Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Cena Roche Diagnostics Jiřímu Homolovi

číslo 6/2006

Cena Roche Diagnostics Jiřímu Homolovi

Při příležitosti konání osmé evropské konference o optických chemických senzorech a biosenzorech Eurotp(r)ode VIII v Tübingenu (SRN) byla udělena významná cena Roche Diagnostics Prize for Sensor Technology za rok 2006 Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., z Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR v Praze. Získal ji za významné výsledky v oblasti povrchové plazmonové rezonance.

Biosenzory se používají k měření koncentrace krevních plynů a četných jiných parametrů krve, včetně obsahu cholesterolu a glukózy. Senzory, označované jako biotesty, se používají i pro detekci těhotenství a v dalších úlohách v lékařské diagnostice. Uplatňují se ovšem také při kontrole kvality potravin a při detekci bakterií a virů.

Jiří Homola (1965) je absolventem ČVUT a od roku 1993 pracuje v Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR. Od roku 1997 do roku 2003 působil na Washingtonské univerzitě v Seattlu (USA). V Ústavu radiotechniky a elektroniky je vedoucím sekce fotoniky.

Úspěch vědeckého týmu, který v Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR pracuje na problematice biosenzorů, potvrdila i spolupráce s americkou vládní agenturou FDA (US Food and Drug Administration). Ta podporovala tříletým výzkumným grantem výzkum biosenzorů pro bezpečné potraviny a vzhledem k úspěchu projektu vyvinutý biosenzorický systém koupila pro svoji laboratoř; zároveň byla dohodnuta další spolupráce mezi akademickým ústavem a FDA.

(ed)