Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Bezstarostné ovládání na nejvyšší úrovni

číslo 3/2005

Bezstarostné ovládání na nejvyšší úrovni

V oblasti řízení a vizualizace procesů jsou dnes programovatelné automaty již standardním řídicím prvkem – mozkem celého zařízení. Těžko si lze v současné uspěchané době představit, že by programovatelný automat s plochým displejem typu TFT a řadou ovládacích prvků byl umístěn mimo stroj a obsluha by musela každou změnu výrobního programu provádět bez možnosti vizuální kontroly výrobního procesu. Operátor nesmí ztratit důležitý přímý kontakt s výrobním procesem a navíc musí mít možnost v daný okamžik rychle reagovat na nastalé změny. Je-li ovládací panel umístěn v těsné blízkosti ovládaného stroje, je řídicí zásah otázkou momentu; tak také klesají výrobní náklady. To je konkurenční výhoda pro každého výrobce.

Obr. 1.

Obr. 1. Ovládací panel VIP6000

Firma Rittal je největší světový výrobce panelů pro automatizační prvky a prvenství jí náleží i v mnohých dalších oblastech týkajících se rozváděčové techniky.

Zákazníci od ovládacích panelů očekávají vysoký stupeň krytí (Ingress Protection – IP) a zároveň i značnou mechanickou odolnost. Ve většině případů využívá firma Rittal ke stavbě panelů protlačované profily z lehké slitiny na bázi hliníku, tvořící boční stěny, v kombinaci s deskami z obdobného materiálu na přední a zadní stěně. Panely z lehké slitiny mají velmi dobrou tepelnou vodivost, a tudíž velmi dobře předávají ztrátové teplo z aktivních prvků do okolí. Menší je i hmotnost ovládacího panelu. Konkurenční výhodou výrobců strojů je i atraktivní vzhled, který je proto u výrobků firmy Rittal naprostou samozřejmostí.

Stálou nabídku ovládacích panelů typu VIP6000 (obr. 1) či Optipanel (obr. 2), která si už i v ČR našla pro svou kvalitu, technické parametry a nepřeberné množství možností provedení svoji stálou klientelu, doplňují nová řešení, kterými firma Rittal vždy v dostatečném předstihu reaguje na požadavky svých zákazníků a trendy na trhu.

Obr. 2.

Obr. 2. Ovládací panel Optipanel

Firma Rittal přichází i v roce 2005 s novým řešením. Výhodou nového ovládacího panelu Comfort-Panel (obr. 3) jsou především standardizované hloubky 38, 75, 153 a 156 mm. Jinak lze opět volit rozměry čelního tabla a k dispozici je vyklápěcí klávesnicová část. Je splněn i požadavek na maximum ochrany před vlivy prostředí a na pohodlí obsluhujícího personálu.

Ovšem ani hliník nelze využít všude. Například do provozů potravinářského či chemického průmyslu dodává firma Rittal panely v provedení kombinujícím ušlechtilou ocel a velmi odolné plasty (obr. 4).

Na nový trend, kterým je využívání průmyslových PC k řízení technologických linek, firma zareagovala nabídkou aktivních prvků především pro vizualizaci. Displeje typu TFT i s dotykovou obrazovkou lze integrovat do rámečků z lehké slitiny, které jsou určeny pro přímou montáž do ovládacích panelů se stupněm krytí IP65. Zcela jedinečné řešení představuje TFT displej umístěný v ovládacím panelu z ušlechtilé oceli s výsledným krytím IP69K.

Firma Rittal Czech je v současnosti, ve spolupráci s domácími výrobci ovládacích panelů, schopna nabídnout kompletní ovládací panel včetně TFT displeje a průmyslového PC sestavený zcela podle potřeb zákazníka (obr. 5).

Obr. 3. Obr. 4. Obr. 5.

Obr. 3. Nový ovládací panel Comfort-Panel
Obr. 4. Ovládací panely z ušlechtilé oceli a velmi odolných plastů pro potravinářství apod.
Obr. 5. Zástavba kompletního ovládacího panelu s displejem a průmyslovým PC, sestaveného na zakázku

Upevnění ovládacích panelů řeší společnost Rittal naprosto univerzálním nosným systémem, který může nést panely různých velikostí a hmotností a přitom měnit polohu ve všech osách. Novinkou v této oblasti je výškově přestavitelný stojan s elektrickým ovládáním.

Výhodné je, že nyní již není třeba dlouze vybírat v katalozích a skládat vizualizační a ovládací systémy z komponent od různých výrobců. U firmy Rittal lze vždy nalézt komplexní řešení. K dispozici je zde tým zkušených specialistů na jednotlivé produkty a obchodních zástupců.

Nejnovější řešení ovládacích panelů představí firma Rittal na veletrhu Amper ve dnech 5. až 8. dubna 2005 na pražském výstavišti PVA v hale číslo 2.

Jiří Nepraš, Lukáš Rychetský,
Rittal Czech, s. r. o.

Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: 234 099 000
fax: 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
http://www.rittal.cz