Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

B&R Innovation Day 2014

Dne 11. června 2014 se v hotelu Atlantis v Rozdrojovicích u Brna konal seminář B&R Innovation Day 2014: setkání firmy B&R s jejími zákazníky a partnery a současně možnost dozvědět se podrobněji o novinkách této firmy.

 
Jak konstatoval ředitel české pobočky firmy B&R Jan Ohřál, firma se cítí doma zejména v oborech, kde zákazníci očekávají více než standardní funkce a rozhraní. Působí přitom jak v oblasti strojní automatizace, tak automatizace spojitých a dávkových procesů. V první uvedené oblasti mě zaujaly zejména dalekosáhlé možnosti vyplývající ze vzájemné integrace řídicích systémů robotů, strojů CNC a programovatelných automatů. V podání společnosti B&R může jít o samostatné komponenty, které však navzájem bez obtíží komunikují, ale také o jednotné řídicí systémy, které v jedné řídicí jednotce vykonávají současně všechny řídicí funkce.
 
V oblasti automatizace procesní výroby se firma B&R chlubí především systémem APROL a technologickými nadstavbami En-Mon pro dohled nad spotřebou (popř. i výrobou) energie, ConMon pro sledování stavu strojů a PDA pro sběr provozních údajů. Na semináři zazněly zajímavé přednášky partnerů společnosti B&R: firmy Farmet o řízení lisoven oleje, firmy Net4Gas o systémech X20 na plynovodech a firmy ZAT o komunikačním systému Powerlink v Elektrárně Opatovice.

(Bk)