Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2007

Co uvidíte na veletrhu Amper 2007

AMTEK, s. r. o.          8 B 22

Společnost Amtek, která již oslavila patnácté výročí svého působení na poli distribuce automatizačních prvků a elektronických součástek, bude ve svém stánku prezentovat novinky od významných světových firem, které zastupuje.

Obr. 1.

Obr. 1. Servosystémy od firmy AMK (Amtek)

V oblasti elektrických pohonů bude k vidění zejména nový univerzální vektorový měnič frekvence Frenic Multi od firmy Fuji Electric, integrovaný servomotor AMK IDT4 s vynikajícím poměrem ceny k výkonu a funkční demonstrační panel servopohonů AMK Spindasyn (obr. 1), které představují zajímavé řešení v oblasti náhrady hydraulických systémů, např. u vstřikovacích lisů.

Pro zájemce o průmyslové snímače je připravena ucelená řada snímačů firem Datasensor, Di-soric a Lika. Za zmínku stojí zejména unikátní snímače etiket a nové typy indukčních snímačů pro běžné použití za vynikající ceny.

Oblast bezpečnosti bude tradičně zastoupena novinkami od firmy Euchner, která patří mezi vedoucí společnosti nejen ohledně výroby této techniky, ale také v oblastech vývoje, inovací a tvorby nových standardů.

Dále budou předvedeny novinky ze sortimentu Analog Devices, celá škála zdrojů Lambda a DC/DC měničů Traco. Mimořádné požadavky uspokojí tlačítka EAO a displeje Planar.

AS-interface Česká republika          3 C 16

Sdružení AS-interface Česká republika se poprvé prezentovalo na veletrhu Amper v roce 2004. Aktivními členy sdružení jsou Ifm electronic, spol. s r. o., a Siemens, s. r. o. Jako pasivní členové jsou přidruženi systémoví integrátoři RegulTech servis, s. r. o., Amit, spol. s r. o., a Čevor, spol. s r. o., dále Vysoké učení technické v Brně, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Sběrnice AS-interface se stala standardem na úrovni dvoustavových čidel a akčních členů s širokým použitím v automatizaci strojů, výrobních linek a technologických zařízení. Je charakteristická širokým výběrem topologií, řízením typu master-slave, velkou rychlostí a speciálním nestíněným profilovým dvouvodičovým kabelem.

Pro české uživatele této sběrnice je sdružení AS-interface Česká republika zdrojem aktuálních informací od nezávislé organizace a garantem životaschopnosti sběrnice, která není závislá na jedné dodavatelské firmě.

Sdružení poskytuje svým členům přístup k plnému know-how systému. Na veletrhu Amper 2007 představí ukázkové aplikace sítě AS-Interface. Zájemcům bude nabízena též knižní publikace o AS-interface určená pro širokou odbornou veřejnost.

AURA a. s., Milevsko          3 A 4

Prezentace Aura a. s., Milevsko, již neodmyslitelně patří k veletrhu Amper. Tradičně jsou zde představovány vlastní produkty firmy z oblasti technické diagnostiky: snímače vibrací, stavu ložisek, otáčení, převodníky a monitory provozu strojů. Typické jsou dodávky diagnostických systémů zajišťované od počátečního návrhu až k úplné realizaci. Nedílnou součástí nabídky společnosti Aura jsou i řídicí systémy pro průmysl, stejně jako informační systémy zaměřené na sběr, vizualizaci a archivaci údajů z výrobních a zkušebních provozů.

Obr. 2.

Obr. 2. Záznamový server Aura (Aura)

K novinkám mezi představovanými produkty patří záznamový server Aura (obr. 2). Jde o soubor hardwarových a softwarových prostředků využívající platformu panelového PC s dotykovou obrazovkou. Záznamový server integruje měření diagnostických údajů s možností data uchovávat, zpracovávat a dále poskytovat např. v rámci podnikové sítě nebo prostřednictvím internetu.

Společnost Aura je také distributorem předních světových výrobců senzorů – např. AI-Tek (senzory zejména pro leteckou techniku), Lorenz Messtechnik (snímače krouticího momentu) a DS Europe (tenzometry, inklinometry, lineární posuny apod.)

Balluff, s. r. o.          3 C 10

Balluff se spolu se svými pobočkami a zastoupeními účastní veletrhů a výstav po celém světě. Zájemci si tak mohou produkty Balluff prohlédnout „živě“ při mnoha příležitostech. Také na veletrhu Amper firma představí mnohé novinky. Tři z nich jsou popsány v článku na straně 36. Dále se tu návštěvníci budou moci seznámit např. s komunikačním řešením IO-Link (obr. 3). IO-Link je definován jako komunikace „add-on“ k binárnímu rozhraní snímačů a ovládacích prvků, přičemž topologie propojení bod-bod mezi snímačem či ovládacím prvkem a I/O modulem zůstává zachována. Velkou výhodou je možnost použití jednotného, cenově výhodného nestíněného propojovacího kabelu. IO-Link představuje rozšíření současného binárního spínacího rozhraní pro komunikační funkce.

Obr. 3.

Obr. 3. Komunikační řešení IO-Link pro spínače a snímače s binárním výstupem; na obrázku je čtyřpolohový mechanický koncový spínač, který lze pomocí IO-Link připojit běžným třívodičovým nestíněným kabelem (Balluff)

Velká pozornost bude věnována též technice pro radiofrekvenční identifikaci v průmyslu. K dosavadnímu sortimentu rozhraní BIS C přibyla dvě nová rozhraní: pro EtherNet/IP pro připojení k řídicím systémům především od firmy Rockwell Automation a pro TCP/IP pro připojení k běžnému počítači PC.

BD SENSORS s. r. o.          8 B 13

Společnost BD Sensors předvede v průběhu veletrhu Amper 2007 kompletní sortiment svých přístrojů pro měření tlaku a výšky hladiny kapalin.

Obr. 4.

Obr. 4. Digitální manometr Baroli (BD Sensors)

V rámci expozice budou jako novinka poprvé představeny digitální manometry řady Baroli (obr. 4). Tyto manometry jsou určeny pro obecná měření tlaku kapalin a plynů v rozsazích od 0 až 10 MPa do 0 až 60 MPa. K dispozici je provedení s polovodičovým tenzometrem a oddělovací membránou z korozivzdorné oceli s přesností 0,25 % nebo ekonomické provedení s tlustovrstvým tenzometrem na keramické oddělovací membráně.

Manometry jsou vybaveny napájením lithiovou baterií s pětiletou životností v pohotovostním režimu. Šestimístný displej LCD je otočný ve dvou osách, což umožňuje pohodlné čtení bez ohledu na montážní polohu. Přehledný dvouřádkový displej a tři tlačítka membránové klávesnice zaručují jednoduchou obsluhu. Kromě jiného je možné vybrat funkci zobrazení rozsahu, nastavení jednotky, počátek a konec rozsahu a zobrazení minimální a maximální hodnoty.

Digitální manometry Baroli se vyznačují odolnou mechanickou konstrukcí se stupněm krytí IP65 a variantním provedením tlakových přípojek z korozivzdorné oceli.

Díky uvedeným parametrům a příznivé ceně se digitální manometry Baroli stávají vhodnou alternativou mechanických manometrů v mnoha oblastech průmyslu.

BHV senzory s. r. o.          3 C 9

Firma BHV senzory představí sortiment přístrojů pro měření tlaku: snímače tlaku, mechanické přímoukazující manometry a kalibrátory tlaku.

Obr. 5.

Obr. 5. Kalibrátor tlaku DPEC 260 (Wallace & Tiernan)

Novinkou je kalibrátor tlaku DPEC 260 od firmy Wallace & Tiernan, určený pro kalibraci snímačů tlaku a tlakoměrů do 2 MPa v provozních podmínkách. Charakteristickým znakem tohoto přístroje je mechanicky odolné a vodotěsné pouzdro (obr. 5). Přístroj obsahuje ruční pumpu, regulátor pro jemné doladění tlaku, digitální etalonový tlakoměr o přesnosti 0,02 % z měřené hodnoty, multimetr pro měření analogových výstupních signálů a vestavěný zdroj pro napájení testovaného převodníku. K dispozici jsou početní funkce pro zpracování naměřených výsledků. Naměřená data lze ukládat do paměti a dodatečně je přenést do osobního počítače a vytisknout. Kalibrátor může pracovat v režimu přetlaku i podtlaku.

Dalšími pozoruhodnými výrobky jsou digitální manometr a převodník tlaku PM111, kterému byla v roce 2006 udělena prestižní cena na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Nitře, a mechanický diferenční tlakoměr s magnetickou spojkou od firmy Hirlekar Precision, který byl na Stavebních veletrzích v Brně v roce 2006 oceněn výroční cenou Cechu instalatérů a topenářů.

B&R Automatizace, spol. s r. o.          3 C 13

Jednou z novinek firmy Bernecker&Rainer na letošním veletrhu Amper bude kompaktní řídicí systém s ovládacím panelem B&R Power Panel 45 (obr. 6). Prostřednictvím rozhraní X2X-link je k němu možné připojit systémy B&R X20 a X67. Pomocí volitelných komunikačních karet jej lze rozšířit o rozhraní CAN, Profibus-DP nebo RS-485/232. K nadstandardním komunikačním možnostem tohoto systému patří Ethernet 10/100 Mb/s a USB 2.0. Power Panel 45 je vybaven procesorem o frekvenci 100 MHz, 32MB pamětí DRAM a 32kB pamětí SRAM zálohovanou baterií. Jako uživatelská paměť se používá karta typu Compact Flash.

Obr. 6.

Obr. 6. Řídicí systém Power Panel 45 (B&R)

PP45 může mít barevný nebo černobílý displej LCD s úhlopříčkou 5,7" a rozlišením QVGA. Uživatelé jistě ocení kombinované ovládání pomocí dotykového stínítka a tlačítek.

Výhodou je také pasivní chlazení, což přispívá k bezúdržbovému provozu zařízení. Plná integrace systému Power Panel 45 do jednotného vývojového prostředí Automation Studio je u B&R samozřejmostí.

PP45 umožňuje řešit jak nenáročné úlohy s několika desítkami vstupů a výstupů, tak i náročnější úlohy v řádu stovek vstupů a výstupů a s několika synchronizovanými servopohony.

COMET SYSTEM, s. r. o.          5 B 9

Společnost Comet System, s. r. o., představí nové snímače atmosférického tlaku a kombinované snímače teploty, vlhkosti a atmosférického tlaku.

V ucelené řadě snímačů s dvouřádkovým displejem jsou modely s výstupy 4 až 20 mA, 0 až 10 V, sériovým výstupem a rozhraním Ethernet. Displej může současně zobrazovat dvě měřené veličiny včetně fyzikálních jednotek.

Obr. 7.

Obr. 7. Interiérové snímače teploty, vlhkosti a atmosférického tlaku (Comet System)

Typy se sériovým výstupem RS-485 nebo RS-232 umožňují pracovat s komunikačním protokolem Modbus, proprietárními protokoly firem Advantech a Amit a jsou připraveny k implementaci dalších protokolů.

Ethernetové snímače lze ovládat z PC. Webový server dovoluje vytvořit webové stránky snímače se zobrazením aktuální měřené hodnoty, stavů alarmů a grafického zobrazení historie měření. Snímače lze využít i k signalizaci alarmů pomocí e-mailu nebo zprávy SNMP trap. Snímače jsou určeny zejména pro kontrolu a řízení vlhkosti ve skladech potravin, léčiv, v místnostech se servery, ve výrobních provozech, v klimatizovaných prostorách, v muzeích, archivech apod.

Současně bude na trh uvedena řada snímačů teploty, vlhkosti a atmosférického tlaku určených do interiérů (obr. 7), která vznikla ve spolupráci s renomovaným designérským studiem.

Conel, s. r. o.          8 A 16

Novinkou společnosti Conel, s. r. o., je router pro GPRS-EDGE ER75i (obr. 8). Umožňuje připojení zařízení s rozhraním Ethernet – např. počítačů, sítí LAN, kamer – do internetu či intranetu pomocí služby GPRS-EDGE. Na přání zákazníka je možné router vybavit i jedním volitelným portem RS-232, RS-485 nebo Mbus.

Obr. 8.

Obr. 8. Směrovač – router ER75i (Conel)

Druhou novinkou je modem GSM-GPRS CGU04i. Významnou předností modemů CGU04i je řízení příkonu, a tedy možnost napájení ze sítě, akumulátoru nebo solárního článku. Díky tomu je možné mezi sebou propojit různé typy zařízení bez dostupného síťového napájení nebo je připojit do podnikové sítě. Modemy CGU04i mohou být dodávány s porty RS-232, RS-485 nebo Mbus.

Poprvé se ve stánku Conel zájemci seznámí i s připravovaným routerem UMTS/HSDPA UR5. Tento produkt bude využívat pokročilé standardy mobilní komunikace „3,5G“. Vysoká rychlost komunikace a rozhraní pro Ethernet významně rozšíří oblast použití této techniky. S uvedením na trh Conel počítá ve třetím čtvrtletí 2007.

Výrobcem uvedených komunikačních zařízení je společnost Conel, která jako vývojová, výrobní a montážní společnost v oblasti GSM-GPRS a rádiového přenosu dat působí v Česku i na zahraničních trzích již šestnáct let.

CRESSTO s. r. o.          3 A 5

Firma Cressto je známa jako výrobce snímačů a měřidel tlaku. Dodává ale také techniku pro měření těsnosti. Kromě vlastních produktů nabízí výrobky firmy Ceta, GmbH, a na veletrhu Amper 2007 v premiéře představí tester Cetatest 810 (obr. 9).

Obr. 9.

Obr. 9. Tester netěsností Cetatest 810

Firma Ceta vyvíjí a vyrábí provozní měřiče těsnosti pro hodnocení širokého spektra výrobků z oblasti komponent pro automobily, zdravotnické techniky, obalů, konektorů, ventilů apod. Testuje se vzduchem nebo dusíkem a měřicí metody jsou založeny na hodnocení změny tlaku plynu v uzavřeném objemu a na měření průtoku.

Přístroj Cetatest 810 je nejprodávanějším typem z celé skupiny přístrojů. Je vybaven programem řízenou regulací měřicího tlaku, umožňuje hodnocení poklesu tlaku přímým měřením tlaku i měřením přesným snímačem rozdílu tlaků. Tester je nejcitlivější v okolí 400 Pa, citlivost je 1 Pa. Je vybaven komplexní softwarovou podporou.

Firma Ceta dodává také příslušenství pro měření a hodnocení těsnosti. Významná je především široká nabídka kalibrů netěsností.

Kromě testerů firmy Ceta nalezne návštěvník ve stánku firmy Cressto snímače a měřidla tlaku Cressto, včetně informací o dodávaných měřicích systémech.

DYGER s. r. o.          3 B 6

Společnost Dyger představí řídicí systémy Beckhoff New Automation Technology, určené pro dodavatele strojů, výrobních linek a řízení budov. Řady BC a BX jsou malá PLC umístěná na distribuovaných I/O modulech, s možností volby ze všech obecně známých komunikačních protokolů. Řídicí jednotky pro středně rozsáhlé úlohy CX1000 v sobě zahrnují funkce PLC, NC a PC s platformou Win CE.Net nebo Win XP Embedded. Pro rozsáhlé úlohy jsou určeny výkonné systémy na bázi průmyslových PC.

Obr. 10.

Obr. 10. Distribuované I/O moduly s komunikací EtherCAT (Dyger)

Z novinek, které budou představeny: EtherCAT – rychlá komunikační průmyslová sběrnice typu real-time Ethernet (obr. 10), TwinSafe-I/O – jednotky pro bezpečnostní úlohy, umístěné v běžných distribuovaných I/O systémech, s úrovní vlastní bezpečnosti SIL 3 (ČSN EN 61508) a určené pro zařízení kategorie 4 (ČSN EN 954-1), a kompaktní analogové a digitální distribuované I/O moduly v krytí IP20 nebo IP67. Sortiment doplňují vestavná bezventilátorová průmyslová PC C6330, průmyslové panelové LCD s komunikací Ethernet a USB nebo DVI o velikosti od 6,5" do 21", nová verze softPLC, NC a CNC TwinCAT v. 2.9, nové servomotory AM3000, servozesilovače a kompaktní moduly Fieldbus Box PLC I/O s komunikací Ethernet TCP/IP.

Festo, s. r. o.          3 B 14

Fenoménem doby je rychlost. Rychle cestujeme, rychle žijeme, rychle pracujeme. Rychlost se nevyhýbá ani automatizaci průmyslových zařízení. Jak optimalizovat a zrychlit výrobu?

Obr. 11.

Obr. 11. Manipulátor vydávající bonbony Lipo (Festo)

Jakmile se zákazník rozhodne pro některý z výrobků, může ho rychle získat. Přesnou specifikaci, snadno sestavenou v elektronickém katalogu, může přímo, spolehlivě a bez zbytečných prodlev přenést do aplikace online shop. Typické dodací lhůty položek, které nejsou skladem v České republice, se pohybují okolo tří dnů, v urgentních případech jsou ještě kratší.

Společnost Festo na veletrhu Amper změnila koncept expozice z předváděcího vozidla na klasický veletržní stánek. Návštěvníci tak budou mít více prostoru si vše v klidu prohlédnout a vyslechnout výklad přítomných specialistů. Jako ukázka bude vystaven elektropneumatický manipulátor, vydávající zájemcům bonbony Lipo (obr. 11).

Horner APG          8 A 12

Po úspěšné premiéře na MSV 2006 využívá firma Horner veletrh Amper 2007 pro představení nové řady vzdálených jednotek vstupních a výstupních modulů. Typová řada produktů SmartMod (obr. 12) zahrnuje jak dvoustavové, tak i analogové moduly umožňující připojení všech standardních signálů. K přenosu na nadřízený řídicí systém se využívá sběrnice Modbus. Primárním určením těchto modulů je řízení a regulace technologických a tepelných procesů.

Obr. 12.

Obr. 12. I/O moduly SmartMod s komunikací Modbus (Horner APG)

Firma Horner takto doplňuje již existující systém vzdálených vstupů a výstupů SmartStix na bázi sběrnic CAN, Profibus-DP a DeviceNet, určený především pro automatizaci strojů a výrobních linek, a distribuovaný systém FOX/SmartStack.

Horner APG je dlouholetý výrobce řídicích systémů s integrovaným obslužným panelem, vhodných pro úlohy v rozsahu od malých zařízení po velké distribuované systémy a nabízejících mimořádně příznivý poměr ceny k výkonu, stejně tak jako unikátních technických řešení.

Insys Microelectronics CZ, s. r. o.          3 B 2

Společnost Insys Microelectronics dlouhodobě vyvíjí a vyrábí elektronická zařízení určená pro datové přenosy v průmyslovém prostředí. S jejich přispěním je možné na dálku diagnostikovat technologická zařízení a dohlížet na ně téměř odkudkoliv na světě. Jde o přístroje, které zajišťují prodloužení sériové linky RS-232 nebo Ethernetu prostřednictvím některého z dostupných komunikačních médií, jako jsou např. analogová telefonní linka, digitální linka ISDN, síť GSM/GPRS, Ethernet, WLAN či Bluetooth. Uživateli modemů značky Insys jsou zákazníci z oblasti výroby strojů, průmyslové automatizace (PLC, záznamníky dat), centralizovaného sběru dat z výroby i infrastruktury (odečty plynoměrů, elektroměrů, vodoměrů apod. na dálku). Výrobky jsou připraveny pro montáž do rozváděčů na lištu DIN a bez problémů si poradí i s náročnými provozními podmínkami. Moduly jsou k dispozici i v provedení OEM, které ocení zejména návrháři nových zařízení. Mezi novinky, které budou prezentovány na veletrhu, patří nový produkt Moros pro komunikaci prostřednictvím bezdrátových metod GPRS a Ethernetu.

JUMO Měření a regulace s. r. o.          8 B 29

Pod heslem „špičková technika pro světový trh“ představí firma Jumo svůj sortiment snímačů, zapisovačů a regulátorů. Novinky určené pro analýzu kapalin, senzory vodivosti Jumo BlackLine Lf-EC a Jumo ecoTrans Lf a přístroje řady Jumo Aquis 500 jsou představeny v článku na straně 31.

Obr. 13.

Obr. 13. Snímače tlaku a teploty s výstupem na sběrnici CAN (Jumo)

Zákazníci ve stále větší míře oceňují výhody komunikačních sběrnic. Společnost Jumo již od roku 2003 nabízí snímače s výstupem na sběrnici CAN (obr. 13). Jde o snímače tlaku a teploty a o kombinovaný snímač, kde jsou na jediný převodník připojeny senzory tlaku i teploty. Zajímavým příkladem použití těchto snímačů je měření teploty ložisek větrných elektráren, kde je nutné naměřené údaje spolehlivě přenášet na velké vzdálenosti v prostředí s velkým elektromagnetickým rušením. Podobně lze tyto snímače s odporovými senzory použít např. v dopravní technice k měření teploty ložisek kolejových vozidel.

MACRO WEIL spol. s r. o.          4 A 2

Společnost Macro Weil ve svém stánku představí novinky z oboru přenosu dat prostřednictvím GSM a v bezlicenčním kmitočtovém pásmu.

Obr. 14.

Obr. 14. Čtyřpásmový modul GSM Motorola G24 (MacroWeil)

V oblasti techniky pro GSM to budou zejména moduly firmy Motorola (obr. 14), které umožňují přenosy pomocí GPRS/EDGE, mají podporu zásobníku TCP/IP stack a nově i možnost programování pomocí jazyku Java. Další novinkou jsou produkty litevského výrobce Teltonika, který nabízí kompletní sortiment od jednoduchých a levných modulů až po modemy s komunikací RS-232, USB, PCI nebo PCMCIA, a dále hotová zařízení pro sledování stavů nebo ovládání výstupů pomocí SMS nebo prostřednictvím GPRS.

Z techniky pro bezdrátové přenosy dat v bezlicenčním pásmu budou vystaveny moduly a servery Bluetooth, moduly ZigBee a produkty využívající nový standard Wavenis: moduly OEM k zabudování do zákaznických zařízení i hotové produkty připravené k integraci do systému. Jsou to zejména bezdrátové čítače pro vodoměry, plynoměry a další měřiče spotřeby, dále bezdrátové jednotky pro měření teploty, logických stavů nebo pro připojení analogových čidel 0 až 5 V nebo 4 až 20 mA. Zajímavé je i použití standardu Wavenis pro aktivní systémy UHF RFID, kdy dosah transpondérů je až stovky metrů.

Microsys spol. s r. o.          3 A 28

Hlavním produktem, který firma Microsys na veletrhu předvede, je softwarový systém SCADA Promotic pro tvorbu vizualizačních a řídicích aplikací v oblasti průmyslové automatizace. Letos přichází s novou verzí Promotic 7, která obsahuje množství nových komponent, vlastností a vylepšení.

Obr. 15.

Obr. 15. Příklad technologického snímku v systému Promotic 7 (Microsys)

Nová verze systému je bohatší o další komunikační ovladače (protokol normy IEC 870-5, komunikace se systémem Siemens-Teleperm a další komunikační ovladače pro Ethernet). Kromě rastrových formátů umí zobrazovat obrázky také ve vektorovém formátu SVG. SVG podporuje barvy, stínování, průhlednost, průsvitnost a mnoho jiných vlastností. Se systémem Promotic 7 je dodávána obsáhlá knihovna technologických obrázků v tomto formátu.

Promotic má vyřešeno napojení na vyšší podnikové systémy: od jednoduchých souborových databází, přes databáze typu client-server až po přístup na podnikové informační a datové systémy.

Promotic 7 automaticky generuje dynamické stránky technologických snímků v HTML, přístupné klientům typu Internet Explorer (tzv. tenký klient; obr. 15).

Pro současné uživatele je přechod (upgrade) na novou verzi bezproblémový a již tradičně zdarma.

Moravské přístroje a. s.          8 C 10

Společnost Moravské přístroje na veletrhu Amper poprvé veřejně představí novou verzi programového systému Control Web (obr. 16), který je mocným a cenově atraktivním prostředkem, a proto je používán nejen v rozsáhlých projektech, ale i v malých a vestavěných aplikacích a také ve školách, ve vědě a výzkumu. Control Web dokáže vystupovat v mnoha rolích – může pracovat v řídicích jednotkách strojů, spojovat výrobní technologii s informačním systémem podniku, být datovým serverem s mnoha webovými klienty, může modelovat a simulovat procesy, umožní vytvářet náročné vizualizace atd. Šestá verze systému přináší nové možnosti pro vyšší kvalitu a zjednodušení vývoje aplikací.

Obr. 16.

Obr. 16. Na veletrhu bude představena nová verze systému Control Web (Moravské přístroje)

Také ohledně hardwaru bude k vidění několik novinek. Do skupiny modulárních průmyslových jednotek s rozhraním USB DataLab IO přibyl další člen – jednotka pro dva vstupně-výstupní moduly. Nový model v nabídce systémů DataLab IO se stává zvláště přitažlivým s uvedením kombinovaných analogově-digitálních vstupně-výstupních modulů. Vstupně-výstupní část řešení průmyslové automatizace může být nyní navržena tak, aby splňovala požadavky uživatelů lépe a za méně peněz.

Murrelektronik CZ, spol. s r. o.          3 A 14

Pro veletrh Amper 2007 připravila firma Murrelektronik světovou premiéru nového kompaktního sběrnicového modulu Impact67 (obr. 17). Tento modul umožňuje připojení senzorů a akčních členů pomocí konektorů, má velké možnosti diagnostiky, je spolehlivý a robustní díky zalití a těsnosti v krytí IP67. Impact67 je svými vlastnostmi určen pro nejširší využití: od logistiky, přes manipulační a paletizační techniku, oblast zpracování a tváření materiálů až po robotiku či dopravu a těžbu surovin.

Obr. 17.

Obr. 17. Kompaktní sběrnicový modul Impact67 (Murrelektronik)

Samozřejmostí zůstává zkrácení doby instalace díky konektorovým přípojným místům, a to jak pro snímače a akční členy, tak pro napájení a připojení sběrnicového systému. Neefektivní prostoje jsou eliminovány využitím sumární diagnostiky modulu, která umožňuje rychle lokalizovat a odstranit vzniklou poruchu. Chytré rozložení signálů v rámci modulu umožňuje připojení dvou výstupů na jeden konektor, a tedy zjednodušení kabeláže při připojení ovládání dvojitých ventilů. Modul je určen pro zpracování až šestnácti digitálních I/O signálů, a to v těchto kombinacích: DI 16, DO 8/2 A, DI 8 DO 8/2 A, DO 16/0,5 A.

NORD – Poháněcí technika, s. r. o.          5 D 17

Firma Nord představí na veletrhu Amper nový měnič frekvence SK530E. Tento přístroj navazuje na osvědčenou řadu měničů SK500E a SK520E (obr. 18). Koncepce uvedených měničů nabízí úzké provedení „ve tvaru knihy“ pro těsnou montáž přístrojů vedle sebe nebo po přestavbě upínacích prvků montáž do rozváděčů s malou zástavnou hloubkou.

Obr. 18.

Obr. 18. Měniče frekvence řady SK 500E mohou být díky bohatým možnostem komunikace součástí rozsáhlých automatizovaných systémů (Nord – Poháněcí technika)

Měniče používají moderní systém zapojení silových kabelů (přívod zhora, motorové kabely zdola) a řídicí svorky v odnímatelných bezšroubových konektorech z čela měniče. Ke standardu patří také rozhraní RS-232/485, které umožňuje nastavit měnič z PC nebo jej ovládat pomocí protokolu USS. Měniče řady SK520E mají kromě rozšířeného počtu vstupů a výstupů i vstup pro vyhodnocování inkrementálního čidla a dva konektory RJ45 s rozhraním CAN, resp. CANopen. To usnadňuje vytváření skupin pohonů na principu master-slave. Řada SK530E navíc umožňuje precizní polohování s využitím pouze inkrementálního čidla nebo s absolutním čidlem prostřednictvím protokolu CANopen. Nespornou výhodou všech měničů SK5XXE je jejich nízká cena, vysoká technická úroveň a kvalita, která z těchto přístrojů dělá na našem trhu opravdové trumfy v rukou uživatelů.

Nowatron Elektronik, spol. s r. o.          8 B 25

Společnost Nowatron Elektronik, spol. s r. o., která letos slaví patnácté výročí založení, vystavuje na pražském veletrhu Amper poprvé. Návštěvníkům nabídne přehlídku průmyslových počítačů a zobrazovacích systémů.

Obr. 19.

Obr. 19. Karta CPU formátu CompactPCI CP307 od společnosti Kontron (Nowatron Elektronik)

V oblasti průmyslových počítačů je špičkovou novinkou karta CPU formátu CompactPCI CP307 (Kontron; obr. 19), která je vybavena nejnovějším procesorem Intel® Core™ Duo. Dvoujádrový procesor má velký výpočetní výkon, umožňující vykonávat několik početně náročných operací současně (multithreading, multitasking), a přitom je energeticky velmi úsporný. Kombinace čipové sady Mobile Intel 945GM Express s akcelerátorem Intel Graphics Media Accelerator GMA 950 zajišťuje pro CP307 výkonné zpracování grafiky. Přenos dat je díky 667MHz systémové sběrnici až o 25 % rychlejší než u předchozí generace sběrnic. CP307 umožňuje duální zobrazení na běžné analogové obrazovce (CRT) a prostřednictvím nezávislého rozhraní DVI. Kapacita dvoukanálové 667MHz paměti DDR2 (Double Data Rate) je 4 GB.

Díky připájení procesoru i paměti, které zaručuje velkou odolnost proti rázům a vibracím, a pasivnímu chlazení je karta CP307 zvláště vhodná do těžkých podmínek.

Pantek (CS), s. r. o.          3 A 23

Pantek (CS), s. r. o., distributor firem Wonderware, Woodhead a Network Vision pro ČR a SR, bude na veletrhu Amper 2007 vystavovat mnoho inovovaných i zcela nových produktů pro automatizační a informační systémy v průmyslovém sektoru. Hlavní důraz bude tradičně kladen na nabídku od firmy Wonderware. Nejvýznamnějšími novinkami jsou řešení pro vylepšení řízení a výkonnosti výroby (Production & Performance Management), rozšiřující softwarový systém Wonderware Industrial Application Server. Jde o funkční modul Equipment Operations Module pro zajištění správných výrobních parametrů a podrobný záznam a analýzu všech událostí při výrobě a funkční modul Equipment Performance Module pro sledování a analýzu prostojů a celkové výrobní efektivity strojů, výrobních linek a dalších zařízení ve výrobě (OEE – Overall Equipment Effectiveness; obr. 20).

Obr. 20.

Obr. 20. Equipment Performance Module – ukázka vyhodnocení typů, četností a doby tr vání prostojů na výrobních zařízeních (Pantek CS)

Inovována byla sada klientských analytických a reportních aplikací Wonderware ActiveFactory pro komfortní analýzy dat uložených v historizační databázi Wonderware IndustrialSQL Server.

K dispozici je také nová verze softwaru Wonderware QI Analyst pro sledování a řízení kvality výrobních procesů (SPC – Statistical Process Control).

Pepperl+Fuchs, s. r. o.          3 A 15

Na podzim 2004 byla v České republice založena společnost Pepperl+Fuchs, s. r. o., která je odpovědná za obchodní aktivity nejenom v České republice, ale i na Slovensku. Je to dceřiná společnost mezinárodní firmy Pepperl+Fuchs, která vyvíjí, vyrábí a distribuuje elektronické snímače a komponenty pro globální trh automatizace. Sortiment produktů Pepperl+Fuchs bude představen i na veletrhu Amper 2007.

Společnost má dvě divize. Divize průmyslové automatizace patří k předním světovým výrobcům průmyslových indukčních, optoelektronických a ultrazvukových senzorů, identifikačních systémů a sběrnicových systémů pro strojní výrobu. Zmínit lze např. to, že v sortimentu jsou i senzory přiblížení určené do mimořádně nepříznivých podmínek: s rozsahem pracovních teplot –40 až +250 °C, odolné proti plameni, s krytím IP69K, odolné proti chemikáliím a čištění horkou párou.

Divize procesní automatizace je na světové špičce především v technice jiskrově bezpečných komponent a jiskrově bezpečných distribuovaných periferií (viz článek na str. 66), vhodných i pro sběrnicové komunikační systémy v automatizaci spojitých a dávkových výrobních procesů.

Teco, a. s.          8 B 16

Firma Teco, a. s., představí na veletrhu Amper kompletní sortiment řídicích systémů.

Poprvé bude předveden malý modulární systém Tecomat Foxtrot s průmyslovým Ethernetem, webovým serverem a distribuovanými periferními moduly. Periferní systém bude k dispozici v provedení jak pro průmyslové úlohy, tak i pro oblast řízení TZB a domovních instalací.

Obr. 21.

Obr. 21. Řídicí systémy Tecomat TC 700 a TC 650 se programují v jazycích podle normy IEC EN 61131-3

Nosným produktem firmy zůstává PLC Tecomat TC700 (obr. 21). Na veletrhu bude prezentováno řešení redundantního systému, představen bude modul pro polohování. Průmyslový Ethernet a další standardní protokoly, programování on-line a možnost výměny periferního modulu za chodu řadí TC700 mezi špičku v oboru.

Vedle programovatelných automatů nabízí firma Teco i panelové počítače Tempo a Touch s dotykovým displejem ve velikostech od 5,7" do 19". Systém Tempo prošel i náročnými zkouškami pro použití v kolejových vozidlech. Má rozšířenou odolnost proti vibracím a interval provozních teplot od –20 do +55 °C.

Ve vývojovém prostředí Mosaic je nadále rozvíjeno programování podle normy IEC EN 61131-3. Doplněny jsou další knihovny funkcí a funkčních bloků, především pro regulační úlohy z oblasti vytápění a klimatizace.

Tecon s. r. o.          8 C 12

Ve stánku firmy Tecon se mohou návštěvníci seznámit s PLC firmy Koyo řady DirectLogic a mikroPLC Super Relay.

Obr. 22.

Obr. 22. Ethernetový switch JetNet 5010G od firmy Korenix se sedmi porty s komunkační rychlostí 10/100 Mb/s a třemi 1 Gb/s (Tecon)

Zájemci o produkty průmyslové komunikace zde naleznou zařízení pro převod signálů z portů RS-232/422/485 na Ethernet 10/100Base metalický, optický nebo bezdrátový s podporou WiFi. Zcela nově zde budou uvedeny průmyslové ethernetové přepínače (switch) s rychlostí komunikace až 1 000 MB/s a s patentovaným řešením Rapid Super Ring firmy Korenix pro obnovení přerušené linky v síti s redundantní kruhovou topologií za méně než 30 ms (obr. 22).

Ze sortimentu grafických operátorských panelů s dotykovou obrazovkou budou představeny nové typy od firmy Proface s úhlopříčkou 3,8" a 5,7" a zcela nová řada panelů MT8000 firmy Weintek.

Dále zájemci mohou zhlédnout sortiment celokovových panelových průmyslových PC s dotykovou obrazovkou s úhlopříčkou 10" až 17". Některé typy PC jsou konstruovány s využitím pouze pasivního chlazení (fanless). V sortimentu se objeví také široká nabídka mini box PC.

Trafag, spol. s r. o.          8 B 34

Společnost Trafag se specializuje na výrobu a vývoj snímačů pro měření tlaku (obr. 23), teploty a hustoty plynů. V tomto oboru patří ke světové špičce a dokáže splnit i vysoké požadavky svých zákazníků, ať už jsou to koncoví uživatelé, nebo výrobci strojů a zařízení.

Obr. 23.

Obr. 23. Kompaktní snímač CMP pro měření tlaku s rozhraním CAN (protokol CANopen) odolává teplotám –50 až +135 °C a vibracím do 500 m/s2 (Trafag)

Společnost Trafag se účastní veletrhů a výstav po celém světě. Letos mezi nimi bude i veletrh Amper v Praze. Společnost zde představí nabídku standardních produktů i možnost vývoje specifických snímačů pro zákazníky OEM. Mezi klíčové oblasti použití patří kromě měřicí a regulační techniky hydraulické soustavy, dopravní technika (lodě, železniční vozidla), motory, vytápění, větrání a klimatizace. Bližší údaje o nabídce společnosti Trafag jsou uvedeny v článku na straně 22.

Předností společnosti Trafag je to, že klíčové komponenty svých produktů sama vyrábí v moderně vybavených výrobních závodech. To jí umožňuje dosahovat mimořádné flexibility nabízeného sortimentu. Zákaznicky specifické produkty je možné dodávat již v malých sériích za přijatelnou cenu. Standardní výrobky v obvyklém množství jsou skladem a lze je dodat ve velmi krátké lhůtě.

TSI System s. r. o.          5 B 10

V expozici společnosti TSI System najdou návštěvníci přístroje a systémy pro bezkontaktní měření teploty, termokamery a přístrojové vybavení pro počítačové vidění. Vedle ručních bezkontaktních teploměrů Fluke 60 pro základní měření zde budou i precizní přístroje řady Fluke 570. Chybět nebudou ani pyrometry řady Raytek 3i pro speciální úlohy.

Obr. 24.

Obr. 24. Ukázky ze sortimentu společnosti TSI System

Termokamera Fluke Ti20 je nyní k dispozici s vylepšenými technickými parametry a českým prostředím. Nově bude prezentována řada termokamer Fluke Ti 40/45 s možností prolínání infračerveného termogramu s viditelným obrazem, s vysoce citlivým detektorem a rozměrným displejem. Široká je nabídka systémových teploměrů Raytek pro trvalou instalaci do technologických procesů. Pro zobrazování a analýzu teplotních polí v kontinuálních procesech jsou určeny teplotní skenery MP50.

Počítačové vidění reprezentují výrobky Cognex: inteligentní kamery DVT a In-Sight s jednoduchým rozhraním a výkonnými funkcemi, snadno použitelné inteligentní snímače Checker a ruční i vestavné čtečky kódů DataMan a In-Sight ID. Produkty pokrývají široké spektrum aplikací od vstupní kontroly polotovarů, přes kontrolu výrobního procesu až po výstupní kontrolu.

WAGO Elektro spol. s r. o.          2 A 8

Firma Wago, která je již více než padesát let průkopníkem bezšroubového připojování vodičů v elektrotechnice, představí široký sortiment produktů založených na pružinovém připojení vodičů, které umožňují spolehlivě připojit jakýkoliv typ vodiče (pevný, slaněný, jemně slaněný, s dutinkou i bez ní) o průřezu od 0,08 do 95 mm2.

Obr. 25.

Obr. 25. Převodníky a relé řady 857 využívají pro připojení napájení propojovací můstky (Wago)

Nabízený sortiment zahrnuje také skupinu výrobků Electrical Inteconnections: krabicové instalační svorky, svorky do plošných spojů, konektorové systémy a řadové svorkovnice. Ve veletržní expozici budou rovněž prezentovány možnosti použití konektorového systému Winsta, který je určen k propojení světelných či zásuvkových okruhů. Příkladem použití z nedávné doby je letiště Praha Ruzyně.

Mezi novinkami bude i nová řada elektronických převodníků a zásuvných relé v úzkém provedení na lištu DIN (šíře 6 mm). Budou představeny další možnosti nového distribuovaného systému Speedway s krytím IP67.

Další skupinu výrobků, Electronic, reprezentují modulární Wago-I/O-System 750, relé, napájecí zdroje, elektronické převodníky (obr. 25) apod. Wago-I/O-System 750 se stále rozšiřuje o další moduly (KNX IP, BacNet, AI 0 až 5 A) a roste i počet instalací v průmyslu i v technice budov.

(ed)