Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Synchronizace zařízení v sítích LAN je velmi důležitá. Mnoho malých ethernetových zařízení nemá vlastní obvod reálného času nebo se jen občas synchronizuje z určeného časového zdroje. GPSNTP (obr. 1) je miniaturní kompaktní časový server SNTP (Simple Network Time Protocol). Je vhodný zejména pro synchronizaci času v lokálních počítačových sítích, např. v technologických sítích bez vazby na internet. Pomůže i v případech, kdy je spojení na internet nestabilní nebo se uživatel nechce spoléhat na veřejné časové servery.
Čas ze systému GPS
Přesnou časovou informaci získává server GPSNTP z družicového systému GPS, jehož systémový čas je navázán na mezinárodní atomový čas TAI (Temps Atomique International). Tento čas v současné době představuje nejpřesnější dosažitelnou časovou stupnici. Pro synchronizaci klientů se používá běžný protokol SNTP.
Dojde-li ke ztrátě družicového signálu, pokračuje server SNTP v generování časové informace podle svého vnitřního časového generátoru. Koaxiální kabel standardní aktivní antény GPS o délce 5 m může být prodloužen až na 15 m, popř. může být použita výkonnější anténa s kabelem délky až 25 m. Přepínačem pod horní hranou čelního panelu lze zvolit hodnotu napájecího napětí antény 3 V nebo 5 V.
Server GPSNTP podporuje protokol SNTP v4 pro distribuci časové informace a protokoly HTTP a Telnet pro dálkový dohled a nastavení parametrů serveru.
Kontrolky na čelním panelu GPSNTP informují o připojení napájecího napětí a o stavu synchronizace času serveru. Pro podrobnější přehled o stavu serveru stačí otevřít interní webovou stránku (obr. 2). Prostřednictvím webové stránky se server také nastavuje. Předností je též snadný upgrade firmwaru. Základní vlastnosti serveru jsou v tab. 1.
Čas po sběrnici Modbus RTU
Někdy je třeba získat přesný čas i v jiných komunikačních a řídicích systémech, např. pro skupinu zařízení, která komunikují protokolem Modbus RTU. Příkladem mohou být řídicí systémy založené na PLC, které potřebují přesný čas pro vzájemnou synchronizaci. Připravovaný modul s označením GPSRS (obr. 3) přijímá přesný čas také z družicového systému GPS. Tento čas je potom možné číst z paměťových míst obvyklými instrukcemi protokolu Modbus RTU.
Komunikace s modulem GPSRS je možná po sběrnici RS-485 nebo RS-232. K příjmu signálu GPS je určena externí anténa. Modul lze napájet napětím 8 až 30 V, komunikační sběrnice jsou galvanicky odděleny. Stav napájení, signálu GPS a komunikace jsou signalizovány kontrolkami, takže zapojení a uvedení do chodu jsou jednoduché. Časoměrný modul GPSRS je dodáván v robustní kovové krabičce s možností uchycení na lištu DIN.
Časový server GPSNTP dodává a modul GPSRS vyrábí a dodává společnost
Papouch, s. r. o. Oba produkty je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici dodavatele jsou připraveni poradit s jejich instalací.
Ing. Pavel Poucha
Obr. 1. Malý server SNTP v automatizačním rozváděči
Obr. 2. Vnitřní webová stránka ukazuje stav časového serveru
Obr. 3. Modul GPSRS umožňuje číst přesný čas protokolem Modbus RTU
Tab. 1. Základní vlastnosti serveru GPSNTP