Aktuální vydání

celé číslo

12

2019

Automatizace v energetice a pro efektivní využívání energie

Bezpečnost strojů a zařízení, bezpečnostní PLC moduly

celé číslo

Balluff sází na inovace

Společnost Balluff kontinuálně rozvíjí inovační aktivity ve všech oblastech své činnosti, ať jsou to senzory a snímače pro měření polohy a pohybu, systémy strojového vidění, průmyslová komunikační technika nebo technika pro identifikaci. Článek přibližuje několik vybraných novinek z širokého sortimentu této firmy. S celou nabídkou společnosti Balluff se budou moci návštěvníci seznámit na veletrhu Amper (hala 3, stánek A12).
 

Snímače pro zpracování obrazu BVS

Snímače pro zpracování obrazu BVS již nejsou odborníkům na automatizační techniku a čtenářům časopisu Automa neznámé. Jde o osvědčenou řadu snímačů, jejichž nabídku nyní společnost Balluff rozšířila o novou typovou řadu BVS-C. Na rozdíl od snímačů BVS-E, které se konfigurují z počítače pomocí softwaru ConVis, snímače BVS-C se nastavují konfigurátorem (obr. 1). Výhodu tohoto řešení ocení především ti uživatelé, kteří potřebují systémem strojového vidění doplnit již existující stroj nebo zařízení. Konfigurátor snímače má kvalitní barevný 3,5" displej s velkým rozlišením. Umožňuje in situ sledovat stav snímače a testovat jeho funkce. Uživatel si může vybrat z různých nástrojů, jako je detekce hran, testování jasu, srovnávání kontrastu, rozpoznávání znaků, detekce zadaných vzorů, kontrola a porovnání rozměrů.
 
Přednost jednoduchého nastavení vynikne zvláště tehdy, když je třeba kontrolovat různé díly v časově proměnných intervalech. Nastavení snímače je možné chránit proti náhodným i úmyslným změnám heslem. Konfigurátor nepotřebuje vlastní zdroj napájení − je napájen ze snímače stejným kabelem, kterým se přenášejí data. Lze jej namontovat na lištu DIN nebo do ovládacího panelu.
 
Snímače BVS-C jsou nabízeny s objektivy dvou verzí. Každý snímač má tři volně programovatelné tranzistorové výstupy. Kabel se připojuje průmyslovým konektorem M12, krytí celého snímače je IP54.
 
Pro bezchybnou funkci snímačů obrazu je bezpodmínečně nutné správné osvětlení zorného pole. Uživatel si může vybrat z různých druhů světelných zdrojů: bodové, kruhové nebo ploché. Difuzér, který je k dispozici pro kruhový zdroj světla, se používá v případě, že se v zorném poli vyskytují rušivé lesklé plochy.
 
Ploché zdroje světla (obr. 2) používají kvalitní LED, které zajišťují intenzivní a stejnoměrné osvětlení. Jsou velmi vhodné pro zadní osvětlení. Dodávají se ve dvou rozměrech: 50 × 50 mm a 100 × 100 mm. Hliníkový kryt a optické prvky z PMMA zaručují krytí IP54.
 
Nové bodové zdroje využívají červené nebo bílé LED. Jsou ideální pro případy, kdy je třeba přivést světlo na zcela přesné místo.
 
Nabídku doplňují kruhové osvětlovače. K dispozici jsou s červenými nebo infračervenými LED. Zajišťují dostatečné osvětlení i při větších snímacích vzdálenostech. Kruhové osvětlovače jsou u snímačů pro zpracování obrazu nejběžnější. Standardní volbou jsou osvětlovače s viditelným světlem, infračervené osvětlení je vhodné pro úlohy, kde viditelné světlo ruší nebo negativně ovlivňuje snímaný objekt.
 

Difuzní optický snímač BOS 50K

V sortimentu společnosti Balluff je kompletní nabídka optických snímačů, s nimiž lze realizovat všechny běžné i méně běžné úlohy, kde použití této techniky připadá v úvahu. Přesto i zde je prostor pro inovace a doplňování sortimentu novými prvky s lepšími parametry.
 
Snímače BOS 50K (obr. 3) jsou nové výkonné optické difuzní snímače k detekci objektů. Jejich rozsah je od 200 do 2 000 mm. Mají přijímač s Fresnelovou čočkou, který je zvláště výhodný pro snímání na velké vzdálenosti. Vzhledem k velkému rozsahu detekce najdou tyto snímače uplatnění tam, kde je nutné umístit je mimo nebezpečnou zónu. Mnohé příklady takových úloh je možné najít v montážní technice, v potravinářství nebo u balicích strojů.
 
Snímače s funkcí spínání při světle nebo tmě mají tranzistorové výstupy PNP nebo NPN. Spínací vzdálenost se nastavuje desetiotáčkovým potenciometrem. Snímače využívají funkci potlačení vlivu pozadí. Dvě LED, viditelné ze všech směrů, signalizují stav výstupu a poruchový stav.
 
Montáž snímačů BOS 50K zvládne i malé dítě. Nejjednodušší je, když lze snímač upevnit přímo k zařízení dvěma šrouby, pro něž jsou na snímači připraveny otvory. Alternativní možností je upevnění do svorky. Širší možnosti připojení nabízí univerzální montážní systém BMS. Při nastavení snímače pomáhá paprsek červeného světla, jehož stopa je dobře viditelná v celém měřicím rozsahu.
 

Odolný, prostorově úsporný modul Profibus IO-Link Master

Připojení snímačů prostřednictvím standardu IO-Link redukuje náklady na kabeláž, zrychluje uvedení zařízení do provozu a usnadňuje údržbu snímačů. Údaje získané ze snímačů lze koncentrovat v komunikačním modulu a odtud dál posílat po běžné průmyslové sběrnici. Opačným směrem je možné přenášet signály pro akční členy. Kromě toto lze pomocí IO-Link přenášet i parametry nastavení a diagnostická data.
 
Nový připojovací modul pro IO-Link a Profibus (obr. 5) má kompaktní tvar. Rozměry pouzdra ze zinkové slitiny, vybaveného výraznými kontrolkami LED, jsou jen 224 × 37 × 32 mm. Modul s krytím IP67 je vhodné použít zvláště tam, kde je pro jeho umístění omezený prostor, dále v prostředí s prachem, stříkající vodou nebo olejem a také tam, kde je nutná odolnost proti mechanickému poškození. Konektory M12 jsou univerzální pro připojení snímačů, akčních členů i rozbočovačů signálu. Modul se dodává ve dvou verzích, se dvěma nebo čtyřmi konektory pro IO-Link. V kombinaci s rozbočovači lze k jednomu modulu připojit až 68 senzorů. Nevyužité porty IO-Link lze použít jako standardní IO.
 
IO-Link, stručně vyjádřeno, nahrazuje složitost standardizací. Není rozdíl, zda je třeba přivést signály z analogových nebo binárních senzorů do řídicího systému nebo naopak parametry nastavení do senzorů, ke všemu se využívá standardní třívodičový kabel. Nejsou třeba žádné další kabely nebo stíněné kabely či speciální rozbočovací boxy.
 

Přenosný handheld se čtečkou RFID

Obor průmyslové identifikace se v několika posledních letech překotně vyvíjí. Impulzem je především uplatnění bezkontaktní radiofrekvenční identifikace − trend, který společnost Balluff zachytila už v samém počátku.
 
Nový odolný handheld vhodný do průmyslových podmínek, vybavený čtečkou a zapisovačem pro RFID (obr. 5), doplňuje sortiment prostředků pro rádiovou identifikaci BIS. Čtecí a zapisovací hlava RFID se vyznačuje velkou funkční vzdáleností. Praktické příslušenství, jako např. pistolová rukojeť, usnadňuje obsluze práci. Pro čtení čárových a maticových kódů je možné handheld vybavit laserovým skenerem. Krytí přístroje je IP65.
 
Používání výrazně zjednodušuje vestavěný software. Handheld lze obsluhovat tlačítky nebo pomocí stylusu a dotykového panelu. Barevný displej je čitelný i za zhoršených světelných podmínek. Handheld lze využít i pro správu hesel karetního systému MIFARE. Pro tvorbu vlastních zobrazení a programů je k dispozici komfortní vývojový software. Na objednávku lze dodat i zařízení s již hotovými programy podle zadání zákazníka.
 
Pro bezdrátový přenos dat do řídicího systému, k tiskárně nebo PC se používá WLAN, popř. pro kratší vzdálenosti Bluetooth.
 

Závěrem

Rozvíjení technických inovací i v ekonomicky obtížné době je výraznou konkurenční výhodou. Pro zákazníky je to důkazem, že se na společnost Balluff mohou vždy spolehnout.
 
Obr. 1. Snímač obrazu BVS-C
Obr. 2. Plochý zdroj světla pro snímače obrazu BVS
Obr. 3. Kruhový zdroj světla pro snímače obrazu BVS
Obr. 4. Difuzní optický snímač BOS 50K
Obr. 5. Připojovací modul pro IO-Link a Profibus
Obr. 6. Průmyslový handheld se čtečkou RFID