Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Autonomní vysokozdvižné vozíky spoléhají na průmyslové počítače Siemens

Rodinná firma Movanis vyvíjí a prodává autonomní vysokozdvižné vozíky. Pro optimální navigci a pohyb v terénu jsou vozíky vybaveny kamerami, skenery a senzory. Data a signály mimořádně rychle a a účinně zpracovávají průmyslové počítače Siemens. Autonomní vysokozdvižné vozíky se uplatňují především v automatizované výrobě a logistice a zároveň jsou praktickým řešením při nedostatku řidičů. 

Firma Movanis je rodinná belgická firma, která dodává automaticky naváděné vozíky pro logistiku (obr. 1). Vozíky mohou být provozovány ve výrobních halách i ve venkovním prostředí. „Kupujeme běžné vysokozdvižné vozíky, paletové vozíky a tahače vozíků od jejich výrobců a dodatečně je obohatíme o nejmodernější vybavení,“ vysvětluje generální ředitel firmy Bart Clymans.

Druhou velkou oblastí působení firmy Movanis jsou jeřáby. Firma dodává modulární řídicí systém Crane Control určený speciálně pro automatizaci jeřábů: portálových, mostových i přístavních. Systém lze instalovat na nové i stávající jeřáby.

Jak se přestavuje běžný vysokozdvižný vozík na autonomně naváděný? Na vozíky jsou nainstalovány laserové skenery, ultrazvukové senzory či 3D kamery, které monitorují okolní prostor a měří vzdálenost k překážkám. Pro určení polohy jsou na vozíky používané ve venkovním prostředí umístěny přijímače GPS. Všechna snímaná data rychle a spolehlivě zpracovává výkonný počítač. Společnost Movanis se po provedení rozsáhlých testů rozhodla pro průmyslové počítače Siemens s dvoujádrovými procesory. 

Dva procesory zajistí bezpečnost provozu

Na vozíku jsou nainstalovány dvě procesorové jednotky Simatic 427E: jedna odpovídá za řízení polohy a pohybu a druhá sleduje bezpečnost provozu. Vyhrazený procesor pro bezpečnostní funkce je podmínkou vyplývající z norem nutnou pro udělení označení shody CE. Procesory obou jednotek se sledují navzájem, aby zajistily spolehlivé fungování integrovaného bezpečnostního systému a nouzového zastavení. Obsluhují se z dotykových panelů
Simatic. 

Automatizace je zárukou spolehlivé výroby

Bezobslužné vozíky nejsou při provozu izolovány od svého okolí. Naopak – neustále komunikují mezi sebou navzájem, s dispečinkem a výrobním zařízením. Bezdrátovou komunikaci zajišťují moduly Siemens Scalance. Obsluha tak může vozík kdykoliv lokalizovat, přijímá upozornění při závadě nebo do zařízení odesílá své pokyny. Vozíkům však mohou zprávy zasílat i další stroje, např. když je hotový výrobek připraven k vyzvednutí z výroby a přesunutí do skladu. Autonomní vysokozdvižné vozíky Movanis nabízejí zákazníkům bezpočet výhod v oblasti automatizované výroby a logistiky. Mohou nahradit nedostatkové pracovní síly a zachovat tak plynulost celého provozu a výroby i v případě, kdy je na noční směně omezený počet pracovníků nebo když jich část onemocní či jsou v karanténě.

[Tisková zpráva Siemens, listopad 2019.]

(Bk)

Obr. 1. Automaticky naváděný vysokozdvižný vozík Movanis vzniká doplněním běžného vysokozdvižného vozíku snímači a řídicím počítačem