Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu SPS IPC Drives 2018 v Norimberku

Festo     5-310

www.festo.cz

Software se stává mocným nástrojem, který nás provází téměř vždy a všude. O výhodách, které přináší moderní technika, se přesvědčí návštěvníci stánku Festo na veletrhu SPS/IPC v Norimberku. Představen bude software pro výrobní provozy umožňující prostřednictvím brány (IoT Gateway) připojit všechna zařízení na cloud a získat tak přehled o provozu odkudkoliv prostřednictvím internetového prohlížeče. Všechny údaje se vyhodnocují a přehledně zobrazují, takže je lze využít pro diagnostiku či údržbu.

Obr. 1. Software, umožňující přístup k řízení provozů odkudkoli, představí společnost Festo

Smartenance – software pro digitalizaci údržby může být prvním krokem na cestě k Industry 4.0. Využití tabletů ulehčí práci údržbářům, poskytne aktuálně potřebné podklady a dokumentaci, umožní trvalou optimalizaci všech postupů. Manažer získá aktuální přehled, statistiky a snadno bude komunikovat s celým týmem.

Na veletrhu představí Festo také software pro výběr a návrh komponentů, software pro konfiguraci kompletních systémů – manipulátorů, balancérů, rozvaděčů apod., integrovanou platformu pro automatizaci Festo Automation Suite a mnoho dalšího softwaru. K vidění budou samozřejmě také četné nové výrobky: elektrická chapadla DHSP, elektrické zarážky EFSD, ovladače serv CMMT, prostorově úsporné elektrické pohony ELGC a EGSC, výkonné PLC CPX-E a další.

Danfoss              3A-430

www.danfoss.cz

Danfoss se na SPS IPC Drives 2018 zaměřuje na elektrifikaci a digitalizaci. Představuje nová řešení pro automatizované systémy za použití flexibilních a snadno integrovaných, vysoce účinných měničů. Nabízí strategie ke zvýšení produktivity a snižování nákladů na inženýrství a provoz, či optimalizaci nákladů na opravu.

Obr. 2. Společnost Danfoss představí nové funkce měničů frekvence pro automatizované systémy

Služby DrivePro® nabízí nástroje, jako je preventivní a prediktivní údržba, či vzdálené sledování. Provozovatelé získávají přehled o svých systémech, což jim zajišťuje lepší kontrolu nad jejich zařízením a jednotlivými komponentami stroje. Rozšířená realita nabídne návštěvníkům stánku dalkově sledovaný přehled všech měničů v provozu.

Hybridní řešení společnosti Danfoss nabízejí nové způsoby, jak stabilizovat napájení a snížit náklady na energii. Odborníci z Danfoss Drives Engineered Solutions budou připraveni sdílet své znalosti o hybridizaci s návštěvníky.

Systém VLT® FlexMotion představuje komplexní a flexibilní řadu centralizovaných a decentralizovaných servopohonů a motorů. Připravené aplikační moduly umožňují snadné programování a integraci do automatizačních systémů pomocí Powerlink, Profinet nebo EtherCAT.

EUCHNER     7-280

www.euchner.cz

Německá firma EUCHNER jako přední výrobce elektronických a elektromechanických prvků pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení představí novinky uváděné na trh právě v těchto dnech.

Obr.3. Bezpečnostní dveřní systém MGBS

Jednou z nich je i nový bezpečnostní dveřní systém MGBS, který kombinuje to nejlepší z produktů Euchner: stačí vzít bezpečnostní zámek CTP, namontovat ho na robustní konzolu s okem pro pohyblivou část petlice, a to celé spojit s modulem vnější kliky od bezpečnostních dveřních systémů MGB.Výsledkem je prostorově úsporný bezpečnostní dveřní systém MGBS, který využívá unikátně kódované transpondéry RFID v aktuátoru a dosahuje kategorie 4/PLe dle normy EN ISO 13849-1 i bez vyloučení závad na mechanických dílech, a to i pro funkci monitorování jištění. Součástí modulu vnější kliky je také zajišťovací mechanismus pro instalaci visacích zámků, který zamezuje spuštění zařízení např. během údržby a čištění. Systém se snadno připojuje pomocí konektoru a lze jej kombinovat se všemi zámky z konstrukční řady CTP. Samozřejmostí je únikové uvolnění jištění zevnitř chráněného prostoru. Vysoký stupeň krytí IP65, IP67 a IP69K a přídržná síla 3,900 N předurčuje MGBS pro nasazení i v těch nejnáročnějších prostředích.


Megatron          8-428

www.megatron.cz

Návštěvníci veletrhu SPS IPC Drives se mohou seznámit s aktuálním sortimentem firmy MEGATRON, s. r. o. na stánku její mateřské společnosti, MEGATRON Elektronik GmbH & Co. KG v hale 8-428.

Obr. 4. JoystickTRY54 s s konfigurovatelnými tlačítky

Budou představeny produkty, jako modulární snímače polohy (enkodéry) řady ETx25, joystick TRY54 s konfigurovatelnými tlačítky, výstupem CAN a certifikací SIL2 nebo ultra plochý lineární potenciometrický snímač MBX. Ve stánku si budou moci „osahat“ i mnoho dalších produktů.

 


Bosch Rexroth  7-450

www.boschrexroth.com/cs/cz/

Společnost Bosch Rexroth představí návštěvníkům veletrhu SPS IPC Drives řešení, která jim pomohou takovou továrnu realizovat.

Obr. 6. Systém pro řízení polohy a pohybu MLC

Představeny četné novinky, mezi něž patří:

– škálovatelné řešení IoT, včetně softwarové komunikační brány IoT Gateway Software, umožňující propojit nové i stávající stroje,

– systém pro řízení polohy a pohybu MLC, který je vhodný pro všechny úlohy od jednoduchého polohování v kartézských souřadnicích až po řízení pohybu ramen robotů,

– nová servisní aplikace DSA, umožňující z mobilních zařízení sledovat registrovaná zařízení, zobrazovat jejich dokumentaci a objednávat náhradní díly nebo servis,

– flexibilní transportní systém FTS pro dopravu jednotlivých kontejnerů vpřed a vzad individuálně nastavenou rychlostí,

– systém Smart Energy Management pro optimalizaci spotřeby energie,

– systém pro podporu montážních operací ActiveAssist, který vychází z dlouholetých zkušeností firmy Bosch Rexroth v oblasti štíhlé výroby a ergonomických pracovišť

Na webové stránce http://bit.ly/2Q1Ol2J se mohou zájemci zaregistrovat ke komentované prohlídce stánku.


PROFIBUS & PROFINET International   5-210

www.profibus.com/sps

Jak Profinet plní úlohu vazby mezi průmyslovou řídicí technikou (OT) a informačními systémy (IT) ukáže nový demonstrační panel. Na ukázce bude vidět, jak tečou data mezi různými úrovněmi a oblastmi řízení, vertikálně i horizontálně, a jak se v průmyslu uplatňuje koncepce internetu věcí.

Obr. 7. Společný stánek PI (PROFIBUS & PROFINET International) představí, jak Profinet plní úlohu spojovacího členu mezi OT a IT

Ve stánku bude také živá ukázka, kde různí výrobci pohonů předvedou uplatnění profilu PROFIdrive ve vybraných úlohách v praxi.

Další živá ukázka bude věnována souhře OPC UA a Profinetu. Klíčovými tématy zde budou zabezpečení komunikace a využití sítí TSN pro práci v reálném čase.

Pracovní skupina, které se věnuje profilu PROFIsafe, mění své priority. Na veletrhu představí živou ukázku interoperability bezpečnostních periférií, PLC, pohonů, snímačů a akčních členů od různých výrobců. Odborníci zde představí také nový koncept PROFIsafe via OPC UA.

Pokud jde o IO-Link, zaměřuje se na diverzitu zařízení a spolupráci jednotek Master a Device od různých výrobců. Aktuálními tématy jsou IO-Link Safety a IO-Link Wireless. 


B&R         7-206/114

www.br-automation.com

Ve stánku společnosti B&R se návštěvníci seznámí s převratnými inovacemi této firmy, a nahlédnou tak do budoucnosti automatizace. Expozice představí kompletní portfolio integrované techniky strojového vidění, inteligentní kamery, inovativní osvětlení a pokročilé systémy pro zpracování obrazu. K vidění bude také dopravníkový systém ACOPOStrak, který přináší novou úroveň produktivity a dovoluje bezpečnou spolupráci mezi člověkem a dopravníkem.

 Obr. 8. Inovativní osvětlení pro systémy strojového vidění

 Představen bude první cloudový systém pro OEM založený na systému ABB Ability. Návštěvníci se seznámí také s tím, jak lze pomocí sítě OPC UA TSN dosáhnout bezproblémové konektivity od systémů ERP až na úroveň provozů.ifm electronic         7a-302         

https://ifm.com


Společnost ifm electronic představí na veletrhu odborné veřejnosti mnoho novinek ve světové premiéře: snímače, řídicí i komunikační moduly.

Obr. 9. Nejkratší snímače přiblížení na trhu (ifm electronic)

Mnoho novinek se letos bude týkat komunikačního protokolu IO-Link. Například budou představeny celokovové snímače přiblížení s rozhraním IO-Link. Možnost přenášet aktuální hodnotu vzdálenosti ocení mnoho uživatelů, např. konstruktéři obráběcích strojů nebo linek pro potravinářský průmysl. Díky IO-Link je navíc možné na dálku nastavit alarmové meze a zpětná hlášení.

Z oblasti komunikační techniky určitě zaujmou konektory ecolink v provedení RJ45 i M12. Zvláště provedení M12 je vhodné pro potravinářství a jiné obory, kde jsou kabely vystaveny velké vlhkosti nebo kde jsou kladeny velké požadavky na hygienu. Speciální zajištění zašroubovaného konektoru zajišťuje dobrý kontakt a těsnost spojení i při působení vibrací. Montáž i demontáž je přitom možná rukou, bez použití nástrojů. Vysoce kvalitní materiály vyhovují potravinářským standardům.

Ještě alespoň jedna novinka, nejkratší snímače přiblížení na trhu (na obrázku). Stejně jako první uvedená nová řada snímačů, i tyto mají celokovové pouzdro z korozivzdorné oceli. Kromě koroze odolávají i vysokým teplotám, až +100 `C. Díky malým rozměrům i díky tomu, že je lze montovat těsně vedle sebe, jsou vhodné í pro velmi omezené prostory.


TE Connectivity     10.0-440  

https://www.te.com/usa-en/about-te/events/sps-ipc-drive-2018.html

Expozice společnosti TE Connectivity se soustředí na tři tematické oblasti.

Obr. 10. Každé spojení se počítá: na https://youtu.be/m2vJxh36nIs představuje TE Connectivity metodu bezkontaktního indukčního připojení vhodného do náročných průmyslovém podmínek

První z nich je robotika. Průmyslové roboty stále více nahrazují ruce výrobních dělníků, ale ani nejšikovnější robot by nebyl k ničemu, kdyby neměl napájení a kdyby nebyl připojen k řídicímu a informačnímu systému podniku. TE Connectivity v této části stánku představí produkty učené speciálně pro roboty a výrobní stroje.

Druhou oblastí jsou servomotory. Tyto vysoce efektivní motory jsou součástí mnoha vyspělých automatizovaných strojů a linek. TE Connectivity předvede, jak k nim rychle a spolehlivě přivést napájení i řídicí signály.

Třetí oblastí jsou servopohony. Ty kladou na komunikaci speciální požadavky: s pokračující digitalizací nejen vyžadují přenos stále větších objemů dat, ale důraz je kladen také na maximální spolehlivost a rychlost přenosu.

         

ABB       4-420

www.abb.com

Ve stánku společnosti ABB se návštěvníci seznámí s trendy digitalizace a koncepce Průmysl 4.0 a s novinkami platformy ABB Ability. V oboru průmyslové automatizace budou vystavovány dvě významné novinky: nová verze distribuovaného řídicího systému (DCS) Freelance 2019 a systém Asset Management Application.

Nejnovější verze distribuovaného řídicího systému (DCS) Freelance 2019 má oproti předchozí verzi lepší zabezpečení. Systém Freelance velikosti PLC disponuje všemi funkcemi distribuovaného řídicího systém a je využíván po celém světě.

Obr. 12. Distribuovaný řídicí systém Freelance

Systém Asset Management Application umožní spravovat a chránit majetek a výrobní prostředky pomocí preventivní a prediktivní údržby. Tím se dosáhne lepší produktivity rychlejší návratnosti. Asset Management Application také zlepší týmovou spolupráci a umožní připojit se k jednotlicým přístrojům a zařízením odkudkoli na světě. Zabezpečení výrobních prostředků je možné zlepši prostřednictvím systému ABB Ability Edge. 


Mitsubishi Electric   7-391

https://de3a.mitsubishielectric.com

Chytrá výroba a digitalizace celého výrobního a dodavatelského řetězce – to je hlavní téma stánku společnosti Mitsubishi Electric. Jednotlivé exponáty budou soustředěny do tří oblastí: inženýrink, výroba a údržba.

Představeny budou mj. inženýrské prostředí MAPS, inteligentní systémy pro správu energie, automatizační komponenty a systémy pro sledování stavu zařízení umožňující preventivní údržbu.

Obr. 13. Servopohony řady MELSERVO MR-J4

MAPS (Mitsubishi Adroit Process Suite; www.mapsscada.com) je nástroj pro inženýrskou práci, návrh HMI, systémů SCADA, správu alarmů a hlášení o výrobě.

Z oblasti podpory montážních operací bude možné ve stánku vidět ukázku konceptu PokaYoke (https://de3a.mitsubishielectric.com/pokayoke). Jeho princip je v tom, že dělníci jsou na displeji operátorského panelu názorně vedeni krok za krokem celým postupem montáže. Složité montážní sekvence tak může vykonávat i neškolená obsluha.

Z oblasti údržby návštěvníci uvidí např. předem připravené sady Smart Condition Monitoring Kit (SCM Kit; https://de3a.mitsubishielectric.com/conditionmonitoring) určené speciálně pro pohony nebo jako základní sada pro připojení až šesti různých senzorů. Předem připravené sady zjednoduší sledování stavu např. čerpadel, kompresorů, ventilátorů, dopravníků apod.

Z oblasti pohonů návštěvníky dozajista zaujmou servopohony řady MELSERVO MR-J4. Jsou vhodné pro náročné úkoly, splňují různé mezinárodní i národní standardy, takže je lze používat v podstatě na celém světě, a umožňují komunikaci prostřednictvím nejvýznamnějších komunikačních systémů moderní automatizace, jako jsou EtherNet/IP, EtherCAT, CC_Link IE nebo Profinet.