Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Bezpečný a chytrý dům

Pro každého z nás představuje domov bezpečnou oázu, do které se rád vrací. A každý si rád užívá zázemí a komfort, které mu domov poskytuje. Společnosti Jablotron a Loxone přicházejí ve společném projektu s řešením umocňujícím tuto představu ideálního domova – bezpečný a chytrý dům.

 
Alarm se stal již běžnou součástí mnoha domácností a jeho prvořadým úkolem je chránit majetek a zdraví obyvatel. Jak však rostou požadavky a očekávání zákazníků, stále častěji se objevuje i pojem „inteligentní dům“. Inteligentní nebo, chcete-li, chytrý dům znamená pohodlné ovládání jeho vybavení a zařízení: od automatizovaného ovládání osvětlení, žaluzií a vytápění až po řízení provozu multimédií. Sjednotit ovládání celého domu do jednoho centrálního prvku umožňuje Loxone Miniserver. S jeho použitím si jednotlivé technické systémy mezi sebou vyměňují informace, které lze dále využívat a např. reagovat na několik podnětů najednou – včetně začlenění funkce alarmu.
 
K tomu je určen převodník JA-121T, který je „můstkem“ alarmu Jablotron do systémů inteligentní elektroinstalace, jakými jsou i produkty společnosti Loxone. Tak je dosaženo integrace certifikovaného zabezpečovacího systému a chytrého domu.
 
Díky propojení inteligentních systémů s alarmem lze realizovat účinnou prevenci narušení objektu. Jakmile dá systém Jablotron signál miniserveru Loxone, začnou se přehrávat předem nastavené scénáře, což může pomoci chránit majetek a odradit případného narušitele. Chytrý dům např. okamžitě vytahuje žaluzie v celém domě, začíná blikat světly a spustí audiozařízení na maximum. Okamžitě jsou i informováni majitelé, a především dispečink bezpečnostního centra Jablotron, které okamžitě vysílá zásahové vozidlo přímo na místo.

(ed)