Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Na slavnostním zasedání Vědecké rady ČVUT v Praze 31. ledna 2011 obdržel prof. A Min Tjoa, ředitel Ústavu softwarových technologií a interaktivních systémů Technické univerzity ve Vídni, čestný titul doctor honoris causa.
Prof. A Min Tjoa je výraznou osobností rakouského výzkumu, mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti objektově orientovaných databázových systémů, datových skladů, sémantického webu a počítačové bezpečnosti a zejména dlouholetým propagátorem a hybnou silou česko-rakouské univerzitní spolupráce.
Celou svou dosavadní odbornou dráhu prof. Tjoa spojil s akademickým prostředím. V letech 1982 až 1995 působil na vídeňské technické univerzitě. Počátkem 90. let minulého století se stal jedním ze zakladatelů výzkumného ústavu FAW (Für Anwendungsorientierte Wissensverarbeitung) Univerzity J. Keplera v Linci, který je zaměřen na intenzivní vědeckou spolupráci s univerzitními pracovišti ve střední a východní Evropě.
Od roku 1995 působí prof. A Min Tjoa jako ředitel Ústavu softwarových technologií a interaktivních systémů na Technické univerzitě ve Vídni; tento ústav vznikl z jeho iniciativy „na zelené louce“ a dnes s téměř stovkou pracovníků a širokým odborným zaměřením v oblasti počítačových věd a kybernetiky patří k největším a nejvýznamnějším výzkumným celkům v oboru informatiky nejen v Rakousku.
Po roce 2000 se významně podílel na vytvoření rakouského Kompetenčního centra pro elektronické obchodování. V roce 2006 stál u zrodu velkého průmyslově orientovaného rakouského centra pro počítačovou bezpečnost Centrum Excellence Secure Business Austria, které nyní řídí.
V letech 1999 až 2003 byl prezidentem Rakouské informatické společnosti. V letech 2004 až 2007 působil jako člen rakouské komise pro UNESCO.
Prof. Tjoa je autorem či spoluautorem patnácti knih a více než 150 článků v prestižních časopisech nebo na významných mezinárodních konferencích. Je zakládajícím členem a viceprezidentem DEXA Association, jež každoročně pořádá prestižní informatické multikonference DEXA (v roce 2010 to byl již dvacátý první ročník). Je čestným členem rakouské Společnosti pro kybernetická studia, od roku 1996 je čestným profesorem Middlesexské univerzity v Londýně, dále byl zvolen zahraničním členem Ruské akademie technických věd a v roce 2005 obdržel zlatou Felberovu medaili ČVUT.
Prof. A Min Tjoa od roku 1990 systematicky podporuje kvalitní výzkum na ČVUT a jeho zapojení do mezinárodních struktur. Již v roce 1991 stál u zrodu Společného pracoviště ČVUT FEL a FAW, které v roce 1996 přerostlo do podoby Gerstnerovy laboratoře na ČVUT FEL a později se stalo klíčovou součástí katedry kybernetiky – centra EU Centrum Excellence. Od roku 1991 prof. Tjoa trvale působí v řídicích či poradních orgánech společného pracoviště, později Gerstnerovy laboratoře i evropského centra. Svými koncepčními úvahami významně přispěl k modernímu formování tohoto pracoviště.
Prof. Tjoa se osobně podílel na výchově odborníků z ČVUT, připravoval a zabezpečoval pro mnoho z nich stáže na TU Vídeň. Pravidelně přednáší na ČVUT. Inicioval vznik nové laboratoře pro automatické řízení v rámci prestižního systému Laboratoří Christiana Dopplera v Rakousku, a to za účasti ČVUT a české firmy CertiCon, a. s. Tato laboratoř zahájila svou činnost v lednu 2010.
Prof. Tjoa po dvacet let nezištně a obětavě podporuje výzkumnou spolupráci mezi ČVUT a rakouskými výzkumnými institucemi. Podílí se tak výrazně na zlepšování pozice ČVUT ve světovém výzkumném prostoru, a nepřímo tudíž i na pozitivním hodnocení ČVUT v žebříčku špičkových světových univerzit.
„Osobně si vážím pana profesora pro jeho odborné a lidské kvality, nezištnou snahu pomoci těm, kteří potřebují překonávat překážky při vstupu do mezinárodní arény vědy,“ uvedl prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. „Prof. Tjoa velmi pomohl řadě studentů a pracovníků ČVUT v jejich začlenění do špičkového mezinárodního výzkumu. Zasloužil se tím o růst několika výzkumných týmů na Fakultě elektrotechnické ČVUT v období po roce 1989, kdy jsme to nejvíce potřebovali. Dnes s obdobným nadšením pomáhá budovat informatickou komunitu v zemích jihovýchodní Asie, ve Vietnamu, Indonésii a na Filipínách. Je to člověk světového formátu s patřičnou odbornou erudicí a velkou duší,“ uvedl dále prof. Mařík.
Bc. Libuše Petržílková,
Fakulta elektrotechnická ČVUT
Obr. 1. Prof. A Min Tjoa, dr. h. c.