Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu SPS IPC Drives 2014

Ve dnech 25. až 27. listopadu 2014 se bude v Norimberku (Německo) konat veletrh techniky pro automatizaci strojů a zařízení SPS IPC Drives (www.mesago.de/en/SPS/). Jde o největší veletrh specializovaný na automatizační techniku v Evropě a vystavovatelé jej využívají pro prezentování mnoha novinek. Některé z nich jsou zde krátce představeny; další pozvánky lze nalézt na www.automa.cz. Vystavovatelé srdečně zvou všechny zájemce k návštěvě jejich stánků na veletrhu.

 

B&R          7-206

 
Společnost B&R na veletrhu představí množství novinek, z nichž v této krátké pozvánce uvede tři. První novinka, mapp Technology, je její nový nástroj, který usnadňuje vývoj modulárních programů použitím funkčních bloků. Tím zbavuje vývojáře nutnosti programovat základní funkce a umožňuje jim soustředit se na jejich hlavní úkol: implementaci vlastního algoritmu řízení stroje. Zkracuje dobu vývoje softwaru nových strojů o průměrně 67 %. Nástroj také přispívá k větší přehlednosti programu a tím usnadňuje údržbu.
 
Druhá novinka, ACOPOS P3 (obr. 1), je až tříosý servozesilovač, který umožňuje ušetřit až 69 % místa v rozváděči. Navzdory svým malým rozměrům vyniká velkým výkonem. Vzorkovací perioda regulátoru polohy 50 μs z něj činí nejrychlejší servozesilovač s integrovanými bezpečnostními funkcemi na trhu.
 
Třetí z mnoha novinek je Automation PC 2100 – plně vybavené průmyslové PC v mimořádně kompaktním provedení. Automation PC 2100 je postaveno na platformě Intel Bay Trail s jedno-, dvou- nebo čtyřjádrovým procesorem. Má dvě rozhraní pro Gb Ethernet, po jednom USB 2.0 a USB 3. 0. Na vyžádání může být vybaveno rozhraním pro průmyslové sběrnice, např. Powerlink nebo CAN.
 
Další informace jsou v samostatném článku na str. 10.
 
 

Danfoss Drives         3-220

 
Společnost Danfoss Drives představí kromě řady měničů frekvence VLT® AutomationDrive, které dokážou řídit všechny známé typy motorů, i další výrobky, jako jsou VLT® Integrated Servo Drive s rozhraním EtherCAT, bezpečnostní moduly VLT® Safety Option MCB 152 a nová řešení pro Profisafe, nový konfigurátor usnadňující objednávání kompletních skříní a mnoho dalších produktů z oblasti pohonářské techniky.
 

 
EPSG          2-410

 
Ethernet Powerlink Standardization Group (EPSG) ve svém stánku vystaví nové přístroje s rozhraními pro Powerlink a openSafety od společnosti LTi, Fraba Posital, Crevis, Elobau, Siko, B & R a Advantech. „V minulém roce jsme zaznamenali nárůst členů o více než 15 %,“ říká ředitel EPSG Stefan Schönegger. To se nyní projevuje i na množství nových výrobků.
 
Další významnou součástí prezentace EPSG na veletrhu je otevřený bezpečnostní protokol openSafety. Nedávno zveřejněná distribuce openSafety ve verzi 1.4, která obsahuje několik vylepšení, bude poprvé představena odborné veřejnosti. Přímo ve stánku EPSG bude k vidění, jak snadno lze openSafety implementovat do různých zařízení a přístrojů, ale i celých systémů pro automatizaci.
 
 

Microsys          6-125

 
Společnost Microsys představí PROMOTIC – komplexní vývojářský nástroj umožňující tvorbu aplikací pro vizualizaci, monitorování a řízení technologických procesů v širokém spektru průmyslových odvětví (na trhu již od roku 1991). Promotic má mimo běžné funkce softwaru SCADA také integrovaný webový server, který umožňuje automaticky zpřístupnit obrazy všem zařízením s webovým prohlížečem (včetně mobilních), a to nezávisle na operačním systému (Android, iOS, Linux atd.).
 
Významnou vlastností systému Promotic zůstává možnost provozovat systém jako freeware, tedy zcela bezplatně, při zachování vysoké míry funkčnosti.
 
Veškeré informace o systému Promotic včetně kompletní dokumentace a instalačního balíčku zdarma ke stažení jsou dostupné na www.promotic.eu.
 

 
OMRON Electronics          9-350

 
Prezentace společnosti OMRON bude věnována zejména platformě Sysmac, určené pro řízení strojů a linek. Představeny budou nejdůležitější komponenty této jedinečné integrované platformy, zahrnující nové operátorské panely řady NA, systém vzdálených vstupů/výstupů NX-IO s podporou časové značky signálů a výkonný kamerový systém FH podporující připojení až osmi kamer. Klíčová komponenta, vlastní řídicí systém NJ, bude prezentována v podobě systému pro řízení pohybu s potlačením vibrací v pohybovém mechanismu a dále v podobě řídicího systému delta-robotu ve standardním provedení a v provedení v krytí IP67, jež je určeno zejména do potravinářského průmyslu.
 
Pro úlohy zajištění funkční bezpečnosti strojů budou prezentovány nové reléové jednotky G9SR/SE, dále modulární bezpečnostní systém NX-Safety, umožňující vytvářet integrované řešení jako součást platformy Sysmac, a nově také samostatné bezpečnostní aplikace bez nutnosti nadřazeného softwaru.
 
V rámci široké nabídky snímačů a komponent konceptu 361° bude předveden nový snímač pro detekování transparentních objektů E3S-DB (obr. 5), široká nabídka vláknových, fotoeletrických a indukčních snímačů, napájecích zdrojů S8VK a regulátorů teploty.
 
 

ORBIT MERRET          7A-625

 
Společnost Orbit Merret, tradiční český výrobce měřicích přístrojů a převodníků pro průmysl, v roce 2013 rozšířila svůj sortiment o měřicí PLC s označením OMC 8000 (obr. 6). Řídicí modul nabízí univerzální měřicí vstupy, rozhraní RS-485 a ethernetovou komunikaci, digitální vstupy a výstupy a analogový výstup. Řada rozšiřujících modulů OMC 8000 v současné době zahrnuje základní měřicí moduly, moduly digitálních vstupů a moduly analogových a logických výstupů. Dále bude rozšířena o moduly s přesným měřením a datové komunikační moduly.
 
V závěru letošního roku je plánováno uvedení nové generace základního modulu, která uživatelům nabídne více funkcí i lepší pohodlí při ladění aplikací. Mezi nově přidané funkce patří webový server, který umožňuje monitorovat i ovládat aplikaci na dálku. Ukládání dat bude možné kromě karty micro SD i do interní paměti flash. K datům bude možné přistupovat i prostřednictvím serveru FTP. Komunikační možnosti budou rozšířeny o protokol Modbus TCP/IP. Paměťové prostory pro aplikaci a data jsou navýšeny na 2 a 1 MB. Z hlediska ladění aplikace tato nová generace poskytuje možnost nahrávat změny aplikace za běhu a pro sledování hodnot je k dispozici logický analyzátor.
 

 
Pepperl+Fuchs 7A-330

 
Pojem Industrie 4.0 způsobil v odvětví automatizace rozruch. Po vynálezu parního stroje, montážní linky a počítače je zavedení webových služeb považováno za „další velkou událost“. Nosnou myšlenkou projektu Industrie 4.0 je propojení strojů i přes hranice daného výrobního závodu. Malý adaptér SmartBridge (obr. 7), který může být jednoho dne integrován spolu se senzory a převodníkem ve snímači, umožňuje připojení k chytrému telefonu nebo tabletu bez narušování komunikace mezi snímačem a řídicím systémem. Toto propojení je možné používat k výměně informací souvisejících
s uváděním do provozu, k výměně diagnostických informací nebo při detekování poruch.
 
K propojení mezi snímačem a mobilním zařízení je využíván Bluetooth. Zabezpečení komunikace vychází z bezpečnostních mechanismů této sítě a z jejího lokálně omezeného dosahu. Ani zavirovaný tablet nemusí způsobit škodu, protože komunikace mezi tabletem a snímačem je od komunikace mezi snímačem a řídicím systémem zcela oddělena.
 
 

Sercos          2-440

 
Sdružení Sercos International představí nové produkty s rozhraním Sercos včetně řešení bezpečnostních úloh založených na CIP Safety. Hlavním lákadlem stánku bude ukázkový gravírovací stroj od firmy Bosch Rexroth (obr. 8). Základem řízení tohoto stroje je systém CNC IndraMotion MTX. Sercos zaručí komunikaci mezi komponentami stroje v reálném čase. Budou to např. pohony IndraDrive, I/O moduly i bezpečnostní systém SafeLogic Compact. Zvláštní pozornost si zaslouží energeticky úsporné hydraulické pohony s čerpadly s proměnnými otáčkami a přesné lineární pohony s integrovanými snímači polohy.
 
Návštěvníci si budou moci ze stánku Sercos odnést pouzdro na vizitky s vyrytým motivem. Postup gravírování je vizualizován s využitím 3D simulace na tabletu připojeném ke stroji prostřednictvím WiFi. Aplikace v tabletu využívá rozhraní OPC UA.
 
Celkem bude ve stánku vystavovat více než dvacet výrobců téměř osmdesát produktů. Budou se zde konat také přednášky a diskuse, např. na téma Industrie 4.0 – výroba založená na informacích. Program prezentací je k dispozici na webové stránce sdružení Sercos od začátku listopadu.
 
 

Siemens          11

 
Siemens bude na veletrhu vystavovat na novém místě: zabere celou halu 11 (Frankenhalle). Motto jeho expozice bude Making Things Right. Návštěvníci se v hale 11 seznámí s celou nabídkou společnosti Siemens: automatizační a pohonnou technikou, průmyslovým softwarem i službami. Bližší informace jsou v samostatném článku na str. 11.
 
 

Vacon 1-420

 
Finská společnost Vacon již tradičně poskytne návštěvníkům veletrhu komplexní pohled na širokou nabídku flexibilních, inteligentních a snadno použitelných měničů frekvence. V tomto roce soustředí pozornost především na svou produktovou řadou Vacon 100 (obr. 9). S touto řadou přináší Vacon na trh inovace, které nejen umožňují přímou úsporu energie, ale také zdokonalují stroje a zařízení, ve kterých jsou použity. Díky lepšímu řízení celého systému zvyšují kvalitu a spolehlivost. Řízením otáček čerpadel zlepšují energetickou účinnost provozu o 30 až 70 %. Účinnost je možné dále zvýšit použitím synchronních motorů s permanentními magnety. Návratnost investice do takovéhoto efektivního řešení lze očekávat již v prvním roce. „Metoda měření vyvinutá speciálně společností Vacon nastaví automaticky měnič frekvence podle fyzikálních parametrů motoru tak, aby byl uživatel plně nezávislý na výběru výrobce motoru,“ říká Martin Kopka, obchodní ředitel Vacon Německo. Pracovníci českého zastoupení budou ve stánku návštěvníkům k dispozici 25. listopadu.
(ed)
 
Obr. 1. B&R představí tříosý servozesilovač ACOPOS P3
Obr. 2. Sortiment společnosti Danfoss
Obr. 3. EPSG představí mnoho nových výrobků s rozhraním Powerlink
Obr. 4. Příklad obrazovky vytvořené v systému PROMOTIC
Obr. 5. Snímač pro detekování transparentních objektů E3S-DB (OMRON Electronics)
Obr. 6. Měřicí programovatelný automat OMC 8000 (Orbit Merret)
Obr. 7. Komunikační modul SmartBridge umožňuje propojit snímač s tabletem a číst diagnostické informace (Pepperl+Fuchs)
Obr. 8. Gravírovací stroj od firmy Bosch Rexroth bude umístěn ve stánku sdružení Sercos
Obr. 9. Měniče frekvence VACON® 100