Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Bezkontaktní měření teploty infračervenými teploměry firmy IRtec

Bezkontaktní měření teploty ve výrobním procesu je speciální disciplína vyžadující kvalitní a spolehlivé přístroje. V tomto oboru se již osvědčily výrobky firmy IRtec, která je nově součástí tradičního výrobce procesních kalibrátorů, AOIP (Francie). Od letošního roku jsou výrobky firmy IRtec plně dostupné a podporované i na českém a slovenském trhu prostřednictvím společnosti Tectra a. s. K dispozici jsou přístroje ve verzi přenosné – tedy ruční infračervené teploměry – i ve verzi pro instalaci napevno do výrobního procesu. Přístroje obou řad disponují laserovým zaměřováním měřeného objektu.

 Ruční teploměry

Ruční teploměry řad MicroRAY PRO, P500+, P1000 a P2000 pokrývají rozsahy měření do 600, 100 a 2000 °C. Pracují s vlnovou délkou 4 až 16 µm, model P2000 také s vlnovými délkami 1 a 1,6 µm. Ruční přístroje jsou vybaveny vstupem pro externí snímač teploty Pt1000 nebo termočlánek v závislosti na pracovním rozsahu přístroje (obr. 1).

K dispozici je rozhraní USB pro sběr dat z přístroje a software pro jejich zpracování. Emisivitu lze volit z menu na přehledném grafickém displeji.

 Napevno instalované teploměry

Teploměry této kategorie jsou dodávány v řadě Rayomatic s označením 14, 20, 40 nebo 60. Základní spektrální pásmo je 4 až 16 µm, u modelů 20 a 40 lze volit i jiná spektrální pásma podle požadovaného typu měření (3,43; 3,9; 4,6; 5,1 a 7,9 µm). Každý z modelů je možné dodat s optickou čočkou v několika variantách podle vzdálenosti měřeného objektu. Výstupním signálem je stejnosměrný proud 4 až 20 mA, přístroje řady Rayomatic 40 mají také digitální výstup. Provozní infračervené teploměry Rayomatic lze nastavovat prostřednictvím sériového rozhraní a konfiguračního softwaru. Díky tomu je možné volit rozsah i emisivitu a zároveň zaznamenávat data v reálném čase.

U modelů Rayomatic 20 a Rayomatic 40 sahá rozpětí teploty do 1 600 °C. Pro měření vyšších teplot, až do 2 000 °C, je určen model Rayomatic 60, který je vybaven optickým kabelem pro přenos signálu do snímače prostřednictvím optického vlákna z důvodu tepelné expozice elektronické části provozního teploměru.

Příslušenství

Vzhledem k náročnému prostředí, v němž se teplota bezdotykově měří, je třeba zajistit, aby byl vlastní infračervený teploměr udržován v přijatelné teplotě a jeho optické vybavení v přijatelné čistotě. Součástí nabídky je proto i příslušenství v podobě adaptérů pro montáž teploměrů, chladicích plášťů (vodní i vzduchové) a systémů pro ofukování čočky teploměru. Pro vlastní montáž lze volit z mnoha zakončovacích šroubení teploměru.

 Podpora a servis

Teploměry IRtec jsou uváděny na trh se silným zázemím v podobě servisní a aplikační podpory. Již při volbě přístroje je uživateli doporučena nejvhodnější konfigurace. Součástí dodávky může být i kalibrační list přístroje, který je u modelů Rayomatic 40 a vyšších standardní součástí dodávky. Zájemci si mohou vyžádat podrobnou dokumentaci a nezávaznou informaci o ceně teploměrů IRtec.

 Ing. Jan Kašpar, Tectra, a. s.