Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Chapadlo, které dokáže více

S novým chapadlem PGL-plus-P představuje firma Schunk flexibilního a robustního siláka, který zaujme především svojí zvýšenou bezpečností. Je to celosvětově první pneumatické chapadlo s certifikovaným bezpečným zajištěním uchopovací síly.

 

Pro toho, kdo hledá výkonné a zároveň univerzální chapadlo, je PGL-plus-P (obr. 1) nejlepší volbou. Pneumatické univerzální chapadlo, dodávané v pěti velikostech, poskytuje jedinečný balíček vlastností a technických parametrů, jako jsou vynikající zdvih, velká síla a rozsáhlé možnosti připojení. Proto je vhodné pro manipulační úlohy, ve kterých je vyžadována flexibilita. Díky zdvihu chapadla od 10 do 25 mm na prst je možné jednou velikostí obsáhnout širokou škálu dílů. To sníží pořizovací náklady, což je zvláště výhodné u malých sérií a velké rozmanitosti dílů, jako např. při zakládání do stroje nebo při montáži. Nové chapadlo má uchopovací sílu od 220 N u velikosti 10 až po 1 300 N u velikosti 25. Vedle velmi štíhlého profilu těla a osvědčeného robustního vícezubého vedení boduje chapadlo i svým standardním zakrytováním, které splňuje podmínky krytí IP64. To umožňuje jeho použití i ve znečištěném prostředí bez dalších opatření. V kombinaci s integrovaným profukováním krytu lze stupeň krytí zvýšit na IP67. Díky standardizovanému mazání, které splňuje požadavky H1, lze chapadlo použít i v lékařství a farmacii nebo v potravinářském průmyslu.

 

Bezpečnost při konstruování zařízení

S PGL-plus-P sleduje firma Schunk jasný cíl: více bezpečnosti a zároveň větší spektrum využití. Je to celosvětově první pneumatické chapadlo s certifikovaným bezpečným zajištěním uchopovací síly GripGuard. Nebezpečí, že by např. došlo k poranění obsluhy při odebírání dílů, je sníženo na minimum, jelikož nekontrolovaný pohyb čelistí při náhlém poklesu tlaku je konstrukčně vyloučen. Ani v případě nehody nebo nouzového zastavení nedojde ke ztrátě obrobku. Jmenovitá uchopovací síla zůstává i při ztrátě tlaku zachována na minimální hodnotě 80 %. To šetří čas i náklady, pokud jde o analýzu rizik celého systému. Snáze se dosáhne shody s evropskou směrnicí o strojních zařízeních 2006/42/ES, která je podmínkou pro vydání Prohlášení o shodě a označení zařízení značkou CE. Vedle varianty GripGuard je PGL-plus-P k dispozici i s konvenčním udržováním uchopovací síly pomocí přítlačných pružin.

 

Snímače s maximální přesností

Další výhodou jsou integrované snímače s rozhraním IO-Link. To, že nejsou třeba externí snímače, zjednodušuje nákup, uvedení do provozu a opravy. Snímače je možné využít k monitorování pozic prstů po celé délce zdvihu. Kromě toho dokážou velmi přesně rozlišovat výrobky. To je důležitá vlastnost při manipulaci se širokým spektrem dílů. Uživatelé si mohou zvolit provozní režimy IOL nebo SIO (IO-Link, standardní I/O). Pro mimořádně snadné programování pozic nebo oblastí obrobků jsou k dispozici dva profily snímačů, Gripping Point Mode a Gripping Range Mode.

Sortiment doplňků pro PGL-plus-P je mnohostranný a doplňky lze vzájemně kombinovat. Díky tomu je možné chapadlo použít pro téměř každou úlohu – např. s konvenčními snímači místo vestavných snímačů, v přesném provedení nebo jako vysokoteplotní variantu pro použití do 130 °C.

 

(SCHUNK Intec s. r. o.)

 

Obr. 1. Nové chapadlo PGL-plus-P má jako první pneumatické chapadlo certifikované bezpečné udržení uchopovací síly a integrované snímače s rozhraním IO-Link (https://youtu.be/lQ6sKwE-t4o)