Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

B:Tech – komplexní služby pro průmyslovou automatizaci

B:Tech – komplexní služby pro průmyslovou automatizaci

Společnost B:Tech se v prosinci loňského roku stala novým distributorem produktů firmy Mitsubishi Electric v České republice (viz Automa č. 4/2007). Mitsubishi Electric tím posiluje svou schopnost uspokojovat potřeby českých zákazníků a vyjadřuje svůj zájem o český trh.

V tomto rozhovoru pan Ondřej Hůlka, ředitel divize Komponenty společnosti B:Tech, čtenáře seznámí s tím, jaké plány má B:Tech ohledně distribuce komponent Mitsubishi Electric.

Co vás vedlo ke změně názvu? Firma Bohemian Technologies si již vybudovala určité jméno; navíc je změna názvu spojena s nemalými náklady na budování nové firemní identity.

Z původní malé firmy, zaměstnávající několik českých odborníků, se stala společnost se stovkou zaměstnanců, působící již na pěti kontinentech světa. Společnost prošla překotným růstem, obdobím zavádění produktů a služeb na trh a budováním organizace. Nyní můžeme směle prohlásit, že společnost je na trhu dobře etablovaná, finančně stabilní a s dobrou perspektivou dalšího rozvoje. Dosáhli jsme milníku, kdy přecházíme z počáteční fáze budování organizace do fáze stabilního trvalého růstu. Nastal tedy správný čas na změnu sídla firmy a zároveň na změnu jména firmy. Navíc původní název nevyjadřoval náplň činnosti firmy: nezabýváme se prodejem pouze české techniky nebo českých technologií. V neposlední řadě byl název Bohemian Technologies trochu nešikovný, protože byl velmi dlouhý.

Jaké jsou klíčové obory, v nichž společnost B:Tech podniká?

Na prvním místě jsou to budovy – měření a regulace v budovách, slaboproudé elektroinstalace atd. Většinou jde o účelové stavby: obchodní centra, sklady, výrobní haly, kancelářské budovy apod.

V průmyslu realizujeme dodávky na klíč, od nabídky, přes projekt a realizaci až po servis. Divize průmyslové automatizace a servis má nyní, po reorganizaci, dvě oddělení. Jedno se věnuje výhradně systému řízení turbín. Druhé má na starosti průmyslovou výrobu v plné šíři, ať je to potravinářství – tam se můžeme pochlubit mnoha úspěšnými zakázkami pro mlékárenskou výrobu –, automobilový průmysl, energetika, chemický průmysl, vodárenství nebo těžba surovin – velkou zakázkou byla např. rekonstrukce elektrovybavení důlního velkorypadla.

Z hlediska počtu zaměstnanců je největší divize strojírenské výroby. Zabývá se převážně přesným obráběním na zakázku a výrobou malých a středních sérií. Kapacita této divize se nyní rozšiřuje nákupem dalších moderních strojů a vybavení. Potřebovali bychom také kvalifikované dělníky, ale to začíná být problém. A nejen s dělníky. Potřebovali bychom více programátorů, inženýrů na pozice vedoucích projektů atd. Například do divize exportu služeb teď nastoupí dva programátoři z Rumunska. Díky tomu, že Rumunsko vstoupilo do EU, je zaměstnání rumunských odborníků snazší než dříve.

Abychom nakonec nezapomněli na oblast distribuce komponent, které by se rozhovor měl týkat. O jaké komponenty jde?

Jsou to komponenty pro průmyslovou automatizaci. V roce 2002 jsme navázali spolupráci s firmou Omron a stali jsme se jejich distributorem pro region Praha a střední Čechy. Postupně jsme získávali další regiony a přijímali další obchodní zástupce. Dále jsme náš sortiment doplnili tím, že jsme navázali spolupráci s firmou Weidmüller, potom s italskou firmou Giovenzana, která vyrábí spínací prvky pro rozváděče a pro výtahy a jeřáby, a distribuujeme též nízkonapěťovou spínací a jisticí techniku od firmy LS Industrial Systems (dříve LG Electric). Nejnovější a hlavní je samozřejmě navázání spolupráce s firmou Mitsubishi Electric.

Omron je japonská firma, Mitsubishi Electric také. Proč právě japonské firmy, je v tom nějaký záměr?

Záměr to není, na začátku byly osobní kontakty mezi naším ředitelem panem Urbanem a bývalým zástupcem firmy Omron z doby jejich společné práce u firmy Rockwell Automation. A firma Mitsubishi nás oslovila sama, když hledala nového distributora pro Českou republiku.

Jaký je vztah mezi vámi a pražskou kanceláří Mitsubishi Electric?

Mitsubishi Electric má v Praze obchodně-technickou kancelář pro Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko, která zajišťuje technickou podporu, servis a školení, mj. i pro distributory, tedy pro nás. Dříve byly tyto činnosti zajišťovány z jejich evropské centrály v Německu. Vybudování kanceláře v Praze je výrazem snahy posílit pozici na středoevropských trzích.

Školení programování a obsluhy PLC, měničů, operátorských panelů a dalších komponent Mitsubishi Electric pro naše zákazníky můžeme ale zajistit i my jako distributor v našich nových, moderních prostorech v Havlíčkově Brodě.

Vyjmenoval jste některé skupiny výrobků, ale Mitsubishi Electric má v sortimentu také např. roboty nebo systémy CNC. Distribuujete v ČR kompletní sortiment Mitsubishi Electric?

My zastupujeme divizi Factory Automation, dodávající kompaktní i modulární PLC, HMI, panelová PC, měniče, pohony, řízení polohy a pohybu, roboty a nízkonapěťovou spínací a jisticí techniku. Systémy CNC v sortimentu nemáme, ale v budoucnu bychom chtěli být aktivní i v této oblasti, protože má úzké vazby např. na pohony.

Jaké je vaše zaměření z oborového hlediska?

Naším cílem je prosadit produkty Mitsubishi Electric nejen ve strojní výrobě, ale např. i v potravinářství nebo v chemickém průmyslu. Plánujeme také využití řídicí techniky Mitsubishi v budovách, a dokonce již máme první zakázku pro významného japonského investora v ČR. Chceme být aktivní i na trhu s průmyslovými roboty. Mitsubishi Electric má silnou pozici především v segmentu menších robotů, do dvanácti kilogramů. Zde můžeme využít i našich inženýrských služeb, protože s dodávkou robotu je vždy spojena jeho montáž, uvedení do provozu, programování, servis atd. – to vše dokážeme zajistit.

Novinky od Mitsubishi Electric

Na novinky v sortimentu Mitsubishi Electric jsme se zeptali Karla Jandy, aplikačního inženýra firmy B:Tech.

Pane inženýre, které novinky v letošním roce považujete za nejzajímavější?
Jsou to např. moduly MES určené pro systém Q nebo pro grafické panely GOT1000. Dokážou přečíst hodnoty proměnných (tagů) z připojených zařízení a zapsat je do databáze v nadřazené úrovni řízení.

O těchto modulech jsme psali letos v čísle 6. Proč si myslíte, že jsou výhodné ve srovnání s běžnějším řešením, kdy funkce MES vykonává počítač nadřazené úrovně?
Výhoda je právě v tom, že tento počítač není zapotřebí, a ani není třeba programovat žádné rozhraní mezi PLC a nadřazenou databází; to vše dokáže modul MES. Je to ideální řešení např. pro vytváření provozních deníků a záznamů (reportů). Modul MES má navíc možnost při ztrátě komunikace ukládat data na kartu formátu CompactFlash. Těmito daty lze následně doplnit příslušnou databázi tak, aby žádné údaje nebyly ztraceny.

Jaké další novinky jste letos uvedli?
Na veletrhu Hannover Messe byl představen mikroprocesorový modul QS001CPU se dvěma procesory, certifikovaný pro úroveň funkční bezpečnosti SIL 3. K němu je k dispozici i karta pro CC-Link, takže lze realizovat i řešení s bezpečnostními vzdálenými I/O.

Nový je též grafický terminál GOT1020 s dotykovým displejem, s úhlopříčkou 3,7“ a zajímavou cenou. Display tohoto grafického terminálu je vysoce podsvícen LED diodami, to umožňuje použit jej též jako semaforu. Chystá se nový typ GOT1030 s úhlopříčkou 4,5“.

Zajímavé jsou také modemy MAM, určené pro rozesílání alarmů a výstražných hlášení. Mají vlastní logiku, takže dokážou např. při dosažení mezní hodnoty určité proměnné odeslat na vybraná telefonní čísla prostřednictvím SMS zvolený text.

Můžete prozradit, co dalšího Mitsubishi Electric chystá?
Očekávají se nová panelová průmyslová PC, která budou uvedena na trh ještě letos v září nebo říjnu. Budou mít rychlejší procesory a více paměti. Počátkem roku 2008 bude uvedena nová řada měničů frekvence FR-E 700 s výkonem 0,2 až 15 kW s podobnými vlastnostmi, jako mají stávající řady A 700 a F 700. A další novinky budou následovat...

Děkuji za informace.

Jaká je pozice firmy Mitsubishi Electric na trhu? Jaké jsou její přednosti?

Mitsubishi Electric je ve svém oboru na světě na třetím místě, v Asii dokonce na prvním a má tam stejnou pozici jako Siemens v Evropě nebo Rockwell v Americe. Pozice na českém trhu tomu zatím neodpovídá.

Předností společnosti Mitsubishi je, že je v technickém rozvoji vždy o krok napřed před konkurencí a zákazník od ní může očekávat spolehlivé produkty s výbornými technickými parametry. Zákazníci se v současné době stále více rozhodují podle nabídky inženýrských služeb a servisu. Abychom i v tom byli minimálně srovnatelní s konkurencí, budeme využívat jak naše vlastní inženýrské divize, tak partnery z řad systémových integrátorů.

Důležitým faktorem ovlivňujícím výběr automatizační techniky může být i to, že Japonsko je v Česku významným investorem a v investičních celcích, které se k nám dovážejí, bývá často právě japonská technika, ať už značky Mitsubishi, nebo Omron. Proto je tu velký prostor pro prodej nové techniky při rozšiřování výroby, modernizacích atd.

Zúčastníte se letos MSV v Brně?

Ne. Na jaře jsme se zúčastnili veletrhu Amper a na podzim v Hradci Králové na domácí elektrotechnickou výstavu Hradecký Ampér, která je určena speciálně pro velkoobchody s elektrotechnickými i automatizačními komponenty. Na strojírenském veletrhu v Brně nevystavujeme, protože už to není veletrh zaměřený na elektrotechniku a automatizaci. Když si vzpomenete na brněnské veletrhy před pěti a více lety, byla zde elektrotechnika a automatizace výrazně vidět, např. v pavilonu Z bylo naší konkurencí doslova přeplněno. Dnes výrobci a dodavatelé komponent z oboru elektrotechniky a automatizace MSV opouštějí nebo přinejmenším zmenšují své expozice: ABB vystavuje jen roboty, Schneider Electric zde nenajdete vůbec. Investice do tohoto veletrhu pro nás v tuto chvíli není v odpovídajícím poměru k tomu, co by nám přinesl.

Dáváme přednost tomu, že se v rámci projektů typu B2Fair účastníme zahraničních veletrhů; samozřejmě ne s komponentami, ale s nabídkou inženýrských služeb a kooperací. Začátkem září jsme se zúčastnili veletrhu HI Industry v Dánsku. Náš stánek pod záštitou agentury CzechTrade navštívil i generální ředitel CzechTradu Ivan Jukl a Obchodní rada ČR v Dánsku Miroslav Čančík.

Děkuji Vám za rozhovor.

Rozhovor vedl Petr Bartošík

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde