Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Cognex In-Sight 5603 – nejvýkonnější systém strojového vidění značky Cognex na trhu

Cognex In-Sight 5603 – nejvýkonnější systém strojového vidění značky Cognex na trhu

V tomto čísle časopisu Automa se může čtenář v článku na str. 88 seznámit se stručným přehledem sortimentu firmy Cognex (USA). Mnohé z produktů této firmy již byly na stránkách časopisu Automa v minulosti představeny. Předkládaný článek popisuje zcela nový, výkonem naprosto ojedinělý systém strojového vidění z řady tzv. inteligentních kamer In-Sight 5000 – model In-Sight 5603.

In-Sight 5603 je systém strojového vidění vybavený senzorem obrazu s rozlišením 1 600 × 1 200 pixelů. Je určen k velmi rychlé kontrole rozměrů, tvarů, barev, textů a dalších parametrů výrobků. Rychlost zpracování obrazu je přitom až dvojnásobná ve srovnání s předchozími modely řady InSight 5000.

Systémy In-Sight je možné využít i pro čtení čárových kódů a maticových (2D) kódů, popř. pro verifikaci nebo čtení textů (OCR).

Systémy In-Sight jsou autonomní systémy strojového vidění, které nepotřebují ke své činnosti PC nebo jiný přídavný vyhodnocovací modul. Veškeré vyhodnocování obrazu probíhá přímo v zařízení, které je k tomu vybaveno výkonným procesorem DSP, 128MB operační pamětí RAM a 64MB pamětí Flash EPROM pro ukládání aplikačních úloh. Právě tyto vlastnosti a schopnosti vedou k označení „inteligentní kamery“.

Zařízení je vybaveno rozhraním Ethernet 100 Mb/s a sériovou linkou RS-232.

Systémy In-Sight jsou dodávány jak pro černobílé, tak pro barevné vidění a pro různé rychlosti snímání a zpracování obrazu.

Programování systémů In-Sight

Systémy In-Sight se programují s využitím zdarma dodávaného vývojového prostředí In-Sight Explorer. Vzhled pracovního okna připomíná jeden z velmi rozšířených tabulkových procesorů, a také práce v něm je velmi podobná. In-Sight Explorer je vybaven desítkami funkcí potřebných pro zpracování obrazu a dále kompletním aparátem logických, matematických a komunikačních funkcí. Prostřednictvím softwaru In-Sight Explorer je možné měnit programy v kamerách dálkově, a to např. i pomocí sítě Internet. Poslední verze softwaru In-Sight Explorer již obsahuje podporu komunikací s roboty ABB, Kuka, Fanuc, Steubli a Katana.

I/O moduly

Systémy In-Sight lze použít i pro přímé řízení technologií s využitím I/O jednotek, které se k systému In-Sight připojují pomocí sítě Ethernet. I/O jednotky mohou být ovládány prostřednictvím programu uloženého v systému In-Sight, např. na základě výsledků vyhodnocení obrazu. Řešení s I/O moduly umožňuje v jednodušších úlohách ušetřit PLC pro řízení stroje, neboť všechny funkce pro řízení technologie mohou být součástí systému In-Sight.

Komunikace systémů In-Sight

Systémy In-Sight mohou komunikovat s okolím pomocí rozhraní Ethernet (TCP/IP, FTP, UDP) a pomocí sériové linky RS-232. Rozhraní Ethernet může být využito pro připojení PC, ale také pro komunikaci systému s jinými zařízeními nebo mezi sebou, např. pro předávání výsledků měření z jedné kamery do jiných apod. Linka RS-232 je volně programovatelná, což umožňuje připojení libovolného zařízení s tímto rozhraním.

Příslušenství

Jako příslušenství dodává firma Cognex mnoho desítek druhů osvětlovacích zařízení pro správné nasvícení kontrolovaného výrobku. Nedílnou součástí systémů strojového vidění jsou objektivy. Vhodný objektiv je možné volit z mnoha desítek nabízených druhů různých výrobců.

Ing. Vladimír Hampl,
Applic, s. r. o.

Obr. 1. Systém strojového vidění – „inteligentní kamera“ InSight 5603

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde