Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Budějovický Budvar instaloval robotické zařízení pro paletizaci přepravek s pivem

V Budějovickém Budvaru bylo do ostrého provozu spuštěno zařízení pro ukládání přepravek a kartonů s pivem na palety. Jeho součástí je průmyslový robot pro skládání jednotlivých vrstev přepravek nebo kartonů. Nové zařízení je výkonnější (až 54 000 lahví za hodinu) a úspornější než původní linka, která se skládala ze stroje na vkládání láhví do přepravek, paletizačního stroje a ovíjecího stroje. Je plně bezobslužné a jeho hlučnost je menší. Koncepce transportu hotových výrobků s využitím spirálového dopravníku a s patrovým uspořádáním (obr. 1) výrazně zvětšuje akumulační kapacitu lahvové linky, a přispívá tak k jejímu plynulejšímu provozu. Jde o největší letošní investici Budějovického Budvaru v hodnotě 41 mil. korun. Dodavatelem zařízení je německá firma KHS Dortmund.
 
„Díky modernímu technickému řešení se podstatně zkrátila doba nezbytná pro přestavbu zařízení při změně formátu balených produktů. Nový systém také ušetří pružné obalové fólie za 500 000 korun ročně,“ shrnuje hlavní přínosy Ing. Dalibor Čáp, vedoucí oddělení techniky a energetiky z Budějovického Budvaru. „Divácky nejatraktivnější součástí je robotické rameno, kterému naši zaměstnanci začali říkat Emil. Je to první robot tohoto typu, který se využívá v českém nápojovém průmyslu. Jeho práci mohou dobře pozorovat i návštěvníci pivovaru z turistické galerie,“ dodává pan Čáp. Výrobcem robotu (obr. 2) je firma Kuka.
 
Protože lahvové linky Budějovického Budvaru není možné vyřadit z provozu na dobu delší než čtrnáct dní, probíhá již od roku 2005 postupná výměna strojů po etapách. V uplynulých letech byly v rámci tohoto procesu vyměněny myčky lahví (2005), modernizovány pastéry (2006), pořízeny nové etiketovací stroje (2007 – viz článek Nové stroje pro lahvové linky v Budvaru; Automa, 2007, č. 4), plniče láhví (2008) a stroj na paletizaci přepravek (2009). Konečným cílem modernizace je zvýšení kapacity stáčírny lahví, která se díky dlouhodobě rostoucí poptávce po pivu z Budějovického Budvaru stává nejužším místem výrobního procesu.
(ed)
 
Obr. 1. Spirálový dopravník s patrovým uspořádáním je významnou inovací balicí linky
Obr. 2. Robot pro skládání jednotlivých vrstev na palety dostal jméno Emil