Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Co uvidíte na 56. MSV v Brně

COMAU CZECH s. r. o. – G2 001
www.comau-robotika.cz

 
Začátkem letošního roku byla v ostravském kancelářském centru Orchard slavnostně otevřena nová pobočka firmy Comau pod názvem Comau Czech s. r. o. Jde o prodejní a servisní organizaci působící v oblasti průmyslové robotiky a automatizace. Společnost Comau má v tomto oboru bohaté zkušenosti, které získala nejen dlouholetou spoluprací s předními světovými automobilkami. Nabídka průmyslových robotů společnosti Comau pokrývá veškeré požadavky zákazníků, které odrážejí zvyšující se standardy průmyslové automatizace. Společnost může nabídnout roboty pro veškeré operace: pro lehkou manipulaci či obloukové svařování i pro paletizaci těžkých břemen nebo práci v nebezpečném prostředí.
 
Obr. 1. Robot Racer (7 kg, 1,4 m) – nejrychlejší robot pro manipulaci a obloukové svařování (Comau Czech)
 

ELCOM, a. s., divize Virtuální Instrumentace – C 014

 
Firma Elcom se představí jako autorizovaný dodavatel kamer Basler a Xenics a dále ostatních komponent pro strojové vidění. Bude prezentovat nové kamery Basler Ace s rozhraním USB 3.0 se standardem USB3 Vision a rozlišením 10 a 14 MPx. Dále předvede infračervenou kameru Xenics Gobi a nový Xeneth SDK pro LabView. V oboru speciální optiky bude možné zhlédnout objektivy Schneider Kreuznach, Kowa a Opto Engineering.
 
V Robotickém parku MSV 2014 v pavilonu Z návštěvníci rovněž uvidí kompletní zařízení k nanášení lepidla a kamerovou kontrolu světlometů do automobilů od firmy Elcom. Zařízení využívá robot Yaskawa a kamery Basler. Software je vytvořen v prostředí LabVIEW od firmy National Instruments. Dále bude společnost vystavovat analyzátory kvality elektrické energie ENA450/460 pro pevnou instalaci v rozváděčích a také mobilní přístroj ENA510, který současně měří kvalitu elektrické energie a fázory na dvou třífázových systémech.
 
Obr. 2. Zařízení k nanášení lepidla (ELCOM)
 

EPLAN Software & Services – P 44

 
Navrhování a inženýrink elektrotechnických, mechanických a tekutinových zařízení nezadržitelně splývají v jeden kompaktní celek. Společnost EPLAN na letošním MSV v Brně představí své komplexní řešení pro mezioborové projektování, které optimalizuje automatizaci inženýrských procesů. Software této firmy projektantům umožňuje transparentní a jednoduché předávání dat mezi jednotlivými obory a dovoluje jim zachovávat stále stejnou koncepci ovládání. Zákazníci mohou využít podporu nadnárodního a vícejazyčného vývojového týmu a ještě mnohé další výhody. Živou ukázku systému EPLAN mohou
návštěvníci vidět ve stánku č. 44 v pavilonu P.
 
Obr. 3. Komplexní systémy pro navrhování elektrotechnických, mechanických a fluidních zařízení bude vystavovat společnost EPLAN Sofware & Services
 

FANUC Czech s. r. o. – P 47

 
Společnost FANUC na MSV v Brně i letos představí novinky z oblasti průmyslové automatizace. Půjde např. o manipulační robot FANUC M-20iA/35M s manipulační kapacitou až 35 kg, jenž rozšiřuje řadu M-20, která dosud měla maximální manipulační kapacitu 20 kg. FANUC M-20iA/35M vychází ze současného úspěšného modelu FANUC M-20iA/20M. Roboty řady M-20 mají dosah až 2 009 mm, a představují tak ideální řešení pro všechny manipulační úlohy se středním užitečným zatížením.
 
Obr. 4. Novinky ve stánku společnosti FANUC: a) manipulační robot FANUC M-20iA/35M, b) svařovací robot ARC Mate-100iC/12
 

FCC průmyslové systémy, s. r. o. – C 024

 
Při letošním návratu na MSV v Brně se společnost FCC průmyslové systémy představí hned ve dvou expozicích. V Robotickém parku v pavilonu Z bude prezentovat projekt ROMESY, robotický měřicí systém s kamerovým viděním a 3D skenováním, který je řešen s finanční podporou TA ČR pod názvem Robotický měřicí systém pro sledování způsobilosti výrobního procesu (TA03010398). Ve stánku v pavilonu C bude expozice zaměřena na současné trendy v průmyslové výpočetní technice a komunikacích, ke kterým patří:
  • průmyslové panelové počítače a displeje s vícedotykovým panelem (multitouch touchscreen) pro ovládání aplikace gesty, např. panelový počítač Advantech SPC-1840WP s operačním systémem Windows 8,
  • nový I/O koncept pro vestavné (embedded) počítače s pasivním chlazením založený na kartách PCI expres mini, reprezentovaný moduly iDoor (Advantech) a NIFE (Nexcom),
  • mobilní zařízení pro využití v průmyslu: průmyslová PDA s operačními systémy Windows Mobile a Android od firmy IEI a velmi odolná PDA od firmy Winmate,
  • síťové prvky s PoE Westermo: nemanažovatelné či manažovatelné ethernetové přepínače, směrovače, extendéry a bezdrátová zařízení,
  • průmyslové disky Flash firmy Innodisk s vysokou odolností, spolehlivostí a dlouhou životností.
 
Obr. 5. Odolné PDA od firmy Winmate (FCC průmyslové systémy)
 

HARTING s. r. o. – C 001

 
HARTING představí konektorovou techniku, přepínače a komponenty RFID pro průmysl, automatizaci, dopravu, telekomunikace a zdravotnictví. Novinkami jsou konektory do prostředí s nebezpečím výbuchu (Ex), konektory do vysokých teplot, až 200 °C, a konektory pro velký počet sepnutí, až 10 000 cyklů. Dále bezpákové spojení krytů HAN a šroubové vložky do lehkých plastových krytů ECO i konektory Han-Yellock 30/60 s bohatou výbavou.
 
Vystavovány budou konektory řady Han-Yellock® 10 pro vložky formátu 3A. Žádané jsou nové šroubovací moduly a monobloky ECO pro 16 A. Ve stánku nebude chybět výkonové nepájené rozebíratelné propojení vodič-deska Han-Fast® Lock ani výkonové snímače proudu. Ty mají certifikaci pro dopravu stejně jako nové konektory HPR, EasyCon a HC individual.
 
Konektory do DPS zastupují řady har-flex® a har-flexicon® s roztečí 1,27 až 5 mm. Pod označením Har-port® je nabízeno rozhraní pro Ethernet a USB. Konektory push-pull mají napájecí, datové a optické vložky v kovových i plastových krytech, novinkou je verze s deseti signálovými kontakty.
 
HARTING nabízí kompletní systém RFID do průmyslu včetně nových tagů na kov odolných proti chemikáliím a teplotě až 210 °C. Představí 200 nových typů neřízených přepínačů i řízené přepínače nové generace.
 
Obr. 6. Konektory M12 mají mnoho nových vlastností – kryty z korozivzdorné oceli, vložky pro gigabitový Ethernet, montáž Pre-Link či zákaznickou kabeláž (Harting)
 

LARM a. s. – F 037

 
Česká firma LARM představí ve svém stánku na MSV v Brně optoelektronické a magnetické inkrementální a absolutní snímače typů IRC/MIRC, ARC/MARC, MSL30/50 a LS501 pro měření vzájemné polohy, délek, úhlu natočení a počtu otáček, které nacházejí uplatnění především v průmyslové automatizaci. Navíc budou prezentovány následující novinky.
 
Optoelektronické absolutní snímače řady ARC48 s binárním výstupem nebo výstupem BCD spolu s magnetickými snímači typu MIRC/MARC s výstupními komutačními signály jsou určeny pro jedno- nebo vícepólové bezkartáčové elektromotory. Další novinky jsou připravovány.
 
V rámci programu Vycházíme vstříc je společnost Larm jakožto výrobce schopna nabídnout různé náhrady za dříve vyráběné snímače, nestandardní provedení nebo vyvinout nové optoelektronické nebo magnetické snímače přímo podle konkrétní specifikace zákazníka.
 
Ve výstavním stánku pracovníci firmy seznámí návštěvníky s výrobním sortimentem a poskytnou jim přehledový katalog.
 
Obr. 7. Společnost LARM vystaví kompletní sortiment snímačů pro měření vzájemné polohy, délek, úhlu natočení a počtu otáček
 

MEGATRON, s. r. o. – C 023

 
Magnetické snímače Megatron jsou výsledkem posledního vývoje bezkontaktních rotačních snímačů polohy. Ve snímačích jsou použity moderní integrované obvody s Hallovým snímačem v kombinaci se speciálními magnety a procesory RISC, což vede k novým způsobům využití bezkontaktních čidel. Nahradit jimi lze nejen potenciometrické snímače, ale také optoelektronická inkrementální a absolutní čidla. Výstupy snímačů jsou k dispozici ve třech variantách: analogové snímače s napěťovým nebo proudovým výstupem (náhrada za přesné potenciometry), snímače s inkrementálním výstupem a s digitálním výstupem SPI nebo SSI. Tato čidla jsou dodávána ve dvou mechanických provedeních.
 
Obr. 8. Magnetický rotační snímač polohy Megatron EcoTurn
 

Micro-Epsilon Czech Republic spol. s r. o. – C 034

 
Společnost Micro-Epsilon, přední firma v oblasti senzoriky, již více než 40 let nabízí spolehlivá, výkonná a jedinečná zařízení, která se uplatňují zejména při požadavcích na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment výrobků zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty, rozpoznávání a měření barev a průmyslové endoskopy.
 
Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně společnost Micro-Epsilon představí novinky z oblasti přesného měření vzdálenosti, bezkontaktního měření teploty a detekce barev. Návštěvníci si ve stánku prohlédnou např. nový profilový skener s modrým laserem scanCONTROL Blue Laser, aktuální modely z oblasti laserových triangulačních snímačů řady optoNCDT ILD2300, dále konfokální snímače s řídicí jednotkou IFC2451, snímače pracující na bázi vířivých proudů a také kapacitní snímače s novou řídicí jednotkou DT6230. V oblasti infračerveného měření teploty bude možné vyzkoušet novou infrakameru s vysokým rozlišením TIM 640 s průmyslovým mini PC TIM Net-Box a průmyslové pyrometry s měřicím rozsahem až 2 200 °C.
 
Obr. 9. Laserový profilový skener scanCONTROL Blue Laser (Micro-Epsilon)
 

SCHUNK Intec s. r. o. – F 016

 
SCHUNK Intec s. r. o. na letošním MSV v Brně vystaví produkty z obou svých oborů – upínací techniky i uchopovacích systémů. Z upínací techniky budou k vidění především svěráky řady TANDEM, nulový upínací systém VERO-S, který je nyní prodáván za zvýhodněnou cenu, magnetické desky MAGNOS, včetně akční sady Performance Line, vakuové upínání PLANOS, sklíčidla, celá řada upínacích čelistí, lunety, upínače nástrojů a mnohé další. Z uchopovacích systémů se mohou návštěvníci těšit na rotační moduly, kompletní sortiment chapadel, modulární montážní automatizaci, robotické příslušenství, linerání jednotky, manipulátory aj. Dvakrát denně bude ve stánku C 034 probíhat slosování o tablet. Této soutěže se může zúčastnit každý zákazník, který se ve stánku zaregistuje. Návštěvníci by měli využít tuto jedinečnou nabídku a každý z nich může být šťastným výhercem.
 
Obr. 10. Upínací technika a uchopovací systémy budou vystavovány ve stánku firmy Schunk Intec
 

Siemens, s. r. o. – P 018

 
Pro letošní ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu zvolila společnost Siemens jako ústřední téma časovou a energetickou efektivitu v celém životním cyklu stroje – od jeho návrhu až k výrobě. Hlavní část stánku bude tradičně věnována systémům CNC Sinumerik, prezentaci technického vzdělávání a nabídce produktů a služeb divize Siemens PLM Software. Co ale návštěvníci letos uvidí poprvé, je prezentace partnerské firmy Pemavako, která zde představí velmi pokročilé simulace stroje v procesu obrábění realizované pomocí PLM softwaru NX CAM, jenž obsahuje jádro z řídicího systému Sinumerik.
 
Dalšími novinkami budou nové generace panelů OP 015, OP 019, OP 08 a HT 08 a jejich spárování. V návaznosti na hlavní téma expozice bude řídicí systém Sinumerik prezentován především z pohledu energetické úspornosti pro široké spektrum obráběcích strojů. Do systému Sinumerik je totiž integrován koncept Ctrl – Energy, který lze použít téměř ve všech obráběcích strojích – od těch běžných až po složitá obráběcí centra. Že je ochrana životního prostředí pro Siemens téma číslo jedna, ukáže i divácky atraktivní představení nového modelu elektromobilu BMW i3, který je od letošního jara součástí vozového parku společnosti Siemens.
 
Obr. 11. Řídicí systémy CNC značky Sinumerik budou již tradičně patřit k hlavním exponátům ve stánku společnosti Siemens
 

Turck, s. r. o. – F 022

 
Společnost Turck se zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a při této příležitosti si dovoluje pozvat zájemce k návštěvě svého stánku. Bude zde prezentována standardní nabídka produktů průmyslové automatizace, a to např.: komponenty průmyslových sběrnic, oddělovače rozhraní a převodníky signálů nebo technika RFID značky BL ident. Vystavována bude také snímací technika: magnetické a ultrazvukové snímače, inteligentní snímače tlaku a teploty a lineární snímače polohy. Dále budou zastoupeny produkty americké společnosti Banner Engineering Corp., např. bezpečnostní systémy ochrany osob, optické snímače a kamerové snímače řady iVu. Jako novinky budou připraveny různé kombinace připojení IO-Link, indukční vazební členy, multiprotokolové I/O moduly, bezpečnostní moduly, LED osvětlení a spousta dalších novinek. Návštěvníci stánku si budou moci prohlédnout mnoho dalších produktů, ukázek jejich použití a interaktivních prezentací a ochutnat také několik kulinářských specialit.
 
Obr. 12. Výkonný indukční vazební člen přenášející energii, signály a data (Turck)
 

 (ed)