Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Ceny Wernera von Siemense 2015 uděleny

Již poosmnácté oceňovala firma Siemens, s. r. o., mladé vědce, studenty a jejich pedagogy. Cena Wernera von Siemense je tedy již tradiční ocenění, ale co je tradiční, nemusí být neměnné. Zatímco loni byly kategorie rozšířeny o nejlepší ženskou absolventskou práci, letos byla poprvé vyhlášena cena za překonání překážek ve studiu a oceněn byl student Martin Kopeček, který se potýká se zdravotním postižením a přitom dosahuje mimořádných výsledků ve studiu a výzkumu v oboru lékařské biofyziky.

 
Celkem bylo na slavnostním večeru v Betlémské kapli ve čtvrtek 4. února oceněno jedenáct mladých vědců, studentů a pedagogů z českých technických a přírodovědných univerzit a vědeckých institucí. Vítězové si rozdělili finanční odměny v celkové výši 1 milion korun. Osmnáctý ročník Ceny Wernera von Siemense byl rekordní – přihlásilo se téměř 300 soutěžících z více než dvaceti českých vysokých škol. Všechny přihlášené práce vyhodnocují odborné poroty vedené významnými vědci, např. porotu pro cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu vede předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.
 
Vytrvalost, s jakou firma Siemens oceňuje studenty, vědce a pedagogy, vyzdvihl prorektor ČVUT pro výzkum a vývoj Vojtěch Petráček: „Tradice je již tak dlouhá, že v porotách již zasedají lidé, kteří kdysi cenu Siemens získali jako mladí perspektivní vědci.“ Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek na slavnostním večeru ocenil to, že Siemens vedle aplikovaného výzkumu odměňuje i výzkum základní. Oceněny byly letos zejména práce z oblasti chemie a chemické biologie. Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým doc. Ing. Vladimíra Šindeláře, Ph.D. (MU Brno), který objevil novou látku zvanou Bambusuril, která dokáže velmi silně vázat anionty v roztoku a uzavřít je ve své dutině. V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace byl za software pro výpočet velkých soustav klíčů a zámků CyberCalc oceněn tým prof. Ing. Filipa Železného, Ph.D. (ČVUT v Praze).
 
Nejvíce přihlášených, více než dvě třetiny, bylo jako již tradičně v kategoriích o nejlepší diplomovou a disertační práci. Zde byli oceněni: Vít Svoboda (VŠCHT Praha) za nejlepší diplomovou práci na téma spektroskopie atmosféricky relevantních molekul a Pavel Kielkowski (UK Praha) za nejlepší disertační práci z oblasti chemické biologie. O titul nejlepšího pedagogického pracovníka letos soupeřilo čtrnáct nominovaných. Mezi nimi zvítězil vedoucí katedry řídicí techniky na Fakultě elektrotechnické ČVUT prof. Michael Šebek, který je světově uznávaným a často citovaným odborníkem na teorii řízení.
 
Udílení Cen Wernera von Siemense v Betlémské kapli v Praze je vždy doprovázeno zajímavým hudebním programem, na kterém dostávají příležitost mladí hudebníci. Letos okouzlil posluchače zpěv Adély Skočilové a večer byl zakončen spontánním vystoupením dívčího sboru Cancioneta Praga.
(ev)
 
Obr. 1. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek ocenil, že Siemens odměňuje nejen aplikovaný, ale i základní výzkum