Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Bezpečnostní dveřní zámky pro automobilový průmysl a obráběcí stroje

Německá firma Euchner, která byla založena před více než 50 lety, patří mezi světovou špičku ve vývoji a výrobě bezpečnostních spínačů a dveřních zámků, zejména pro automobilový průmysl a výrobce obráběcích strojů. Mezi klíčové vlastnosti všech jejích produktů patří nekompromisní kvalita a neustálé inovace. Novinky v oblasti bezpečnostních dveřních zámků představuje tento článek.
 

Jedna hlava – více typů

Firma Euchner svým zákazníkům nyní poskytuje větší volnost při výběru dveřních spínačů a zámků. Nezáleží na tom, zda zákazník používá zámky typu STM, STP, STA nebo TWIN – nová řada zámků S zahrnuje mnoho typů, lišících se vlastnostmi a odolností, avšak majících naprosto identickou kovovou spínací hlavu se stejným akčním členem.
 
Hlava je velmi robustní a lze ji snadno otáčet po 90 stupních. Způsob montáže a rozteče otvorů jsou u všech typů shodné – tím se značně zjednodušuje konstruování i servis strojů. Blokovací síla je 2 500 N.
 
Podle náročnosti provozního prostředí si zákazník může vybrat zámek s plastovým (STP, STM) nebo celokovovým tělem (STA), k dispozici jsou i verze s elektrickým i mechanickým zamykáním, nouzovým odemknutím zevnitř chráněného prostoru, se signálními LED apod. Tvar a šířka pouzdra jsou přizpůsobeny montáži na hliníkové profily, které se často používají pro výrobu ochranných oplocení nebezpečných strojů.
 
Spínače a zámky se dodávají s různými konfiguracemi spínacích jednotek, naprostá většina z nich spíná bezpečně i proud o velikosti jen 1 mA, což umožňuje zapojit je přímo na vstupy řídicích systémů.
 
Značných úspor materiálu a času při montáži lze dosáhnout použitím sběrnice AS-Interface Safety at Work. Její výhodou je také velmi rychlá a jednoduchá diagnostika celé sítě a v ní zapojených bezpečnostních prvků prostřednictvím zcela nových monitorů SMO a GMO. Ty jsou plně kompatibilní se standardními monitory společně vyvinutými konsorciem významných firem z oblasti bezpečnosti a senzoriky. Jejich cena je obdobná, ale navíc obsluze poskytují nesrovnatelný komfort a diagnostické možnosti. Díky velkému vestavěnému displeji s podsvícením není dokonce ani nutné připojovat monitor PC (obr. 1).
 

TWIN – jeden zámek pro dvoje dveře

Euchner také nabízí možnost současně chránit dvoje dveře jedním zámkem STP Twin (obr. 2). Tělo tohoto zámku je identické s řadou STP/STA, novinkou jsou dvě kovové spínací hlavy se vzájemnou mechanickou vazbou – jeden zámek tedy chrání dvoje posuvné nebo sklopné dveře současně.
 
Výhody jsou zcela zřejmé: nejde jen o to, že se lze obejít bez jednoho spínače. Ušetří se také náklady na vodiče, druhé bezpečnostní relé a práce při montáži. Spínače Twin jsou tedy skutečně cenově velmi efektivním řešením.
 
Jako příslušenství se pro spínač STP Twin dodává i mechanické uvolnění zámku klíčem. Klíčem je možné zablokovat funkci zamknutí, takže obsluha nemůže být uvnitř stroje uvězněna, např. při čištění nebo údržbě, jestliže se dveře neočekávaně zavřou. Stav blokování zamykání je viditelný průhledným okénkem v hlavě zámku.
 

BiState pro prevenci uvíznutí osob

Současné právní předpisy požadují používat u krytů nebezpečných strojů dveřní zámky, které dovolují otevřít dveře teprve v okamžiku, kdy je stroj již zastaven. Nejčastěji se používají zámky zamykané mechanicky (pružinou) a odemykané elektricky (přiložením napětí na solenoid) – tak to ostatně předepisuje norma EN 1088. Tento princip má však jednu nevýhodu: je-li stroj bez napětí, dveře se při zavření uzamknou a osoba provádějící údržbu či čistící stroj je uvnitř uvězněna. To však odporuje požadavkům předpisů, pokud není instalováno zařízení umožňující otevřít zámek zevnitř. Nejčastěji se tedy lze v praxi setkat s klíčem nebo bovdenem určeným pro odblokování. To ale neřeší prevenci uvíznutí osoby, pouze následky nastalé situace. Proto firma Euchner vyvinula zámek STF, který byl vybaven dvěma solenoidy, z nichž jeden pracoval jako „paměť“ stavu před vypnutím napájení stroje. Byl-li tedy v okamžiku vypnutí napájení zámek uzamčen, nebylo možné jej otevřít. Jestliže byl odemčen, nemohl se uzamknout ani při uzavření dveří. Tak bylo zcela vyloučeno, aby uvnitř uvízly osoby.
 
Letos firma Euchner představila naprosto unikátní novinku – dveřní zámek STP-BI (obr. 3), který jako první ze zámků Euchner využívá unikátní řešení BiState. Zde je pomocný solenoid nahrazen „pamětí“ tvořenou permanentním magnetem. Rozměry solenoidu s řešením BiState jsou téměř identické s rozměry zámku běžného typu, takže jej lze instalovat do všech zámků celé řady TP i do nových dvojitých dveřních zámků Twin. Další změnou je integrovaná elektronika pro řízení solenoidu.
 
František Blažek,
 
Obr. 1. Monitor Euchner GMO pro připojení ke sběrnici AS-Interface Safety at Work má také rozhraní Profibus
Obr. 2. Unikátní dveřní zámek STP-TWIN pro dvoje dveře
Obr. 3. Zámek STF a jeho nástupce STP-BI