Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

B~IO – instalace na míru

Automa 2/2000

(firemní článek)

B~IO – instalace na míru

Obr. 1.

Nový instalační systém B~IO firmy Bosch je určen pro široké spektrum aplikací v automatizační technice: v kompaktním provedení pro přesně definované úlohy i jako modulární systém pro úlohy, v nichž se počítá s rozšiřováním či úpravami konfigurace systému v průběhu provozu. Obě řešení, kompaktní i modulární, lze použít pro většinu významných, světové rozšířených průmyslových sběrnic (PROFIBUS-DP, InterBus-S, CANopen nebo DeviceNet) a lze u nich využít širokého sortimentu připojovacích technik.

B~IO (Bus Input/Output) je možné použít i tam, kde je k dispozici jen omezený prostor. Přesto zůstává zachován plný uživatelský komfort, např. textový popis připojovacích bodů nebo indikační dioda LED.

Kompaktní verze B~IO je určena pro aplikace s předem přesně definovaným počtem účastníků na sběrnici. Je cenově výhodná a umožňuje realizovat množství kombinací digitálních vstupů a výstupů. Připojení sběrnice a I/O modul jsou v jediném bloku v kompaktním krytu. Kompaktní B~IO se dodává ve třech provedeních: širší s 32 vstupy nebo 16 vstupy a 16 výstupy nebo užší s 16 výstupy.

V modulárním provedení jsou moduly I/O a připojení sběrnice v oddělených blocích, které lze navzájem snadno propojit. Rozšíření sběrnice nebo výměna jednotlivých modulů jsou velmi rychlé. K jednomu modulu připojení na sběrnici je možné připojit až šestnáct bloků digitálních vstupů a výstupů. Bloky vstupů a výstupů jsou k dispozici v deseti různých provedeních s různými kombinacemi vstupních a výstupních signálů.

Obr. 2.

Vstupy a výstupy se připojují na čelní stranu modulů. Díky tomu je připojení velmi přehledné. Jednotlivé připojovací body lze označit textovými štítky. Tyto štítky je možné popisovat komfortním programem na PC přímo podle schématu zapojení.

Periferní zařízení lze k modulům připojit dvojvodičovým vedením. Pomocí adaptéru lze realizovat i trojvodičové nebo čtyřvodičové připojení. Na lištu DIN se moduly upevňují inovovaným způsobem bez pomoci pohyblivých dílů.

Vodiče se do modulu mohou připojovat různými způsoby šroubovými nebo pružinovými svorkami.

Všechny moduly vyžadují napájení 24 V DC a jsou opatřeny ochranou proti přepólování a přepětí.

ELSON spol. s r. o.
Vinohradská 184
130 00 PRAHA 3
tel.: +420-02-67 13 30 66
fax: +420-02-67 13 30 67
e-mail: trade@elson.cz

ELSON spol. s r. o.
Pražská 16
102 21 PRAHA 10
tel./fax: 02-81 01 76 60
Web: www.elson.cz
e-mail: elson@elson.cz