Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

ControlNet je plnou součástí ODVA

ControlNet je průmyslová komunikační sběrnice, která dovoluje účastníkům sdílet data v reálném čase prostřednictvím protokolu CIP (Common Industrial Protocol) − tedy prostřednictvím stejného protokolu, který využívají sítě EtherNet/IP, DeviceNet and CompoNet. ControlNet umožňuje realizovat vysokorychlostní přenos časově kritických vstupních a výstupních dat a současně i upload a download programů, přenos nastavení parametrů a zasílání zpráv peer-to-peer jedním jednoduchým nebo zdvojeným (redundantním) fyzikálním médiem.
 
ODVA (www.odva.org) je mezinárodní organizace podporující komunikační standardy, které jsou založeny na protokolu a komunikačním modelu CIP, včetně jejich rozšíření CIP Safety, CIP Motion a CIP Sync.
 
V květnu 2008 ODVA oznámila, že převzala ControlNet plně pod svou správu. Tato změna, bez výhrad podporovaná sdružením ControlNet International, které stálo u vzniku standardu ControlNet, staví ODVA do pozice jediné organizace zastřešující všechny standardizační a certifikační aktivity spojené se sběrnicemi založenými na CIP. Konsolidaci všech činností podporujících CIP přivítali jak dodavatelé automatizační techniky, tak její uživatelé jako logický krok, který jim přinese mnohé výhody spojené s tím, že sběrnice založené na CIP podporuje jednotné, stabilní a silné mezinárodní sdružení.
(Bk)