuž získá nejen cenné kontakty, ale i šanci na další financování.

Danubia NanoTech zaujala porotu řešením pro monitorování teploty vzduchu. Využívá k tomu grafenové senzory teploty, jež mají podobu extrémně tenké vrstvičky uhlíku, kterou lze aplikovat na jakýkoliv nekovový podklad. Využití se týká hlavně baterií pro elektromobily a pro solární fotovoltaické systémy. Monitorování teploty totiž významně prodlužuje životnost baterií.

Grafenové snímače teploty jsou v principu odporové snímače. Jsou vhodné pro velké plochy snímání, vyznačují se rychlou odezvou a malou spotřebou elektřiny. Plocha snímání může být od milimetrů do metrů čtverečních, tloušťka grafenové fólie je v řádu mikrometrů. Dokážou měřit teplotu od –250 do +200 °C; ty od firmy Danubia NanoTech jsou kalibrované od –10 do +100 °C a v tomto rozsahu mají přesnost ±0,5 K.

Danubia NanoTech je slovenská spin-off firma založená v roce 2004, která se věnuje na špičkové úrovni základnímu výzkumu vlastností grafenu a možnostem jeho využití v praxi.

Českou republiku v soutěži reprezentoval projekt Ride Now, zaměřující se na stále populárnější sdílenou dopravu, která omezuje počet aut parkujících v ulicích.

Finále soutěže PowerUp! se konalo v polském Krakově a do soutěže se zapojilo čtrnáct start-upů, vítězů národních kol z Maďarska, Polska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Srbska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Turecka a Řecka.

Účast na PowerUp! umožňuje start-upům potkat se s představiteli předních firem zabývajících se energetikou a čistými energiemi, mnohé z nich jsou totiž oficiálními partnery soutěže. Tento rok to byly např. společnosti Rafako, D.TEK, ZSE Group a Enerjisa Enerji A. Ş. Jejich zástupci byli spolu s výkonným ředitelem InnoEnergy Benelux Jacobem Ruiterem členy poroty.

Více informací o soutěži zájemci najdou na https://powerup.innoenergy.com/, o grafenových snímačích na www.danubiananotech.com.

(Bk)