Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Další dvě společnosti podporují specifikaci ETX 3.0

číslo 7/2006

Další dvě společnosti podporují specifikaci ETX 3.0

Společnosti Aaeon a Seco se připojily k firmám MSC, Evalue a Adlink a podporují novou specifikaci 3.0 standardu ETX. Standard ETX, jehož vznik byl iniciován společností Kontron, je standard pro vestavné počítače typu computer-on-module.

Ve specifikaci ETX 3.0 jsou v porovnání se staršími verzemi navíc dvě sériová rozhraní ATA. Zapojení konektorů ETX se přitom nezměnilo, tzn. že nové moduly jsou z tohoto hlediska stoprocentně kompatibilní se staršími. Konektory pro sériová rozhraní ATA, umožňující rychlejší přístup např. k pevným diskům, jsou umístěny na horní straně CPU, mimo konektor ETX. Přímo v konektoru ETX přibylo rozhraní USB 2.0.

Vestavné počítače computer-on-module podle specifikace ETX se uplatňují především v průmyslové automatizaci, u lékařských přístrojů, zábavní elektroniky, v letectví a ve vojenství.

Zájemci o specifikaci ETX 3.0 se mohou obrátit na lokální zastoupení společnosti Kontron. V brzké době bude specifikace umístěna také na webové stránky ETX Industrial Group (http://www.etx-ig.org), kde bude volně ke stažení.

(Bk)