Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Co uvidíte na MSV 2019 v Brně

BHV senzory s. r. o.    F 039

www.bhvsezory.cz

Vedle tradičních prvků svého sortimentu představí firma BHV senzory ve svém stánku jako novinku kufříkový kalibrátor tlaku LPC-300-PP z produkce firmy Leitenberger. Ten je odvozen od osvědčeného kalibrátoru LPC-300. Kufřík obsahuje vestavěnou elektrickou pumpu, umožňující generovat tlak v rozmezí od –85 kPa do +2 MPa, která je doplněna prvky pro přesné nastavení referenčního tlaku. Čidla tlaku jsou výměnná a nabízejí se v řadě rozsahů od 40 kPa do 100 MPa. Tato čidla jsou určena k měření přetlaku, podtlaku nebo absolutního tlaku s přesností 0,025 % z rozsahu. Součástí kalibrátoru je i multimetr pro měření elektrických analogových signálů (mA, V) a pro zkoušení nastavení tlakových spínačů (switchtest).

Dalšími novinkami firmy BHV senzory jsou:

  • technologie pro zhotovení tantalových povlaků na membránových oddělovačích komplikovaného tvaru, jako jsou např. příruby s tubusem (extension),
  • elektronický tlakový spínač neboli presostat Layher, typ 930, který, ačkoliv je to jednoduchý a vcelku dosti malý přístroj, má displej a umožňuje, aby si uživatel nastavil úroveň spínacího tlaku.

Obr. 1. Kufříkový kalibrátor tlaku LPC-300-PP společnosti Leitenberger (BHV senzory)

 


Compas automatizace, spol. s r. o.,Compas robotika, s. r. o. G1 059

www.compas.cz

Sesterské společnosti Compas automatizace a Compas robotika představí letos na MSV novinky a trendy v oblasti průmyslové automatizace, výrobního informačního systému, výroby strojů a robotiky. Skupina Compas je generálním dodavatelem investičních výrobních celků. Klíčem k úspěšným zakázkám jsou rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oboru automatizace výrobních procesů a využití IT k řízení výroby.

Hlavním tématem MSV je průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby. Ve vývoji řešení i konkrétních aplikacích je skupina Compas přední firmou na trhu. Digitální továrna Compas se stane pomyslným digitálním nervovým systémem továrny obchodních partnerů firmy. Do provozů je možné zavést jeden ze dvou konceptů, buď pro diskrétní, nebo pro dávkovou výrobu.

Digitální továrna Compas spočívá v zavedení standardů Industrie 4.0 do podoby „inteligentní“ výroby. Letos poprvé budou ve stánku Compas k vidění první výsledky zcela převratného přístupu k výrobním procesům. Návštěvníci MSV v Brně jsou zváni do stánku, aby si popovídali o všem, co odborníci Compas automatizace Compas robotika umějí.

Obr. 2. Digitální továrna Compas je navržena ve dvou konceptech, pro diskrétní a pro dávkovou výrobu

  

DREAMland                 G1 26

www.dreamland-plc.cz

Firma DREAMland se specializuje na průmyslovou automatizaci, zejména na opravy dílů a diagnostiku, dodávky nových a repasovaných dílů a odkup dílů a techniky. Jako jedna z prvních nabídla na českém trhu opravy a dodávky repasovaných dílů Siemens, Allen Bradley, Omron a dalších značek. Disponuje vlastním opravárenským centrem a skladem o rozloze 1 800 m2, ve kterém je více než 65 000 položek. Svým zákazníkům dodává produkty nepřetržitě (365/7/24). Služby společnosti DREAMland nyní využívají zákazníci z 86 zemí celého světa.

Od roku 2017 je firma certifikovaným distributorem kolaborativních robotů od výrobce Universal Robots a roku 2018 se stala certifikovaným distributorem mobilních průmyslových robotů od výrobce MiR. Tým specialistů DREAMland pomáhá zákazníkům automatizovat a integrovat roboty do jejich provozů. Firma zaměstnává 50 pracovníků.

Obr. 3. Budova společnosti DREAMland v Kosmonosech

  

EPLAN Software & Services          P 10

www.eplan.cz

Na veletrhu MSV 2019 společnost EPLAN představí unikátní přístup pro přípravu technické dokumentace od návrhu zařízení až po digitální sdílení dat mezi obchodním, technickým, výrobním a servisním oddělením.

Pomocí nového cloudového řešení EPLAN ePulse a platformy EPLAN budou názorně předvedeny přístupy pro práci s digitálními modely a získání konkurenční výhody díky kvalitně zpracované dokumentaci. Expozice se dále zaměří na procesní přístup ke zpracování zakázky a mezioborové propojení inženýrských činností v souladu s konceptem Industry 4. 0.

Obr. 4. Mezioborové propojení inženýrských činností představí expozice společnosti Eplan

  

FANUC Czech, s. r. o. P 45, G1 49

www.fanuc.eu

Společnost FANUC uvede na MSV 2019 v české premiéře svou průmyslovou IoT platformu FIELD – Fanuc Intelligent Edge Link and Drive. Industrial IoT (IIot) označuje propojení zařízení za účelem interakce a výměny dat. Systém FIELD napomáhá propojení různých výrobních strojů rozdílných generací od všech výrobců v závodě a umožňuje tak komplexní analýzu dat v celém výrobním řetězci, což je rozhodující krok směrem k inteligentní továrně. Systém má speciální funkce, které jej odlišují od ostatních řešení IIoT: systém FIELD lokálně shromažďuje a analyzuje strojová data (edge heavy). Znamená to, že výrobní data jsou zpracovávána místně. To urychluje a zefektivňuje výrobní proce. Další vlastností, kterou se FIELD vyznačuje, je otevřenost platformy. Zatímco stroje se standardním protokolem lze snadno připojit k systému FIELD, pro všechny ostatní stroje mohoubýt vyvinuty převodníky pro připojení strojů k systému FIELD.

Obr. 5. Průmyslová IoT platforma FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů rozdílných generací od všech výrobců v závodě (Fanuc)

  

KOBOLD Messring GmbH F 109

www.kobold.com

Společnost KOBOLD Messring GmbH, jedna z předních mezinárodních společností zabývajících se výrobou přístrojů k měření průtoku, tlaku, výšky hladiny a teploty, se bude opět prezentovat na strojírenském veletrhu v Brně.

Mezi novinkami bude také průtokoměr MIM. Jedná se o indukční průtokoměr z korozivzdorné oceli, který má vestavěný snímač teploty. Dodává se buď v kompaktním provedení, nebo s oddělitelnou elektronikou převodníku. Měří aktuální průtok a protečené množství a lze jej využít i pro úlohy dávkování. Má uživatelem nastavitelné výstupy, limitní kontakty a rozhraní IO-Link. Průtok je možné měřit v obou směrech. Pro použití v náročném prostředí průmyslových závodů je důležité, že jej lze ovládat i v rukavicích.

Obr. 6. Nový teploměr typu MWE je vhodný k měření kapalin a plynů v průmyslu, topenářství a v budovách (Kobold)

 

KUKA                              Z 80

www.kuka.com

Společnost KUKA v Brně představí novou generaci úspěšných robotů KR Quantec a další novinky. Roboty KR Quantec-2 nové verze mají optimalizované zápěstí, horizontálně umístěné motory a menší plochu základny. Zmenšil se počet komponent, zjednodušila se jejich výměna a významně klesly požadavky na údržbu. Výhodou je také zjednodušená instalace a rychlé zaškolení za jediný den.

Další úspěšnou novinkou je kompaktní šestiosý robot KR Agilus druhé generace navržený pro maximální pracovní rychlosti. Tento velmi přesný robot je dodáván v mnoha rozličných provedeních a pro různé montážní pozice. Mezi jeho inovace patří nové motory, optimální umístění kabelů, nová ložiska a krytí IP67 jako standard. Robot je lépe ovladatelný díky novému umístění motorů a převodovek a díky konfigurovatelnému přívodu energií. Třetí novinkou jsou roboty řady KR Cybertech o malé nosnosti dodávané v různých variantách. Jsou ideální pro prostorově úsporné koncepce buněk a poskytují vynikající výkon při nízkých nákladech. Inovovaný robot Cybertech-2 s optimalizovanou, štíhlou konstrukcí dosahuje kratších pracovních cyklů při stejné přesnosti. Instalace je velmi flexibilní díky možnosti řešit různě přívody energie. Optimalizované řízení zajišťuje klidné a precizní pohyby pojezdu i polohování.

Obr. 7. Quantec-2 je nová verze robotu navrženého pro použití v mnoha oborech: v automobilovém průmyslu, slévárenství, při obrábění a manipulaci, ale i ve zdravotnictví (KUKA)

 

Linde Material Handling A2 52

www.linde-mh.cz

Linde Material Handling představí svá intralogistická řešení včetně automatizace a robotických vozíků. Robotické vozíky Linde pomáhají řešit nedostatek lidí ve skladech, jsou při svém provozu velmi bezpečné, nedopouštějí se lidských chyb a omylů. Mají tedy zásadní vliv na efektivitu skladování.

V souladu s požadavky logistiky vyrábí Linde Material Handling všechny zásadní druhy vozíků v robotizovaném provedení. Jde o elektrické paletové vozíky, vysokozdvižné vozíky, tahače, retraky (vozíky s výsuvným sloupem) i VNA vozíky do úzkých uliček s výškou zdvihu až 12 000 mm.

Robotické vozíky Linde – MATIC pro své navádění nepotřebují žádnou přídavnou infrastrukturu, žádná indukční vedení ani odrazky. Pohybují se jako autonomní systémy, které porovnávají realitu zjištěnou lidarem s elektronickým otiskem prostředí ve své paměti. Vše o robotických vozících a dalších možnostech automatizace skladů se návštěvníci dozvědí ve stánku Linde Material Handling. 

Obr. 8. Robotický vozík s prototypem dronu pro provádění inventur (Linde Material Handling)

 

Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.          C 54

www.micro-epsilon.cz

Přední světová firma v oboru senzoriky Micro-Epsilon se zaměřuje na spolehlivá, výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.

Společnost Micro-Epsilon představí novinky pro přesné měření vzdálenosti, polohy a profilu, pro bezkontaktní měření teploty, detekci barev a dále průmyslové endoskopy. Na letošním MSV v Brně budou prezentovány laserové triangulační snímače optoNCDT řady 1750, které nahrazují snímače původní řady optoNCDT 1700. K vidění bude nová řídicí jednotka pro snímače měřící na bázi vířivých proudů eddyNCDT 3060. Dále bude vystavován nový snímač CFO200 určený k detekci a rozpoznávání barev a odstínů. Představeny budou také lankové snímače v různých provedeních.

V oblasti infračerveného měření teploty si návštěvníci prohlédnou mikroskopický objektiv k měření velmi malých objektů. Dalšími novinkami budou infračervené kamery TIM8 a TIM40.

Obr. 9. Ve stánku společnosti Micro-Epsilon si návštěvníci prohlédnou infračervené kamery

  

Siemens, s. r. o.              P16

www.siemens.cz

Expozice společnosti Siemens, plná novinek a řešení, již tradičně ukáže směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace. Mottem expozice je Tvoříme digitální budoucnost průmyslu. Letos se návštěvníci mohou těšit zejména na několik reálných ukázek digitalizace z praxe, a to jak u výrobců strojů, tak u producentů koncových výrobků.

Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s dosavadními výsledky digitalizačních projektů ve čtyřech provozech předních tuzemských výrobců strojů a ve dvou výrobních závodech Siemens v České republice. Prohlídka ukáže přínosy digitalizace k efektivnímu fungování strojů i závodů. Zvláště zajímavé budou ukázky přístupu k digitalizaci z výrobních závodů Siemens, stanoviště věnované virtuálnímu zprovoznění a servisním službám napojeným na cloudovou platformu MindSphere. Chybět nebudou digitální dvojčata reálných strojů a ukázky aditivní výroby. Návštěvníci se přesvědčí o tom, že digitalizace je přínosná nejen pro průmysl, ale třeba i pro takové obory, jako je motosport. Více informací je uvedeno na www.siemens.cz/msv.

Obr. 10. Servisní služby napojené na platformu MindSphere budou představeny ve stánku společnosti Siemens

 

Teco, a. s.                       C 58

www.tecomat.cz

Kolínská firma Teco, a. s. bude po delší době vystavovat na MSV v Brně. Bude ilustrovat připravenost svých řídicích systémů k řešení úloh plynoucích z trendu průmysl 4. 0. Nabízí své programovatelné automaty Tecomat – tradiční velké modulární systémy řady TC 700 a nové kompaktní systémy Foxtrot 2. Jsou to univerzální a výkonné systémy PLC s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím. To je předurčuje k řízení strojů, robotů, výrobních linek, technologických a energetických procesů. V úlohách jsou podporovány přídavnými moduly pro řízení pohonů, měření polohy a řízení pohybu (Motion Control), ale i pro techniku budov a jejich úspornou energetiku. K programování všech systémů Tecomat se používá jednotný vývojový systém Mosaic. Dovoluje komfortní programování ve všech jazycích podle standardu IEC EN 61131-3. K dispozici je knihovna funkčních bloků pro úlohy Motion Control. Nově je implementován nástroj SFC pro komfortní a bezpečné programování sekvenčního řízení. Usnadňuje a zkvalitňuje programování náročných úloh řízení strojů a výrobních procesů. Prezentovány budou i pomůcky pro podporu výuky automatizace, na kterou se Teco, a. s. dlouhodobě zaměřuje.

Obr. 11. Kompaktní PLC Foxtrot 2 s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím (TECO)

 

Universal Robots G1 72, P 096, G1 26

www.universal-robots.com/cs/

Společnost Universal Robots je vedoucí globální dodavatel kolaborativních robotů. Zpřístupňuje robotickou techniku podnikům všech velikostí a v jakémkoliv odvětví. Dánská společnost se sídlem v Odense si podmanila svět jedinečnými průmyslovými kolaborativními roboty (koboty), které optimalizují výrobu na stále rostoucích trzích. Nabídkou uživatelsky přístupných a cenově dostupných robotů tak Universal Robots přináší automatizaci do oblastí dříve považovaných za příliš složité nebo nákladné.

Sortiment zahrnuje kolaborativní robotická ramena UR3, UR5 a UR10, pojmenovaná podle své nosnosti v kilogramech. Od vstupu prvního robotu UR na trh v prosinci 2008 dosahuje společnost výrazného růstu a její robotická ramena se dnes prodávají ve více než 50 zemích. Průměrná doba návratnosti nákladů na pořízení robotů UR je nejrychlejší v odvětví a činí pouhých 195 dní. S roboty UR se návštěvníci MSV seznámí ve expozicích distributorů: společnosti Amtech ve stánku č. 72 v hale G1, Exactec ve stánku č. 096 v hale P nebo Dreamland ve stánku č. 26 v hale G1.               

Obr. 12. Snadno ovladatelné roboty Universal Robots jsou dostatečně flexibilní pro použití i v malých výrobních sériích

(ed)