Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Jak iniciovat nové projekty a podpořit inovace v oblasti zabezpečení IT? Důležitou součástí je spolupráce průmyslového světa s výzkumem v akademické sféře. Na ČVUT v Praze to bylo impulzem pro uspořádání konference Cybersecurity Horizons 2024, fóra pro diskusi a prezentaci nových trendů v oblasti tzv. kybernetické bezpečnosti, která se konala 26. září 2024. Hlavním cílem konference bylo představit aktuální výsledky výzkumné činnosti týmů na ČVUT a špičkových odborníků z této oblasti a vzájemně je propojit, vyměnit si zkušenosti, nápady a navázat spolupráci pro posílení bezpečnostního průmyslu.
Akci, která měla letos premiéru, pořádala Studentská sekce IEEE při ČVUT ve spolupráci s fakultami informačních technologií a elektrotechnickou ČVUT v Praze za podpory rektorátu ČVUT.
Kromě důležitého networkingu nabídla akce také pohled do budoucnosti. Svoje aktuální výzkumné projekty a vize představili doktorandi a vědečtí pracovníci z FIT a FEL ČVUT a vysvětlili, jak jejich práce přispívá k rozvoji kybernetické bezpečnosti.
Jedním z prezentujících byl Ing. Tomáš Přeučil, doktorand katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, který se věnuje zabezpečení zařízení se specializací na útoky na bezdrátové sítě založené na protokolu IP. Vyzdvihl potřebu návrhu protiopatření proti novým útokům a tím i vypracování částečné metodiky pro návrh zabezpečení systémů IoT.
Dalším prezentujícím byl např. Ing. Jiří Weiss, doktorand katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, který se věnuje případovým studiím sítí s kvantovým přenosem informací. Zdůraznil především důležitost zabezpečení kritické infrastruktury tak, aby byla odolná v kvantové éře.
[Tisková zpráva ČVUT v Praze, 2. října 2024.]
(ed)