Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Bezdrátové komunikace: fakta versus fikce

číslo 3/2004

Bezdrátové komunikace: fakta versus fikce

Jedním z nejčastějších mýtů provázejících bezdrátové komunikační sítě je, že případně nahradí veškerá vedení. Takovéto představy ovšem neodpovídají skutečnosti a ze tří zcela zásadních důvodů – finanční náklady, kapacita a napájení – patří spíše do říše snů než do reality.

Rozdíl v nákladech je hlavním důvodem převahy vedení nad bezdrátovou komunikací. Spojení vodiči je dosud stále levnější než bezdrátové. Zejména proto, že uživatelé bezdrátového spojení si musí pořídit dodatečné modemy a moduly rozhraní. Také čipy pro „bezdrátové“ protokoly jsou dražší než čipy používané pro přenos prostřednictvím vedení, a to nyní asi sedmkrát. A i když budou jejich ceny dále klesat, cenový rozdíl ve prospěch „drátu„ před „bezdrátem„ zůstane významný, v závislosti na požadavcích trhu a odpovídajících objemech výroby. Pro rozdíly v nákladech budou bezdrátová řešení nadále vyhrazena jen pro ty aplikace, které jsou bez nich nerealizovatelné.

Kapacita bezdrátové sítě je menší než kapacita jejího předchůdce s přenosem po vedení. Počet sítí, které mohu být instalovány v libovolném závodě, je při použití vedení téměř neomezený. Je-li ale v tomtéž prostoru v provozu příliš mnoho bezdrátových sítí a zařízení, mohou se navzájem rušit.

Napájení, které je z pohledu průmyslového provozu jednou z klíčových položek, bezdrátová síť v podstatě neřeší. Ať už je v dílně či jinde použito jakékoliv zařízení, musí mít nějaký zdroj energie. Jednoduše řečeno se zcela bez vedení nelze obejít.
[Rockwell Automation, 2003.]

(kp)

Inzerce zpět