Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Chytrá budoucnost ve stánku ABB na veletrhu Amper

Chytřejší budoucnost byla mottem výstavního stánku společnosti ABB na veletrhu Amper. Procházka po stánku ukázala, že chytrá řešení jsou již mnohdy současností. Příkladem je systém ABB Ability™ Manufacturing Operations Management (MOM), který ve výrobních provozech přináší přehled o všech pracovních operacích v souvislostech. Vedoucí provozů a podniků dostávají kompletní analýzy dat a hlášení o chodu jednotlivých zařízení. Tento systém sleduje výrobu také v závodě ABB v Brně v ulici Vídeňská, kde se vyrábějí vysokonapěťové transformátory, přístrojové transformátory, proudové senzory a snímače napětí. Návštěvníci a novináři byli v době veletrhu Amper pozváni, aby si prohlédli tento závod, kde se vyrobí přibližně 200 000 přístrojů za rok, většina z nich se vyváží, především do Německa a Ruska. Značná variabilita přístrojů (celkem 150 000 různých typů) klade velké požadavky na řízení výroby. Díky nepřetržitému sledování mají vedoucí provozů stále přesné informace o činnosti pracovních stanic a mohou při poruše včas zasáhnout. Jednotlivé výrobky mají svůj „rodokmen“, takže lze zpětně vysledovat, na kterých pracovních stanicích byly jednotlivé operace prováděny. Některé přístroje jsou vyráběny na míru a v případě specifických požadavků je možné vytisknout maketu budoucího transformátoru na 3D tiskárně.

Chytrá budoucnost v automatizaci se neobejde bez kolaborativních robotů, a tak ve stánku ABB nechyběl dvouruký robot YuMi pro montáž drobných součástek. A své místo zde mělo také sledování stavu pohonných soustav. K tomu byl vyvinut systém ABB Ability™ Digital Powertrain, který sbírá a vyhodnocuje data z chytrých senzorů instalovaných např. v měničích frekvence, elektromotorech a čerpadlech.

Do chytré budoucnosti rovněž míří systém domovní automatizace ABB-free@home®. Díky novému systémovému modulu 2.0 je nyní možné ovládat ještě rozsáhlejší objekty, bezdrátově řídit vytápění či sledovat stav otevření oken.

Příspěvkem společnosti ABB pro chytřejší budoucnost je také vývoj dobíjecích stanic pro elektromobily. Jedním z výsledků tohoto vývoje je dobíjecí stanici Terra HP s výkonem 350 kW. Po instalaci je ke stanici možné přidat další napájecí skříně a nabíjecí stojany a vyhovět tak majitelům rostoucího počtu elektromobilů. Návštěvníci veletrhu ocenili její rychlost: pro dojezdovou vzdálenost 200 km je doba dobití pouhých osm minut. Funkce dobíjecí stanice Terra HP vysoce hodnotila i porota soutěže o Zlatý Amper a udělila jí čestné uznání.

(ev)

Obr. 1. Tanja Vainiová, generální ředitelka ABB pro Česku republiku a Slovensko, vítá návštěvníky veletrhu Amper v chytřejší budoucnosti