Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Co nového pod značkou Harting?

Firma Harting je osvědčený výrobce propojovacích komponent určených k použití ve skutečně náročném průmyslovém provozním prostředí zejména v dopravě, energetice a v automatizační technice. Vysoké požadavky příslušných trhů splňují i produkty této firmy pro oblast telekomunikací, zdravotnických přístrojů a průmyslového Ethernetu. Výrobky se značkou Harting používají zejména ti, kdo potřebují zajistit dlouhodobě odolné spojení za přítomnosti vlhkosti, prachu, vibrací, rázů a silných elektromagnetických polí, za horka i mrazu či v agresivním okolním prostředí.
 

Instalace v průmyslových celcích

Silové i signálové rozvody v průmyslových celcích vyžadují konektory s robustními kryty a pestrou nabídkou vložek s výkonovými, datovými, metalickými, optickými či pneumatickými kontakty nebo jejich kombinacemi.
 
Kryty řady Han®-Inox vyrobené z velmi kvalitní korozivzdorné slitiny jsou jedinečnou novinkou nejen pro potravinářství nebo zařízení přicházející do styku se slanou mořskou vodou (obr. 1). Dříve se v podobných případech musely používat pevné nerozebíratelné spoje. Nyní si lze vybrat z krytů velikosti Han 10B, Han 3A a široké nabídky vložek.
 
K dispozici je nyní také sklápěcí mechanismus na uzavírání krytů řady Han HPR. Lze si nejen objednat verzi s integrovaným sklopným víčkem, ale i dodatečně jím osadit již existující průchozí spodní kryt a z druhé strany ochranné víčko. Vznikne tak jeden celek, který účinně ochrání vnitřní prostor krytu před nečistotami z okolí.
 

Propojování přístrojů a jejich částí

Mnohdy je třeba připojit malá přenosná zařízení umístěná v halách, ve stáncích či venku před nimi nebo uvnitř dopravních prostředků. Od konektorů na jejich stěnách jsou, vedle již uvedených vlastností souvisejících s odolností, požadovány snadná manipulace, příjemný vzhled a popř. také vysoká hustota zástavby na panelu. Požadováno bývá také přímé propojení kabelu konektorem přes stěnu zařízení na desku plošného spoje.
 
V řadě PushPull jsou pro uvedené účely nabízeny plastové a nově i kovové kryty, které jsou malé a robustní zároveň. Zapojují se pouhým zatlačením, a přesto mají stupeň krytí IP67, současně s velkou hustotou zástavby (obr. 2).
 
Vložky v krytech řady PushPull mohou být pro datové kabely (RJ45 a optické), napájecí kabely a nově i hybridní. Novinkou je provedení PushPull Hybrid nabízející propojení čtyř datových linek a napájení z rozvodu 24 V jediným hybridním konektorem a kabelem (např. připojení digitální kamery nebo jiného koncového zařízení). Toto pohodlné řešení je rozměrově srovnatelné s kruhovými konektory M12.
 
Praktickou pomůckou pro konstruktéry jsou adaptéry pro rychlé a nedestruktivní ověření správné volby filtru v konektorech typu D-sub. Adaptéry jsou k dispozici ve čtyřech standardních hodnotách od 47 pF do 3 900 pF a ve čtyřech rozměrech. Filtry v konektorech D-sub efektivně snižují úroveň rušení signálu v různých oblastech, od vysokorychlostního digitálního vysílání po průmyslová zkušební zařízení.
 
V neposlední řadě firma Harting nabízí metrické konektory, konektory řad DIN a TCA a další typy konektorů, např. deska-deska (obr. 3) pro mezaninové konstrukce apod.
 

Průmyslový Ethernet

Průmyslové přepínače značky Harting se dělí do několika řad podle stupně krytí a oblasti použití.
 
Přepínače Con7000 mají stupeň krytí IP67, robustní kovový kryt, rozšířený rozsah pracovních teplot a odolávají vibracím. Nabízejí se s pěti a deseti porty v provedení s konektory Han 3A a M12 (zvlášť vhodné k použití v dopravní technice), s rozšířeným napájecím napětím (do 60 V DC), gigabitové či s externí konfigurační pamětí (obr. 4).
 
„Železniční“ řada přepínačů Con4000 má zvýšenou odolnost proti elektromagnetickému rušení, lepší mechanickou stabilitu a širší rozsah pracovních teplot. „Energetická“ řada řízených přepínačů mCon1000 je určena zejména k použití v komunikačních sítích a při řízení rozvodů vvn a vn a farem větrných elektráren (obr. 5).
 
Neřízené, ale nastavitelné přepínače řady sCon3000 nabízejí ojedinělou funkci: paralelní redundanci (zálohování) portů. Jejím použitím lze de facto zdvojit port, resp. linku, která je ohrožena poškozením (např. u ethernetové sítě ve vlakových soupravách jsou to propojky mezi vozy).
 
Druhou specialitou přepínačů řady sCon3000 je sRing – redundantní zapojení do kruhu, které není založeno na protokolu RSTP. To umožňuje zapojit do kruhu větší počet přepínačů. Úspěšně byl vyzkoušen kruh o 48 přepínačích sCon3100 s velmi rychlým obnovením spojení po přerušení kruhu.
 
V průmyslových prostorách bývají nepostradatelné zdroje napětí 24 V, které firma Harting nabízí také v provedení s krytím IP67, stejně tak jako konvertory na optickou linku a zpět typu PoE (s napájením prostřednictvím Ethernetu), které umožňují přenášet data do zařízení ve vzdálených koutech rozlehlých areálů současně s jejich napájením.
 

Prodej, návrh a výroba kabelových svazků, produkty pro Ethernet

Firma Harting průběžně rozšiřuje sortiment nabízených kabelů i standardní nabídku kabelů již osazených konektory. V kombinaci se zakázkovou výrobou kabelů podle přání zákazníka tak nabízí kompletní škálu produktů včetně malosériové výroby. Dodávané kabely ani nabídka pro Ethernet nejsou omezeny jen na výrobní sortiment firmy Harting.
 

Technická podpora

Na adrese http://www.harting.cz lze snadno nalézt interaktivní on-line katalog Harkis® (Harting-Katalog-Informations-System). Obsahuje úplné katalogové informace, výkresy a prostorové (3D) modely dodávaných komponent. Aktuální katalogy jsou k dispozici ke stažení jako soubory ve formátu PDF.
 
V oblasti katalogů jsou nově vydány tituly:
  • Novinky 2008, Industrial connector HAN (verze 02-4, vydáno 3/08),
  • Device connectivity (vydáno 1/08),
  • Ethernet Network Solutions for Automation IT (verze 19-3, 2/08),
  • Interface connectors (verze 11-5, vydáno 4/08), Interface katalog: Telecom outdoor solutions (verze 05-2, vydáno 4/08),
  • TCA connectors (verze 35-2, 2/08)
  • Coaxial and Metric connectors (verze 33-7, 1/08).
Ing. Tomáš Ledvina,
Harting s. r. o.
 
Obr. 1. Kryt Han 3A Inox – korozivzdorný a spolehlivý
Obr. 2. Konektory řady PushPull v kovovém provedení jsou vhodné k použití i v průmyslovém prostředí
Obr. 3. Konektor Micro Card Edge v provedení pro povrchovou montáž
Obr. 4. Řízený přepínač mCon7050-A je používán v podmořských řídicích modulech u ropných těžebních plošin na dně Norského moře
Obr. 5. Nová řada řízených přepínačů mCon1000 odpovídá normě pro komunikační sítě a systémy v energetice IEC 61 850