Ve dnech 23. až 25. listopadu 2010 se bude v německém Norimberku konat veletrh automatizace a elektrotechniky SPS/IPC/Drives. Pořadatelé hlásí, že přibližně 1 300 vy-stavovatelů zde bude vystavovat na celkové ploše 90 000 m2. Tím se veletrh vrací na úroveň rekordního roku 2008. Vystavovatelé zde návštěvníkům předvedou řadu novinek a inovací, mnohé z nich ve světové premiéře.
Tento článek má pomoci českým a slovenským návštěvníkům, jichž na veletrh SPS//IPC/Drives míří stále více, orientovat se v nabídce vystavovatelů a upozornit na ty, které dobře znají i z místního trhu. Nedělá si žádné ambice na úplnost prezentace všech vystavovatelů a všech novinek. Informace o zásadních novinkách a inovacích totiž firmy většinou nesdělují s velkým předstihem nebo si nepřejí, aby informace o nich byly zveřejňovány před veletrhem. Článek proto pouze shrnuje pozvánky vystavovatelů, a to těch, kteří o tuto podobu prezentace projevili zájem nebo kteří mají speciální nabídky pro české návštěvníky. Doporučuji všem, kteří se zajímají o průmyslovou automatizaci, zvláště o automatizaci strojní výroby, aby se na veletrh zajeli podívat osobně. Norimberk je z České republiky velmi dobře dostupný, ať už osobním automobilem, autobusy nebo vlaky, které provozují společně německé a české dráhy DB a ČD. Některé firmy pořádají pro své české zákazníky autobusové zájezdy.
Pro ty, kdo se na veletrh nedostanou, připravíme na webových stránkách www.automa.cz sérii aktuálních reportáží z veletrhu a zásadní novinky postupně představíme také v tištěné podobě časopisu.
V připojené tabulce (tab. 1) je shrnuto tematické zaměření jednotlivých hal. Speciální zdůrazněná témata letošního veletrhu jsou „energetická efektivita“, „identifikace v průmyslu“ a „bezpečnost strojů a zabezpečení informací“. Tato témata budou mj. i námětem diskusí na fórech, která v halách 8 a 4A pořádají sdružení německých elektroinženýrů ZVEI a výrobců strojů a zařízení VDMA. Stejně oblíbené jsou i společné stánky, které na jednom místě přinášejí zásadní informace k danému tématu. Letos to budou stánky Wireless in Automation, Open Source Meets Industry a AMA Center for Sensor, Measuring and Testing Technologies.
Nakonec ještě připomínám, že veletrh skutečně trvá jen tři dny, od úterý do čtvrtka, první dva dny od 9 do 19 h, třetí den od 9 do 17 h.
Časopis Automa najdete na veletrhu SPS/IPC/Drives ve společném stánku odborného tisku v hale 10, stánek 300. Zástupci redakce budou na veletrhu po celou dobu přítomni také osobně a lze si s nimi domluvit schůzku.
ABB AG
4-420
ABB představí novinky v oborech: programovatelné automaty, motory, řídicí systémy, spínací a řídicí technika a strojírenství. Významné novinky chystá v oblasti řízení pohonů a měničů frekvence. Jednotlivé řady nových měničů frekvence (obr. 1) jsou založeny na společné architektuře. Měniče Standard Drive ACS580 (nástupce ACS550) jsou k dispozici s výkony 0,55 až 250 kW při napětích 208 až 240 V nebo 380 až 480 V a vyhovují zejména pro čerpadla, ventilátory, míchadla a podobné úlohy, kde není třeba počítat s velkými a náhlými změnami momentu. Pro náročnější úlohy jsou určeny měniče Industrial Drive ACS880 (nástupce ACS800). Jsou vhodné např. pro jeřáby a manipulační zařízení, navíječe, válcovací tratě, mlýny apod. Rozsah výkonů je 0,55 až 250 kW a napětí 208 až 690 V; plánuje se rozšíření i pro větší výkony.
Společná architektura obou řad měničů přináší uživatelům mnoho výhod: jednotnou konstrukci ovládacího panelu, harmonizaci technických parametrů, univerzální příslušenství a jednotné počítačové nástroje pro programování. Snižují se také náklady na náhradní díly, inženýrské práce a školení obsluhy.
Na veletrhu bude představena také nová knihovna PS551-MC, která doplňuje software pro programování PLC řady AC500 o nástroj pro efektivní programování úloh řízení polohy a pohybu, založený na standardu PLCopen.
B&R Industrie-Elektronik GmbH
7-206
Společnost B&R je významný výrobce a dodavatel řídicí techniky pro automatizaci strojů a strojních zařízení i pro automatizaci procesní výroby. Představme alespoň tři z významných novinek, které B&R na veletrh chystá.
B&R pokračuje v rozšiřování nabídky kompaktních servomotorů. Servomotory 8LV (obr. 2) jsou určeny pro úlohy, kde je požadována velká dynamika a přesnost pohybu. Ve srovnání s předchozími variantami servomotorů mají menší rozměry i hmotnost. Dodávají se s integrovaným resolverem nebo optoelektronickým absolutním snímačem polohy.
Premiéru v oblasti pohonů Acopos Multi budou mít měniče ACPm65. Jsou určeny k decentralizované montáži v provozních podmínkách (IP65). Díky hybridním kabelům umožňují propojovat pohony do řetězce. To významně zjednodušuje architekturu strojů. Měniče jsou vybaveny všemi odpovídajícími bezpečnostními funkcemi a možností komunikovat po sběrnici Powerlink.
Power Panel 500 je nová generace průmyslových panelových PC s procesory Intel Atom. Kromě vizualizace mohou plnit i úlohy logického řízení a řízení pohonů. Dodávají se s operačními systémy podle výběru zákazníka (včetně OS RT) a k dispozici je mnoho variant komunikačních rozhraní (Powerlink, Profibus-DP, CAN a další).
Po celou dobu veletrhu bude ve stánku zástupce z české pobočky B&R, která navíc pořádá pro české návštěvníky autobusový zájezd. Bližší informace se zájemci dozvědí na telefonním čísle 541 420 311.
Balluff GmbH
7-391
Z množství novinek, které představí firma Balluff, tradiční vystavovatel na veletrhu SPS/IPC/Drives, bychom rádi upozornili na dvě nejzajímavější. Nabídka snímačů Vision Sensor BVS byla rozšířena o novou řadu snímačů BVS Identification, které dokážou snímat a číst čárové a maticové kódy (obr. 3). Snímače umějí také zkontrolovat jednoduchý text nebo posloupnost čísel pomocí funkce OCV. Výsledkem je dvoustavový signál (OK/NOK). Je-li třeba údaje z kódu přečíst, použije se pro výstup dat rozhraní RS-232 nebo Ethernet.
Oblast průmyslové identifikace RFID s přenosovou frekvencí 13,56 MHz BIS M je doplněna o možnost připojení na rozhraní IO-Link. K jedné řídicí jednotce (master) lze připojit metodou plug-and-play až čtyři čtecí/zapisovací hlavy bez nutnosti použít další řídicí jednotky. Celý identifikační systém pracuje bezkontaktně, bez opotřebení, s velkou spolehlivostí a bezpečností přenosu dat. Prvky jsou konstruovány pro provoz v těžkých podmínkách, i ve vodě. Přenos dat pracuje spolehlivě na kovu a v okolí kovových součástí se snímací vzdáleností až 150 mm.
Beckhoff Automation GmbH
7-406
Vystavovatelé na SPS/IPC/Drives vycházejí českým návštěvníkům vstříc, a proto se i ve stánku společnosti Beckhoff domluvíte česky!
Beckhoff pokrývá svou nabídkou výrobků všechny potřeby uživatelů v automatizační technice pro řízení strojů, výrobních linek a stejně tak pro automatizaci řízení technických zařízení budov. Na veletrhu uvede jako novinku novou verzi automatizačního softwaru TwinCAT 3. Představí také širokou paletu průmyslových a vestavných PC, distribuovaných I/O systémů a řídicí techniky servopohonů, dále bezpečnostní systémy TwinSAFE a sběrnici pracující v reálném čase (real-time) EtherCAT pro vysoce přesnou koordinaci výrobních procesů.
Jako příklad je na obr. 4 operátorský panel CP62xx, cenově výhodný a výkonný panelový počítač s malou zástavbovou hloubkou, určený k vestavbě do čelní stěny rozváděče. Počítač je určen pro provozní podmínky. Ve verzi s procesorem Intel Celeron neobsahuje žádné rotační části a vystačí s pasivním chlazením, u výkonnějších verzí s procesory Intel Core Duo a Core 2 Duo je vybaven spolehlivým větrákem s dlouhou životností.
COPA-DATA GmbH
7-590
Evropská automatizační společnost COPA-DATA, specializující se na vývoj softwaru SCADA/HMI, uvádí na trh nejnovější verzi svého produktu zenon 6.51. Tato inovovaná verze mimo jiné usnadňuje propojení provozní úrovně a úrovně vedení firmy a celkově přináší mnoho nových vlastností pro usnadnění a zpříjemnění práce při projektování vizualizačních systémů.
Integrované rozhraní zenon SAP nabízí přímou obousměrnou výměnu dat mezi systémem zenon a ERP SAP. Automatický průvodce umožňuje uživatelům bez programátorských znalostí propojit procesní proměnné s libovolným funkčním blokem systému SAP. Tím je dosaženo dokonalé koordinace plánování a řízení výroby na základě obdržených objednávek.
Vývojové prostředí podporuje koncepci nejnovějších produktů Microsoft Office. Snazší manipulace s okny, možnost změnit vzhled přepínáním barevných schémat, širší možnosti pro posun, ukotvení i zprůhlednění oken a panelů nástrojů zpříjemňují práci a umožňují individuální nastavení pomocí přenositelných profilů.
Danfoss GmbH VLT Antriebstechnik
1-358
Danfoss VLT Antriebstechnik má více než čtyřicetileté zkušenosti v oblasti měničů kmitočtu a elektrických pohonů. Nyní rozšiřuje své služby v oblasti komplexních dodávek a spolu se svými partnery nejen nabízí moderní, kompaktní a energeticky úsporné měniče kmitočtu, ale dodává je již zabudované v rozváděčích podle specifikace zákazníka (obr. 6). Společně se zákazníkem vybere z nabídky připravených sestav nebo je rychle a efektivně upraví přesně podle požadavků. Komplexní funkčnost a komptabilita celé skříně jsou přitom plně zaručeny.
Speciálně pro kompaktní stroje vyžadující přesnou synchronizaci a polohování představuje Danfoss VLT®ISD 410 otevřený a flexibilní systém decentrálních servopohonů, kde je v motorech integrována výkonová část elektroniky a řídicí část je umístněna mimo agresivní prostředí vlastního provozu. Je možné vybrat si z několika verzí motorů s různými velikostmi momentů, mechanických provedení, integrovaných brzd a rezolverů.
Eaton Industries GmbH
9-371
Expozice společnosti Eaton představí společně s firmou Micro Innovation, která je součástí korporace Eaton, nejnovější produkty a systémy pro průmyslovou automatizaci. Zastoupeny budou průmyslové počítače a operátorské panely, jednotky I/O, modulární i kompaktní PLC, programovatelná relé Easy, napájecí zdroje a software pro automatizaci. Z oblasti pohonů budou představeny softstartéry řady DS7 s možností aktivního chlazení, měniče frekvence, systém inteligentní ochrany motorů PKE a Smartwire DT. Expozici doplní nabídka snímačů a spínačů. Operátorské panely Micro Panel XV100 (obr. 7) s šestnáctibitovou barevnou paletou jsou plně přizpůsobitelné požadavkům úloh od jednoduché vizualizace až po integraci kompletního řídicího systému.
EVOC Group
8-429
EVOC je jeden z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. Má v nabídce více než 1 500 typů výrobků, zahrnujících pasivní (bezventilátorové) počítače, moduly ETX/Com-Express (obr. 8), procesorové karty (full-size i half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25", desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky, odolné notebooky a také služby pro OEM/ODM. Jako společnost s high-tech zaměřením se EVOC věnuje poskytování vysoce spolehlivých produktů a hotových řešení pro nejrůznější oblasti použití, jako jsou bankovní sféra, energetika a elektronika, ochrana životního prostředí, herní průmysl, výrobní sféra, zdravotnictví, letectví a kosmonautika, telekomunikace nebo dopravní systémy.
EVOC je také členem Intel Embedded Alliance – sdružení firem, které vyvíjejí vestavné počítače a nabízejí komplexní řešení.
Na veletrhu SPS/IPC/Drives se představí prostřednictvím svého německého zástupce, společnosti ADM electronic GmbH; v ČR ji zastupuje společnost ELVAC IPC.
HMS Industrial Networks
6-222
Stánek švédské firmy HMS by neměli minout ti, kdo se zajímají o průmyslové komunikační systémy. Produkty této společnosti jsou určeny k připojení automatizačních zařízení, jako jsou řídicí systémy, snímače a měřicí technika nebo pohony, na sběrnice AS-Interface, Bluetooth, CANopen, CC-Link, CompoNet, ControlNet, DeviceNet, EtherCAT, EtherNet/IP, FIPIO, Interbus, Lonworks, Modbus-Plus, Modbus-RTU, Modbus-TCP, Profibus, Profinet, SERCOS III a USB. Řada produktů Anybus (obr. 9) zahrnuje komunikační brány mezi sériovým rozhraním a provozními sběrnicemi nebo Ethernetem, komunikační brány mezi sítěmi provozních sběrnic navzájem, zařízení pro dálkový dohled (M2M) s připojením na Ethernet nebo GSM/GPRS, vestavné komunikační moduly určené pro výrobce strojů a zařízení, počítačové komunikační karty a software pro nastavování komunikace, dohled nad komunikačními sítěmi a diagnostiku.
Společnost HMS má za dvacet let své činnosti v oblasti průmyslových komunikačních systémů mnoho zkušeností. Má více než tisíc zákazníků, mezi nimiž nechybí ani přední světoví výrobci automatizační techniky.
Kontron AG
7-306
Dvě nejzajímavější novinky ve stánku společnosti Kontron budou počítačové platformy s rozšířeným rozsahem provozních teplot. Krátce po uvedení procesoru Intel® Atom™ E6xx přichází Kontron s produkty vybavenými tímto procesorem a určenými do provozních teplot –40 až +85 °C: Kontron nanoETXexpress-TT a panelové PC Kontron HMITR.
Kontron nanoETXexpress-TT s vestavěným řadičem paměti, sběrnicí PCI Express a akcelerátorem video- a audiosignálů představuje produkt z kategorie tzv. application ready platform. Rozhraní PCI Express procesoru Atom zaručuje velkou flexibilitu návrhu I/O.
Také panelové PC HMITR, které splňuje všechny požadavky pro použití v železniční dopravě, je příkladem produktů z kategorie application ready platform. Výrobci strojů a zařízení, nejen pro oblast železniční dopravy, je mohou okamžitě použít do svých výrobků.
Jako součást služeb ODM (Original Design and Manufacturing) Kontron nabízí zákazníkům také možnost individuálního přizpůsobení modulů, desek i systémů požadavkům zákazníka, včetně integrace FPGA, ASIC nebo dedikovaných zařízení PCIe.
Krohne Messtechnik GmbH
4A-451
Hlavní motto firmy Krohne pro veletrh zní „naše přístroje mohou být integrovány do jakéhokoliv řídicího systému“. Ve stánku budou moci návštěvníci zhlédnout např. magneticko-indukční vodoměr Waterflux 3070 s modulem GSM pro dálkový přenos měřených hodnot (obr. 11), magneticko-indukční průtokoměry Optiflux s rozsáhlou sadou automatických diagnostických funkcí, nový přenosný ultrazvukový průtokoměr Optisonic 6400 nebo univerzální hmotnostní průtokoměr Optimass 1300. Všechny přístroje budou připojeny k počítačům prostřednictvím komunikačních protokolů (Foundation Fieldbus, Profibus, HART). Zákazníci se mohou na místě přesvědčit, že firma Krohne je univerzální, osvědčený a spolehlivý dodavatel měřicích přístrojů pro třetí tisíciletí, a to jak s klasickými výstupy, tak se všemi komunikačními protokoly používanými v současné době.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
7-380
Společnost Mitsubishi Electric nedávno oznámila, že dodala na trh již deset milionů programovatelných automatů Melsec FX. Od roku 1981, kdy byly tyto programovatelné automaty uvedeny na trh, prošly mnoha změnami. V současné době je na trhu již třetí generace PLC Melsec FX (obr. 12) – a co je zajímavé, s plně zachovanou zpětnou kompatibilitou.
Ovšem v nabídce, kterou společnost Mitsubishi představí na veletrhu, nejsou jen PLC. Mitsubishi dodává také systémy CNC, procesní řídicí systémy, jednotky HMI, měniče frekvence a servopohony, spínače a jištění, průmyslové roboty a software pro automatizaci.
Z oblasti pohonů je zajímavou letošní novinkou samostatný kontrolér Q170MCPU pro řízení pohybu až šestnácti os. Je vhodný např. pro servopohony MR-J3 a jeho výhody vyniknou zvláště v úlohách s velkými požadavky na přesnost a dynamiku pohybu. Díky integrovaným funkcím logického řízení může pracovat i samostatně, bez nadřazeného PLC. Je vhodný např. pro balicí stroje a další stroje a zařízení, kde je třeba přesně synchronizovat pohyby v jednotlivých osách.
Společnost Mitsubishi nedodává jen jednotlivé komponenty, ale ve spolupráci se svými partnery a systémovými integrátory také specializovaná řešení pro úlohy z různých oblastí průmyslu, např. pro již zmíněné balicí stroje, pro potravinářství, vodárenství atd.
Panasonic Electric Works Europe
AG 9-331
Společnost Panasonic Electric Works (PEW) představí na veletrhu několik svých novinek. Kromě komplexní nabídky automatizační techniky s podkategorií Safety určenou do „bezpečných“ provozů jde o zajímavosti z jednotlivých produktových řad:
-
programovatelné automaty řady FP-Sigma s podporou protokolu BACNet pro automatizaci technických zařízení budov,
-
přesné laserové senzory HL-G1 s přesností až 0,5 μm, jejichž parametry je možné nastavovat v přehledném prostředí prostřednictvím dotykového operátorského panelu nebo PC,
-
nová řada servopohonů Minas A5 s výkonem od 50 W do 5 kW,
-
kompaktní kamerový systém PV200,
-
systém pro zpracování obrazu P400MA s vysokým výkonem a rychlostí zpracování (obr. 13),
-
operátorské dotykové panely řady GN pro ovládání průmyslových procesů, určené pro vizualizaci, sběr provozních dat a aplikace SCADA, vybavené procesory Intel Atom, pamětí RAM 256 MB, s rozlišením displeje až 1 024 × 768, svítivostí 230 až 400 cd/m2, krytím IP65 a standardně s operačním systémem Windows CE® 6.0.
Phoenix Contact GmbH & Co. KG
9-310
Jako každý rok patří stánek společnosti Phoenix Contact na veletrhu SPS/IPC/Drives k těm nepřehlédnutelným: letos bude mít plochu 1 056 m2.
Zvýrazněná témata letošní expozice jsou:
-
průmyslová komunikace a bezpečnost – řídicí systémy, bezdrátová komunikace, inteligentní firewall FL Mguard aj.,
-
nejrychlejší sběrnice Axioline,
-
technika připojení vodičů PIT (Push-In--Technology),
-
bezpečnostní moduly a relé – rozsáhlý program pro dozor bezpečnostních funkcí, od relé pro nouzové vypnutí až po flexibilní bezpečnostní moduly (obr. 14).
Prezentace na veletrhu není zaměřena pouze na produkty, ale také na schopnosti inovace, orientaci na budoucnost, zodpovědnost a celosvětově na budování partnerského vztahu se zákazníky.
Kromě hlavního stánku v hale 9 budou firmy KW-Software, Sütron a Innominate ze skupiny Phoenix Contact vystavovat samostatně v hale 7.
Saia-Burgess Controls GmbH & Co. KG
7-494
Ve stánku společnosti Saia-Burgess Controls bude kromě běžných produktů, řídicích systémů Saia®PCD a PCS, možné spatřit také několik novinek; za zmínku stojí nová PCD1, PCD3.WAC nebo moduly Bluetooth. Novinkou, jíž bude věnována velká pozornost, je však systém pro řízení spotřeby energií S-Energy (obr. 15), který bude představen jak v modifikaci S-Energy Manager, tak v modifikaci S-Energy Logger. Tento systém tak spojuje dvě řady produktového sortimentu Saia-Burgess, a to řídicí systémy a komponenty pro řízení, které zahrnují elektroměry, časová relé, čítače, měřiče provozních hodin, monitorovací relé, napájecí zdroje atd. Systém S-Energy je blíže představen v článku na str. 31.
Další z představovaných novinek jsou moduly Smart RIO PCD3.T665, nové panely HMI s prohlížečem MicroBrowser a „superrychlý“ automat Saia PCD3.Mxx60, jehož CPU je třikrát rychlejší než standardní PCD. Za pozornost stojí také panely Haptic-Web, které kromě zobrazování a zvukových signálů umějí předávat i „signály“ hmatové.
Do stánku firmy Saia-Burgess Controls zve návštěvníky z České republiky a Slovenska její autorizovaný distributor, společnost Sbsys, s. r. o.
Schneider Electric GmbH
4-310
Na veletrhu bude mít již tradičně svůj stánek také společnost Schneider Electric. Letos zde představí mimo jiné nabídku čidel a spínačů pro průmyslovou automatizaci. Schneider Electric je v této oblasti jedním z vedoucích světových výrobců a dodavatelů. Více než 15 000 typů čidel a spínačů OsiSense tvoří ucelenou nabídku, z níž lze vybrat vhodný přístroj téměř pro každou úlohu. Neustále přibývají nové a modernizované typy snímačů: v současné době např. nová řada cenově výhodných spínačů polohy, více než 150 nových typů indukčních čidel, nové fotoelektrické vidlicové snímače a úhlová fotoelektrická čidla, světelné závory s potlačením vlivu pozadí, ultrazvuková čidla s vylepšenou možností nastavování parametrů, nové tlakové spínače a převodníky tlaku a snímače RFID s rozšířeným dosahem a možností připojení na Profibus. Vybrat si ze široké nabídky není jednoduché, a proto je k dispozici propracovaný výběrový katalog a konfigurátory umožňující vybrat to nejvhodnější čidlo. Zájemci o tuto techniku budou mít navíc šanci zapojit se na veletrhu do soutěže o iPad.
Kromě čidel budou na veletrhu k vidění i další produkty ze sortimentu Schneider Electric určené pro průmyslovou automatizaci: řídicí systémy Modicon, měniče frekvence Altivar (obr. 16), operátorské panely Magelis atd.
Texas Instruments Deutschland GmbH
6-136
Texas Instruments představí několik novinek určených pro průmyslovou automatizaci. První z nich je integrovaný obvod pro řízení třífázového motoru DRV8312/32. Tento obvod může být použit např. pro řízení pohonů robotů s bezkartáčovými třífázovými motory BLDC. Obvod DRV8312 pracuje s proudem do 3,5 A (špička 6,5 A), DRV8332 s proudem do 8 A (špička 12 A).
Druhou novinkou jsou procesory TI s jádrem ARM a integrovaným rozhraním Profibus. Díky tomu může být procesor přímo napojen na rozhraní RS-485, bez externího obvodu pro Profibus, což šetří místo na desce plošného spoje.
Vedle těchto novinek představí TI také vývojovou platformu Caribou s procesory ARM OMAPL-138 a s analogovými komponentami určenými speciálně pro oblast automatizace. Na obr. 17 je dalšínovinka, nový mikroprocesor Sitara™ ARM® AM389x s velkým výkonem a mimořádnou mírou integrace, který si jistě najde využití i v oblasti průmyslové automatizace a vestavných systémů určených pro řídicí úlohy v průmyslu.
WAGO Kontakttechnik GmbH & Co. KG
7-230
WAGO představí na veletrhu kompletní sortiment svých produktů s mnoha novinkami. Bude mezi nimi např. picoMAX®, nový způsob spolehlivého připojování vodičů do konektorů, procesorový modul s komunikací Ethernet-MR s dvěma rozhraními, který umožňuje vytvářet sítě se složitou topologií nebo redundantní sítě (dvě IP adresy), inovované krabicové svorky Wago 2273, ještě menší než jejich předchůdci a s průhledným krytem pro vizuální kontrolu správného připojení, nebo nový modul systému WAGO-I/O--SYSTEM pro sběrnici EtherCAT, určenou zvláště pro řízení pohonů strojních zařízení a linek. Sortiment modulů systému WAGO--I/O-SYSTEM doplňuje také nový napájecí modul 750-606 pro napájení jiskrově bezpečných modulů. Zdroj má certifikát IEC Ex-i, odděluje jiskrově bezpečnou část sestavy WAGO-I/O-SYSTEM, dodává proud až 1 A a monitoruje napájení jiskrově bezpečných obvodů. Je vybaven diagnostickými funkcemi a elektronickou pojistkou s automatickou reaktivací výstupního napětí po poruše (obr. 18). Další nový modul s certifikátem Ex-i je analogový modul 750-487/003-000 pro připojení termočlánků umístěných v zóně 0 nebo 1 prostředí s nebezpečím výbuchu.
(ed)
Obr. 1. ABB představí nové řady měničů frekvence založené na jednotné architektuře
Obr. 2. Servopohony 8LV (B&R)
Obr. 3. Snímač BVS Identification (Balluff)
Obr. 4. Operátorský panel CP62xx (Beckhoff)
Obr. 5. Stánek společnosti COPA-DATA
Obr. 6. Danfoss VLT Antriebstechnik dodává ve spolupráci se svými partnery měniče kmitočtu vestavěné do rozváděčů
Obr. 7. Operátorské panely Micro Panel XV100 (Eaton)
Obr. 8. Jednodeskový počítač COM Express (EVOC)
Obr. 9. Řada produktů Anybus od firmy HMS
Obr. 10. Panelové PC HMITR má certifikáty pro železniční dopravu (Kontron)
Obr. 11. Magneticko-indukční vodoměr Waterflux 3070 (Krohne)
Obr. 12. PLC Melsec FX bylo prodáno již deset milionů (Mitsubishi Electric)
Obr. 13. Systém pro zpracování obrazu P400MA (Panasonic Electric Works)
Obr. 14. Bezpečnostní relé a moduly od společnosti Phoenix Contact
Obr. 15. Saia-Burgess Controls představí svůj nový produkt S-Energy
Obr. 16. Měnič frekvence Altivar 61 Plus (Schneider Electric)
Obr. 17. Nový mikroprocesor Sitara™ ARM® AM389x s velkým výkonem a mimořádnou mírou integrace (Texas Instruments)
Obr. 18. Napájecí modul pro jiskrově bezpečné obvody (WAGO)
Tab. 1. Tematické zaměření expozic v jednotlivých halách