Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

CeBIT hledá novou tvář a náplň

Veletrhy v oblasti informační techniky, tak populární v minulých desetiletích, s nástupem internetu ztratily mnoho ze svého významu. Některé z nich skončily, např. brněnský Invex, jiné hledají novou tvář a náplň, aby přitáhly nové návštěvníky a vystavovatele. Touto cestou se vydal i veletrh CeBIT, který se bude konat ve dnech 1. až 5. března 2011 v německém Hannoveru.
 
Jednou z perspektivních oblastí uplatnění informační a komunikační techniky jsou tzv. inteligentní domácnosti – smart home. Tato oblast zahrnuje prostředky pro automatizaci budov a domácností, propojené komunikačními systémy do jednotně pracujícího celku. Kromě zlepšení kvality života je přínosem inteligentních domácností např. možnost využít systémy správy spotřeby energie ke zlepšení energetické efektivity. Jiným přínosem je integrace systémů zabezpečení do celkového systému řízení domácnosti. Nejde jen o ochranu před vloupáním, ale také před požárem nebo vytopením. Zvláště pro starší a zdravotně postižené obyvatele jsou důležité asistenční systémy, umožňující jim žít ve vlastním bytě mnohem soběstačněji.
 
Veletrh CeBIT poskytuje příležitost představit se pro všechny, kdo v dané oblasti působí: výrobce a dodavatele techniky a systémů domovní automatizace, distributory energie a poskytovatele služeb. Jejich nabídka je určena nejen koncovým uživatelům, ale především architektům a stavebním inženýrům, technikům v oblasti automatizace a elektroinstalací.
 
Koncepci smart home bude věnován speciální stánek, který ji představí v celém spektru techniky ve třech scénářích: vybavení pro domácnosti samostatně bydlících osob, rodin s dětmi a seniorů. Spolupořadatelem akce ve stánku je asociace Connected Living e. V. Další informace o veletrhu CeBIT najdou zájemci na www.cebit.de.

(Bk)