Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Comau Robotika v České republice a na Slovensku

Dne 16. června letošního roku byla v ostravském administrativním středisku Orchard Office Centre (obr. 1) slavnostně otevřena nová pobočka firmy Comau. Pobočka nese název Comau Czech s. r. o. a zabývá se průmyslovou robotikou a automatizací. Pobočku oficiálně otevřel pan Mathias Wiklund, ředitel společnosti Comau pro oblast robotiky (COO), a Roberto Rossi, jednatel společnosti Comau Czech s. r. o.

 

Odkud Comau přichází?

Společnost Comau se vyvinula z malé skupiny závodů v Turíně (Itálie) v globální společnost působící v širokém spektru průmyslových odvětví. Má tedy za sebou dlouhou cestu a dnes využívá své silné historické základy jako platformu pro svůj další kontinuální růst a expanzi v mnoha průmyslových odvětvích.
 
Společnost začínala v roce 1973 jako COnsorzio MAcchine Utensili a nyní, se čtyřicetiletou zkušeností v oblasti pokročilých výrobních systémů je přední společností s celosvětovou působností v oblastech automatizace, flexibilních výrobních zařízení a služeb, které přispívají ke zvyšování efektivity a snižování nákladů. Společnost Comau poskytuje zákazníkům kompletní spektrum služeb od návrhu projektu, přes implementaci a instalaci zařízení až po rozběh výroby a servis. V současné době má Comau pobočky v patnácti zemích světa včetně České republiky.
 

Comau Robotika

V oboru robotiky společnost Comau již od roku 1978 navrhuje a vyrábí integrovaná robotická řešení a v současné době je jedním z předních světových výrobců průmyslových robotů pro různá průmyslová odvětví. Comau Robotika nabízí kompletní řadu průmyslových robotů s nosností 5 až 800 kg, svařovacích polohovadel, pojezdových drah a dalších robotických příslušenství. V nabídce Comau jsou také speciální verze robotů Foundry pro slévárenství se zvýšenou ochranou proti nepříznivým podmínkám okolního prostředí, roboty určené pro paletizaci a speciální typy robotů s průchozím ramenem a zápěstím pro perfektní ochranu vnitřní kabeláže robotu.
 
Comau své roboty úspěšně používá pro bodové a obloukové svařování, k obsluze lisů, ve slévárenství, pro manipulaci a paletizaci a také pro nanášení těsnění a lepidel. Jedním z obzvlášť zajímavých produktů společnosti Comau je skupina robotů pro manipulaci a bodové svařování NJ4 (obr. 3), jež mají průchozí rameno a zápěstí, a také rychlý a výkonný robot Racer (7 kg; 1,4 m; obr. 4).
 

Nová pobočka o Ostravě

Nová pobočka společnosti Comau v Ostravě (adresa viz inzerát na třetí straně obálky čísla) je prodejní a servisní organizace pro oblast průmyslové robotiky a automatizace. Společnost Comau má v těchto oborech bohaté zkušenosti, které získala nejen dlouholetou spoluprací s předními světovými automobilkami. Sortiment průmyslových robotů, který bude českým a slovenským zákazníkům nabízet nová pobočka, je schopen pokrýt veškeré požadavky zákazníků, neboť Comau může nabídnout roboty pro lehkou manipulaci či obloukové svařování i roboty pro paletizaci těžkých břemen nebo pro práci v nebezpečném prostředí.
 
Pobočka Comau Czech byla umístěna v Ostravě tak, aby byla schopna efektivně obsáhnout trh jak v České republice, tak na Slovensku.
 
Společnost Comau se také zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu 2014 v Brně. Její stánek v pavilonu G2 bude mít číslo 001.
 
Více informací na www.comau.com  a www.comau-robotika.cz.
(Comau Czech s. r. o.)
 
Obr. 1. Pobočka Comau Czech je umístěna v administrativním středisku Orchad Office Centre v Ostravě
Obr. 2. Společná fotografie ze slavnostního otevření nové pobočky
Obr. 3. Robot NJ4 je určen pro bodové svařování a lehkou manipulaci
Obr. 4. Rychlý a výkonný robot Racer