Aktuální vydání

celé číslo

04

2020

Balicí a plnicí linky, výrobní logistika

Příslušentví robotů

celé číslo

Bezpečnostní moduly Preventa XPS-MC a XPS-MP

číslo 5/2004

Bezpečnostní moduly Preventa XPS-MC a XPS-MP

Společnost Schneider Electric se celosvětově specializuje na obory přenosu a rozvodu elektrické energie a automatizace a řízení. Své výrobky dodává na český trh pod obchodními značkami Elektropřístroj Písek, Lexel, Merlin Gerin, Sarel, Square D, TAC, Telemecanique, Thorsman a Wibe. Nabízené komponenty, přístroje a zařízení jsou určeny k použití v průmyslu, stavebnictví, infrastruktuře, energetice a v domovních instalacích.

Důležitými produkty z nabídky značky Telemecanique jsou bezpečnostní moduly Preventa XPS-MC a Preventa XPS-MP.

Obr. 1.

Preventa XPS-MC

Programovatelný multifunkční bezpečnostní modul Preventa XPS-MC (obr. 1) je zkonstruován pro bezpečnostní aplikace požadující vedle zabezpečení stroje současně monitorování bezpečnostních funkcí.

Hlavním znakem modulu Preventa XPS-MC je 22 certifikovaných bezpečnostních funkcí určených pro aplikace podle ČSN EN 954-1. Jsou to funkce sledování nouzového zastavení, obouručního ovládání, polohy pohyblivých krytů, kódovaných magnetických spínačů, podložek citlivých na tlak a bezpečnostních světelných bariér, detekci nulových otáček atd. Všechny mohou být konfigurovány při použití softwaru XPS MCWIN pracujícího v prostředí Windows na PC. Software obsahuje menu 22 certifikovaných funkcí s možností výběru jejich kombinací a nastavení podmínek činnosti.

Jedna z konfigurací umožňuje jednoduše kopírovat nastavení bezpečnostní funkce na CD-ROM. Kopie slouží k přenosu konfigurace vytvořené v PC do modulu XPS-MC. Modul XPS-MC obsahuje komunikační rozhraní pro komunikaci s terminálem Magelis nebo programovatelným automatem, popř. pro diagnostiku prostřednictvím PC.

Modul Preventa XPS-MC je dodáván ve dvou verzích, a to buď se šestnácti bezpečnostními vstupy a deseti výstupy (čtyři reléové výstupy a šest polovodičových), nebo dvaatřiceti vstupy a deseti výstupy. Připojení je provedeno zásuvnými (plug-in) konektory se šroubovými pružnými svorkami. Bezpečnostní funkce modulu Preventa XPS-MC může být vybrána na poslední chvíli přímo na stroji.

Preventa XPS-MP

Modul Preventa XPS-MP monitoruje dvě bezpečnostní funkce nezávisle jednu na druhé. Funkce se s použitím tří tlačítek vyberou z nabídky patnácti předem definovaných funkcí. Jde o výrobek určený pro stroje s malým počtem bezpečnostních funkcí, jenž je současně také ideálním výrobkem pro oddělení údržby strojírenských podniků. Je tomu tak proto, že snižuje množství skladovaných nezbytných náhradních dílů na minimum.

Antonín Zajíček,
Schneider Electric CZ, s. r. o., marketing

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Technická podpora
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com

Praha - Thámova 13, 186 00 Praha 8
tel.: 281 088 111, fax: 224 810 849

Brno - Mlýnská 70, 602 00 Brno
tel.: 543 425 555, fax: 543 425 554

http://www.schneider-electric.cz

Inzerce zpět