Centrum robotizovaného svařování v Ostravě
Společnost ABB zahájila 2. ledna 2007 provoz nového Evropského centra robotizovaného svařování (European Arc Welding Center) v Ostravě. Centrum je výsledkem spolupráce divizí Robotics společností ABB a Kocks. Firma Kocks se nyní plně stává součástí ABB s. r. o., Česká republika. Centrum bude dodávat standardizované svařovací buňky pro zákazníky v Evropě a bude řízeno současným generálním ředitelem společnosti Kocks Ostrava, panem Ivem Látalem. Co vedlo firmu ABB k založení jejího vůbec prvního závodu na výrobu robotické techniky v České republice a jaké jsou záměry této firmy v oblasti robotiky a svařování, jsme se zeptali právě Iva Látala a také ředitele divize Robotics firmy ABB s. r. o., Staffana Erenmalma.
Firma Kocks se jako samostatná firma specializovala na projektovaní a výrobu standardních i speciálních svařovacích pracovišť vybavených roboty. Bude se zaměření nově vzniklého Evropského centra robotizovaného svařování krýt s působením Kocks? Bude zachován vývoj a projektování buněk, nebo půjde jen o výrobní závod?
Látal: Bude to hlavě montážní podnik. Výroba se bude řešit kooperací s jinými podniky a mnoho komponent budeme nakupovat nejen v Evropě, ale i po celém světě, například také v Číně. To odpovídá trendům dnešní doby.
Obr. 1. Rozhovor ve firmě ABB: zleva: Eva Vaculíková, Ivo Látal, Staffan Erenmalm
Jaké místo bude mít Evropské centrum svařovací techniky ve struktuře firmy ABB Group?
Látal: Centrum bude součástí divize Robotics firmy ABB s. r. o.
Jak bude firma ABB postupovat v budování tohoto centra robotizovaného svařování?
Látal: V první etapě bude Evropské centrum robotizovaného svařování vyrábět standardní robotizovaná pracoviště „na klíč“ pro celou Evropu. Počátečním záměrem je vyrábět 100 buněk ročně. Ve druhém kroku bychom chtěli provádět také repase robotů a ve třetí fázi rozšíříme centrum o konstrukční skupinu, která se bude zabývat vývojem přípravků pro svařování a další aplikace.
Společnost ABB dosud neměla v České republice výrobní podnik zabývající se robotickou technikou. Jaké konkrétní výhody přináší umístění centra robotického svařování v ČR?
Erenmalm: Důležití jsou lidé. Našli jsme v České republice tým lidí s dlouholetými zkušenostmi a hlubokými vědomostmi v našem oboru. Druhou výhodou je, že Česká republika je zemí s velkou produktivitou a vzdělaností. A třetí nezanedbatelnou předností je, že lidé v ČR mají zkušenosti s ABB Group. ABB má zase obrovské zkušenosti s tím, jak organizovat vývoz v celé Evropě, vždyť vyvážíme celých 60 % své produkce.
Proč byla pro umístění tohoto výrobního podniku zvolena Ostrava?
Látal: Tím, že se korejská firma Hyundai Motor rozhodla vybudovat novou automobilku právě na Moravě, vznikne v tomto regionu mnoho zakázek pro místní subdodavatele. Všechny firmy, které chtějí dodávat svařované díly do automobilového průmyslu, musí mít robotizovaná svařovací pracoviště. Nové centrum bude schopno svařovací pracoviště vyprojektovat, smontovat a dodat. Poskytování servisu bude velmi pružné, protože očekáváme, že většina subdodavatelů bude v okruhu 20 až 30 km. Na Ostravsku se po zavření dolů a modernizaci hutí zvětšil počet nezaměstnaných. Práci obtížně získávají především nekvalifikovaní pracovníci. Ti se mohou uplatnit právě při obsluze robotických pracovišť, kdy pracovník pouze vkládá a vykládá výrobky, zatímco programování obstarávají technici.
Obr. 2. Robotizované svařovací pracoviště vyráběné v Evropském centru robotizovaného svařování v Ostravě
Počítáte také se spoluprací s Technickou univerzitou v Ostravě?
Látal: S Technickou univerzitou v Ostravě navážeme spolupráci, abychom v případě dalšího rozšíření mohli vybírat inženýry již vyškolené pro naši potřebu. Já jsem se na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně setkal se zástupci katedry robotiky a s nimi budu dále jednat o naší spolupráci.
Svařovací pracoviště vyvíjená firmou Kocks byla vybavována roboty jiných značek a nyní se v nich budou instalovat výhradně roboty ABB. Jaké další dopady bude mít založení této výrobní jednotky?
Látal: Evropské centrum robotizovaného svařování je založeno na dlouholetých zkušenostech společnosti Kocks ve výrobě svařovacích buněk a na znalostech firmy ABB v oblasti robotiky a aplikací pro svařování. Sloučením máme možnost využít české inženýry, kteří jsou samozřejmě dostupnější než ti z původních zemí EU. Tím se dostáváme na velmi dobré ceny pro zákazníky v ČR, na Slovensku i v celé EU. Domnívám se, že spojení zkušeností těchto dvou firem povede i k urychlení automatizace a robotizace v ČR.
Automobilový průmysl se pochopitelně stane největším odběratelem robotických buněk. Ve kterých dalších odvětvích se tato pracoviště ještě uplatní?
Látal: Uplatnění bude velmi široké, například ve výrobě nábytku, kontejnerů, nákupních vozíků apod.
Vyplatí se robotizovat i středně- a malosériové výrobní provozy?
Látal: Vývoj v robotizaci pokročil tak, že předprogramování a příprava výroby už nejsou tak složité jako před lety. Proto se vyplatí zavádět roboty i v malosériové výrobě. Již jsme implementovali svařovací robotická pracoviště do provozů s pěti- až desetitisícovými sériemi a důsledkem toho se produktivita zdvojnásobila až ztrojnásobila. Nezanedbatelnou výhodou robotického svařování jsou dokonalé svary.
Obr. 3. Společnost ABB je jedním z největších výrobců robotů na světě
Jaké jsou podle Vás perspektivy robotiky v ČR? A jaké zde vidíte možnosti pro další podnikání firmy ABB?
Erenmalm: Česká republika je v situaci, kdy automatizace a robotizace budou výrazně růst, protože ČR musí investovat, aby si udržela produktivitu. Vzhledem k tomu, že tu roste cena práce, je třeba provozy automatizovat a robotizovat. To je jeden velmi pozitivní faktor pro naše podnikání zde. Druhým faktorem je, že do České republiky přicházejí investice – jde o dlouhodobý trend, jehož příkladem je stavba automobilky korejské firmy Hyundai Motor. Česká republika bude i nadále velmi důležitým trhem, jehož růst bude pokračovat.
Slibuje si firma ABB od převzetí firmy Kocks rozšíření svého tržního podílu v dodávkách průmyslových robotů na český trh?
Látal: ABB má nyní přibližně 50% podíl v ČR, myslím si, že spojením získáme daleko více zákazníků.
Děkuji vám za rozhovor.
Rozhovor vedla Eva Vaculíková
|