Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Bezpečnost a snadné používání kolaborativních robotů

Dánská společnost Univesal Robots byla založena v roce 2005 a její zakladatelé z univerzity v Odense měli jasnou vizi – vstoupit na trh s kolaborativními roboty, které budou prospěšné podnikům jakékoliv velikosti, tedy i malým a středním firmám. Jak se daří tuto vizi naplňovat, na to jsme se zeptali Slavoje Musílka, generálního manažera pro střední a východní Evropu společnosti Universal Robots 

První kolaborativní robot dodala společnost Universal Robots v roce 2008, tedy před jedenácti lety. Mohl byste prosím vysvětlit, kam se vývoj v tomto oboru do té doby posunul jak z technické, tak bezpečnostní stránky?

Od roku 2008 jsme ušli opravdu dlouhou cestu ve vývoji kolaborativních robotů. Hlavní změny se posledních jedenáct let odehrávaly ve dvou rovinách – technické a legislativní. Minulý rok jsme na trh úspěšně vstoupili s novou řadou kolaborativních robotů eSeries, které díky novým technologiím pomáhají efektivněji řešit ještě více úkolů. Roboty eSeries jsou přesnější a citlivější díky integrovanému silově momentovému senzoru. Nová je také řídicí jednotka, která je nyní čtyřikrát rychlejší. Nerad bych opomenul celkem sedmnáct nových bezpečnostních funkcí, přičemž všechny splňují normy EN ISO 13849-1, Cat. 3. PL d, všechny certifikované TÜV NORD.

Legislativní vývoj spočívající v aktualizaci a vzniku nových norem a specifikací vedl k tomu, že kolaborativní roboty jsou nyní nedílnou součástí výrobních operací. 

Jaký vývoj u kolaborativních robotů předpokládáte? Opět prosím z hlediska technického řešení a bezpečnosti.

Počítáme s dalším rozvojem legislativy, se kterou půjdou ruku v ruce také bezpečnostní možnosti. Už nyní ale vidíme řadu chytrých řešení. Směr, který mě v oblasti bezpečnosti velice zaujal, je umísťování bezpečnostních prvků na konec robotického ramene. Zjednodušeně by se to dalo popsat jako bezpečnostní skener nebo závora, kterou si robot nosí s sebou. Z hlediska technického řešení mohu hovořit především za naši společnost. V Universal Robots se zaměřujeme obzvláště na uživatelský komfort, protože kolaborativní robot pro nás neznamená pouze bezpečnost, ale hlavně snadnost používání. Proto neustále přidáváme nové funkce, které výrazně zjednodušují vývoj aplikací. Osobně si myslím, že zjednodušování programování a interakce s uživateli budou směrem, ve kterém můžeme v budoucnu očekávat velký vývoj. 

Přiblížil byste prosím platformu Universal Robots+?

Universal Robots se zaměřuje na vývoj robotických ramen. Zároveň chceme dát našim zákazníkům jistotu, že si mohou navrhnout celé řešení včetně uchopovačů, koncových nástrojů, kamer nebo softwaru sami. Tyto prvky fungují bezproblémově a programují se stejně jednoduše jako samotné rameno. Proto vznikla platforma Universal Robots+ (UR+), která výrobce takových produktů sdružuje a díky přísnému certifikačnímu procesu také zajišťuje splnění náročných požadavků na funkčnost.

V současné době se počet certifikovaných produktů UR+ blíží dvěma stovkám. Počet společností zapojených do této platformy už přesáhl 400. I do budoucna plánujeme pokračovat v rozšiřování sítě certifikovaných partnerů Universal Robots po celém světě. 

Jak funguje školicí program Universal Robots Academy v České republice a v ostatních zemích střední a východní Evropy?

Společnost Universal Robots jakožto globální lídr ve svém oboru přikládá velký význam vzdělávání v oblasti kolaborativní robotiky. Kromě klasických prezenčních kurzů jsme vytvořili webovou platformu Universal Robots Academy. V současnosti je k dispozici devět výukových online modulů, pomocí kterých si mohou zákazníci, studenti, ale i široká veřejnost vyzkoušet, jaké to je, naprogramovat kolaborativní robot. Tato webová aplikace je navržena tak věrně, že z hlediska uživatele je rozdíl oproti klasickému „fyzickému“ školení minimální. UR Academy se u veřejnosti setkává s takovým úspěchem, že jsme se rozhodli celou platformu v blízké době přeložit do češtiny. Určitě bych neměl opomenout zmínit, že toto školení může kaž­dý absolvovat zcela zdarma.

Co se týče prezenčních školení, poskytuje Universal Robots školení pro systémové integrátory a koncové uživatele prostřednictvím sítě autorizovaných školicích středisek a certifikovaných školitelů v celém regionu. 

Jak se daří uplatňovat koboty na českém trhu a v ostatních zemích střední a východní Evropy? V kterých aplikačních oblastech máte dobré výsledky, do kterých oborů byste rádi pronikli?

Střední a východní Evropa patří mezi regiony, které jsou velmi úspěšné. Asi pro nikoho nebude překvapením, že Česká republika se dlouhodobě řadí mezi tahouny tohoto úspěchu. Již tradičně můžete naše roboty vidět v automobilovém nebo elektrotechnickém průmyslu, ale stále více pronikají do malých a středních podniků různého zaměření. Mezi typická nasazení robotů patří manipulace s díly, obsluha obráběcích strojů, vstřikovacích lisů, šroubování, osazování dílů nebo paletizace. Poslední dobou se koboty začínají stále více prosazovat například při svařování. Naším cílem a vůbec i prvotní myšlenkou kolaborativní robotiky je proniknout do širokého spektra lidských činností – tedy i tam, kde si lidé nedokázali dříve využití robotů vůbec představit. 

Spolupracujete s univerzitami a středními školami?

Ano, s univerzitami a středními školami spolupracujeme dlouhodobě. V dubnu tohoto roku jsme bezplatně zapůjčili náš kolaborativní robot Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde pomohl studentům utkat model experimentálního obydlí z konopných vláken. Naše roboty najdete v laboratořích mnoha předních vysokých škol. S roboty Universal Robots má nově možnost pracovat i více než 1 500 studentů středních odborných škol v Moravskoslezském kraji, kde jsou využívány pro praktickou výuku ve specializovaných učebnách. 

Děkuji za rozhovor a přeji další úspěšné roky v Universal Robots. 

Rozhovor vedla Eva Vaculíková.

Obr. 1. Slavoj Musílek, generální manažer pro střední a východní Evropu společnosti Universal Robots