Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Bezpečnost lanovek a lyžařských vleků v Alpách zajišťuje řídicí systém Simatic S7-1500

Provoz lanovek a lyžařských vleků podléhá přísným normám a bezpečnostním předpisům. Proto je nezbytné sledovat při jejich provozu asi dvacet bezpečnostních ukazatelů. Největší pozornost je věnována brzdovým systémům, které se navzájem sledují a v případě poruchy aktivují nouzové zastavení. Aby vše dokonale a bezpečně fungovalo, je zapotřebí řídicí systém, který je spolehlivý a snadno ovladatelný. Na projekty řízení lanovek se specializuje společnost Tscharner Technik, jež pro své řídicí systémy používá produkty řady Simatic S7-1500 od společnosti Siemens. Konkrétně jde o kompaktní CPU 1510-SP-F, založený na distribuovaném I/O systému ET 200SP. Tento řídicí systém obsahuje vlastní software a bezpečnostní prvky. Při vývoji nové verze softwaru bylo aktualizováno rozhraní HMI.

Poprvé bylo nové řešení instalováno na vlecích a lanovce ve švýcarském areálu Rosswald u střediska Brig. Nový řídicí systém zaujme intuitivním ovládáním a srozumitelným displejem. Zařízení navíc analyzuje všechna data týkající se lanovky, jako je rychlost nebo zrychlení, a přenáší je do pohonné soustavy. V případě poruch je kdykoliv možné provést údržbu prostřednictvím dálkového připojení VPN (Virtual Private Network).

 

Všechny informace na první pohled

Pro obsluhu lanovek a vleků jsou najímáni sezónní pracovníci, již se často střídají. Obsluha má proto k dispozici jednoduchou a jasnou vizualizaci, která je intuitivní a snadno pochopitelná. Ovládání je založeno na koncepci dvou tlačítek: prvním tlačítkem obsluha odsouhlasí nastavení jednotlivých částí zařízení a vyřešení případných chybových hlášení, druhým tlačítkem zařízení spustí. Stav celého vleku nebo lanovky je možné sledovat na srozumitelném 7" dotykovém panelu Simatic HMI (Human Machine Interface).

Data se s pohonnou soustavou vyměňují prostřednictvím otevřeného průmyslového standardu Ethernet Profinet.

 

Globální podpora

Pro snadnou a rychlou údržbu v případě poruchy zařízení nepotřebuje připojení k internetu. Přístup na dálku zajišťuje GSM modem, který může řídicí systém použít ke komunikaci se serverem firmy AVM Engineering AG (AVM) prostřednictvím VPN. Personálu obsluhy lyžařských vleků tak lze kdekoliv na světě kdykoliv poskytnout dálkovou podporu a pomoc.

 

Oblíbené řešení

Projekty společností Tscharner a AVM s využitím řídicích systémů a komponent Siemens se osvědčují po celém světě. Na konci roku 2018 byla v Nepálu uvedena do provozu duální lanovka, jejíž kabina může přepravit až dvacet osob do výšky přesahující 3 200 m. Po pouhých dvou týdnech projektových prací mohla být lanovka předána provozovateli.

Více informací o řídicích systémech společnosti Siemens lze nalézt na siemens.cz/simatic.

(Siemens)

Obr. 1. Pro řízení lanovek a lyžařských vleků platí přísné normy a bezpečnostní předpisy

Obr. 2. Řídicí systém Simatic S7-1500 zaujme intuitivním ovládáním a srozumitelným displejem