Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Bezpečnostní modul 3TK2826 slučuje několik funkcí

Bezpečnostní modul 3TK2826 slučuje několik funkcí

Společnost Siemens uvádí na trh nový bezpečnostní modul 3TK2826, a rozšiřuje tak nabídku produktů pro použití v oblasti funkční bezpečnosti strojů a strojních zařízení. Přístroj monitoruje a vyhodnocuje správnou funkci senzorů, akčních členů i výstupních obvodů a v případě potřeby zajišťuje uvedení stroje do bezpečného stavu. Parametry funkcí se nastavují posuvnými přepínači na čelním panelu.

Obr. 1.

Ke vstupům bezpečnostního modulu 3TK2826 je možné připojit buď jeden senzor s dvěma kontakty, nebo dva senzory, každý s jedním kontaktem. Přitom není rozhodující, jde-li o dva rozpínací kontakty, např. vypínače pro nouzové zastavení, nebo jeden zapínací a jeden rozpínací kontakt magnetického spínače. Kromě elektromechanických senzorů mohou být připojena také elektronická snímací ochranná zařízení, jako např. světelné závory.

Vyhodnocování příčného zkratu, tj. zkratu mezi vstupními svorkami při dvoukanálovém zapojení, umožňuje detekci závady v připojovacích obvodech senzorů. Tím je vyloučeno selhání bezpečnostní funkce způsobené poškozením připojovacích vodičů senzorů. Z dalších funkcí stojí za zmínku nastavení doby odskakování kontaktu (10 ms nebo 50 ms), volba automatického nebo manuálního startu či automatická kontrola funkce po připojení napětí. Především při použití ve vodohospodářství je zajímavá funkce „automatický start po výpadku napětí“. Bezpečnostní moduly 3TK2826 ve vodohospodářských zařízeních mohou být umístěny velmi daleko od sebe, a je tedy výhodné, že po výpadku napájecí sítě nemusejí být ručně restartovány.

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, e-mail: adprodej.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad