Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Další zajímavé produkty automatizační techniky

Další zajímavé produkty automatizační techniky

V minulém čísle časopisu Automa byly představeny čtyři produkty z nového katalogu automatizace, připraveného zásilkovým obchodem Distrelec. V katalogu je více než sedm tisíc položek - automatizačních komponent od různých světových výrobců, přehledně uspořádaných podle oborů, s možnostmi snadného vyhledávání i elektronického nakupování.

V tomto článku jsou představeny další zástupci automatizační techniky z uvedeného katalogu.

Úplný sortiment pneumatických prvků

Pneumatika si stále udržuje své postavení v průmyslové automatizaci a v kombinaci s moderními elektronickými řídicími prvky se před ní otvírají nové možnosti použití. Proto nemohou v katalogu automatizace zásilkového obchodu Distrelec pneumatické prvky chybět. Katalog obsahuje více než tisíc položek pneumatických prvků od jednoho z největších světových výrobců, firmy SMC. Zájemci zde najdou různá provedení pneumatických pohonů, pneumatické ventily, jednotky pro úpravu tlakového vzduchu a množství příslušenství: hadice, rychlospojky, regulátory tlaku atd. Sortiment pneumatických prvků zahrnuje i vakuové prvky: vývěvy, elektromagnetické ventily pro vakuum, filtry a vakuové přísavky.

Skříňky a rozváděče

Nově jsou v sortimentu zásilkového obchodu Distrelec zařazeny také komponenty od společnosti Rittal. Jde např. o oblíbené rozvodné skříňky různých rozměrů, s průhledovým okénkem ve dvířkách i bez něj. Jsou vyrobeny z ocelového plechu a díky polyuretanovému těsnění mají krytí IP65. Komponenty se do nich mohou upevňovat na montážní desku (malé skříňky E-Box) nebo na lištu DIN (skříňky řady BG). Uživatelé, kteří chtějí tyto skříňky použít v průmyslových provozech, ocení, že vedle elektrického krytí poskytují uvnitř umístěným přístrojům spolehlivou ochranu proti elektromagnetickému rušení. Dveře skříněk jsou opatřeny otočným uzávěrem se zámkem, který se otevírá speciálním klíčem (Doppelbart).

Napájecí zdroje

Napájecí zdroje DPP (obr. 1) z produkce americké firmy Lambda jsou další novinkou v sortimentu zásilkového obchodu Distrelec. Jde o zdroje vyvinuté s ohledem na použití pro řídicí a monitorovací systémy v průmyslové automatizaci. Mají kompaktní kryt z plastu a upevňují se na lištu DIN.

Obr. 1.

Obr. 1. Napájecí zdroje DPP (Lambda)

Vyrábějí se v různých provedeních s výstupním stejnosměrným napětím 5, 12, 15, 24 a 48 V a výkonem od 15 do 480 W (v sortimentu firmy Distrelec do 100 W). Vstup je univerzální, 85 až 264 V AC (47 až 63 Hz) nebo 90 až 375 V DC. Rozsah pracovních teplot je –10 °C až +71 °C. Zdroje mají pasivní chlazení, bez rotačního větráku. Z hlediska emisí harmonických proudů vyhovují normě ČSN EN 61000-3-2. Jsou vybaveny ochranou proti přepětí a přetížení a dokážou vyrovnat krátkodobý výpadek napájecí sítě (do 20 ms). Vyhovují též podmínkám norem z hlediska emise elektromagnetického rušení i odolnosti proti němu (EMC), a to jak evropským, tak americkým. Výhodou těchto zdrojů je též příznivá cena.

V katalogu společnosti Distrelec jsou k dispozici i napájecí zdroje jiných výrobců. Jmenujme ještě např. zdroje Trio-PS od firmy Phoenix Contact. Opět jde o zdroje vyhovují jak evropským, tak americkým standardům. Výstupní napětí je 24 V DC a proud podle provedení od 2,5 do 40 A. Vstupní napětí je střídavé jednofázové 85 až 264 V nebo, pro velké výkony, třífázové 320 až 575 V. Zdroje Trio-PS se vyznačují také velkou spolehlivostí: střední doba do poruchy je 500 000 hodin. Lepší parametry jsou ovšem vyváženy vyšší cenou než u zdrojů DPP.

Dostupnost výrobků

Speciální katalog automatizace je nejsnáze dostupný v elektronické podobě na webové stránce zásilkového obchodu Distrelec. Zde zájemci najdou také všechny informace o cenách, obchodních podmínkách a dodacích lhůtách. Operátoři jsou schopni komunikovat se zákazníky v českém jazyce.

(Bk)

Distrelec
tel.: 800 14 25 25
fax: 800 14 25 26
e-mail: info-cz@distrelec.com
http://www.distrelec.com